Celkom obyčajný človiečik s neobyčajným uhlím v hlave :-)

Bol to veru pozoruhodný človek, to je jasné ako facka. Takých veru na svete len tak ľahko nenájdeš. Sú vzácni ani drahokamy, čo sa dolujú spod zeme, či soľ, ktorú hľadá najmladšia kráľovská dcéra, lebo len ona vie, že soľ je nad zlato.

Najvzácnejšie drahokamy života si nosíme v sebe

Takých veru na svete len tak ľahko nenájdeš. Žijú v horách sťa tiene života. Ak chceš od nich dobrú radu získať, musíš veru dlhú a namáhavú cestu do tých hôr merať. Inak to ani nejde. Pomáhajú radi, no len a len vtedy keď vidia, že sa namáhaš, usiluješ a zbytočne nemárniš čas 🙂

Ich múdrosť sťaby vyvierala priamo zo zeme. Nie, nie je krvavým diamantom, pre ktorých mrú duše živých. Nie je zlatom, čo sťa také sliepky hrabeme pod seba. Nie je dokonca ani čiernym zlatom, čo z slobodného človeka otroka prachov raz dva urobí. Je iba uhlím.

Uhlím, čo sa tak ťažko ťaží v hlbinách baní. Špinavá, náročná práca je to a predsa tá najväčšia radosť. Radosť z tepla, radosť z ľudského dotyku, preveľká radosť z obyčajnej sedliackej múdrosti.

Netreba jej ani tak veľa. Nepotrebuje hromadu kníh, zošitov, učebníc. Drahí profesori či univerzity, ba i tie najlepšie z najlepších, sú jej celkom nanič. Nechce ani tri zázračné vlasy deda vševeda. Ani keby jej ich ponúkali rovno sto, nevzala by ich. Načo by jej aj boli?

Sú a žijú ďaleko v horách. Obkolesení tichom Matky prírody brúsia všetkých svojich päť zmyslov. Ťažká drina, čo je ich vernou družkou neraz po celý život, brúsi zasa ich zdravý sedliacky um. Práve ten ich robí tým, čím aj sú. Múdrymi radcami na ceste životom.

Samota je priateľom človeka, on by ju však sotva zniesol 🙂

V malých mestečkách je ich ako šafranu. V mestách o nich nevedia takmer nič. Veľkomestá a metropoly o ich existencie nemajú ani len poňatia. Spokojne si nažívajú na miestach, kde ich cudzí svet vôbec neotravuje. Čakajú si tam na toho, komu sa bude za nimi chcieť unúvať.

On je však výnimkou, ktorá potvrdzuje pravidlo. Hoci ešte stále žije vo svojom vlastnom svete, žiť niekde v samote lesa by asi nedokