Národný komplex: Šľachetný miláčik a obranca ľudu či prvý mafián spoločnosti???

Večná dilema nášho národa spod Tatier, na ktorú odpoveď pozná azda len história samotná. Dilema, ktorá dnes vedecky objektívneho riešenia asi ani nemá. Dilema, čo pomaly ale isto prerastá do obrovského komplexu a či chceme alebo nechceme dotýka sa každého jedného z nás…

Staré dobré legendy vravia že boli vysokí ani tie jedle 🙂

Na samom začiatku bol len jeden jediný chlap. Staré dobré legendy a mýty vravia, že bol vysoký ani jedla, silný ani buk, krásny, že naňho dievky išli ani osy na med. Statný chlap ani hora dobrého srdca a mocných rúk, to o ňom mnohí vravia.

Rozprávky, čo sme večer čo večer z úst starých mám počúvali, tiež o ňom kadečo popridávali. Bohatým, že bral a chudobným on dával. Noc bola jeho družkou vernou, vždy ho chránila aj s oddanou družinou. Hory, lesy vraj mal on rád taktiež, tu sa pred šibenicou skrýval, odtiaľto zlých pánov najradšej trestal 🙂

Kdesi medzi legendami a rozprávkami sa rozpráva jeho neľahký životný príbeh. Ako syn poddaných rodičov už od malého malička žije pod pánskym bičom. Ešte je len malým chlapcom, keď vidí všetku tú krivdu páchanú na slovenskom ľude, priam na vlastnej koži zažíva všetko to poníženie, čo musí dobrý a poctivý národ spod Tatier celé veky mlčky znášať.

Rodičov mu ubijú na smrť a v ešte mládencovi sa čosi zlomí. Ako nejaký pomstiteľ sveta sa vzbúri nielen proti pánskemu teroru, ale najmä aj proti osudu, ktorý má už vopred daný, proti osudu poddaného paholka.

Utečie pred kopytami pánskych koní hlboko do hôr a tu sa zrodí legenda, ktorá medzi ľudom prežije až do dnešných čias. Dovtedy úplne neznámy Juraj Jánošík, rodák z Terchovej. sa stáva kapitánom zbojníckej družiny a jeho hviezda rozžiari nebesá nad celým slovenským krajom 🙂

Ku kultu národného hrdinu rozhodne prispela aj mučenícka smrť na šibenici, či taký zelený hrášok

Len vďaka odvážnemu junákovi zbedačený ľud opatrne zdvíha hlavy od zeme a aspoň na malú chvíľku sa do jeho pŕs vlieva nádej na lepšie časy. Kult mladíka, čo vie aj zlých pánov potrápiť, je až taký silný, že jeho priam mučenícka smrť na šibenici je pohromou pre celý národ.

Jánošík umiera, no jeho duch a myšlienka pretrváva a žije naďalej. Nestáva sa len súčasťou histórie, pre ktorú sa stáva jedným veľkým otáznikom, ale preniká aj na stránky starej dobrej slovenskej literatúry, ktorá má v jeho otázke, zdá sa, už oveľa jasnejšie.

Netreba ani hovoriť, že kult národného hrdinu, ktorým sa junák z Terchovej medzičasom stáva, opisujú najmä štúrovci, no stretávame sa s ním aj u takého Joža Nižňanského. Ten nám napríklad vo svojich historických románov z minulého storočia ponúka dokonca aj vlastných zbojníkov.

A ja som ho možno ani nie že našla, ale skôr mi ho pripomenul dosť drsný román z pera Jozefa Kariku s názvom Čierny rok: Vojna mafie z roku 2017. Toto rozsiahle dielko má až 662 strán a je voľným pokračovaním autorovho bestselleru Čierna hra: Vláda mafie.

Pokiaľ ste čítali jeden alebo druhý diel ak nie už oba dva, teraz môžete byť trochu aj zmätení. Čo môžu mať štyria riadne drsní mafiáni deväťdesiatich rokoch spoločné s naším národným hrdinom, ktorý bohatým bral a chudobným dával, teda vraj?

Nik nevie aký bol naozaj…

No veď toto!  Juraj Jánošík, najslávnejší slovenský zbojník všetkých čias a toľko ospevovaný hrdina slovenskými poetmi, je pre historikov jednou veľkou záhadou dodnes.

Tí si neustále lámu hlavy nad tým, či skutočne bol tým výsostne kladným hrdinom slovenského národa, ako si ho v pamäti uchovala stará dobrá ľudová slovesnosť.

Keď sa to tak vezme aj Peter Štarch, jeho najlepší kamoš Ľuboš Ostrý, nenápadný cigánsky robotník Zolo Čonka, ale i vysokopostavený úradník Alexander Vokoš mohli byť v istom zmysle celkom kladnými hrdinami našej spoločnosti. Teda mohli, keby…

Karika ich necháva žiť v poriadne divokých rokoch deväťdesiatych. Je pár rokov po nežnej revolúcii, od pádu najjagavejšej politickej hviezdy na našom nebi nás delí celý rok a každý robí, čo môže, aby v tejto čiernej diere v samom srdci Európy prežil.

Celkom obyčajný človek si žije svojím životom ako len vie a na rozdiel od všelijakých podnikavcov sa na tom nesnaží nič meniť. Ich vysoká hra je mu buď ukradnutá, alebo nemá páky, aby ju riešil. Do jej hrnca nevidí a má dosť rozumu na to, aby do nej nestrkal svoje praobyčajné prsty.

Nie je ako Peter, ktorý vystupuje ako vážený podnikateľ a pritom sa v Ružomberku hrá na veľkého bossa. Má okolo seba celkom peknú družinu pešiakov, čo by za svojho veľkého ochrancu aj dýchali. Už len kvôli nim a svojej milovanej rodine sa musí držať, nech by ho postretlo čokoľvek.

Na tomto pieskovisku sa hrať iba tak nedá, inak sa o slovo prihlási fatálna chyba

Jeho kamoš Ľuboš je po zenite už veľmi dávno. Fabriku, ktorú chcel fakt zachrániť, vytunelovali a v očiach mesta je vinný jedine on. Opustí ho žena, syn, poháda sa so svojím najlepším kamošom a jediné, čo mu zostáva je starý dobrý alkohol.

Aj jedna maličká chybička krásy, môže znamenať v tomto biznise obrovskú pohromu. Zolo to má rozohrané dobre. Konečne sa púšťa do obrovského kšeftu, po ktorom bude za vodou. Len škoda, že jeho bratia ešte vôbec nič nepochopili a hrabú na svojom vlastnom piesočku.

Zato veľký prednosta Alexander sa môže pochváliť priam husárskym kúskom. Prezliekanie kabáta mu ide fakt výborne a svoj vytúžený cieľ má naozaj na dosah ruky. Horšie je to už s jeho synom Dominikom, ktorý o jeho hre nechce ani len počuť a otcovi sa postará o nejednu vrásku na tvári…

Štyria hrdinovia mi fakt prídu ako novodobí jánošíci. Aj na nich je každý pán prikrátky. Taktiež vzišli priamo z ľudu a vrchnosti sa pripomenuli síce trochu dosť svojským,  no i tak osvedčeným spôsobom. Zjavili sa na scéne z ničoho nič, aby zatočili s neprávosťou nad našou krajinou 🙂

Ktovie, aj slovenská kniha sa môže hlboko mýliť 🙂

Čo ich po tom, že mysleli iba na seba a na tých druhých, na svoj ľud, akosi pozabudli? Ba možno ani sám Jánošík nebol iný.  Možno práve on sa stal ich vzorom. Čo na tom, že si jeho činy interpretovali po svojom?

A možnože si ich interpretovali správne práve oni a slovenská kniha sa hlboko vo svojom junákovi mýli…

Na to však odpovie len história

Juli

https://pixabay.com/sk/jed%C4%BEov%C3%A9-lesy-les-jed%C4%BEa-ihli%C4%8Dnany-523372/

https://sk.wikipedia.org/wiki/S%C3%BAbor:Juraj-J%C3%A1no%C5%A1%C3%ADk-Smetanovy-sady-Ho%C5%99ice2011c.jpg

https://pixabay.com/sk/hr%C3%A1%C5%A1ok-pod-hr%C3%A1%C5%A1ok-pod-%C4%8Derstv%C3%A9-382285/

https://pxhere.com/cs/photo/1061100

https://pxhere.com/sk/photo/1213392

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*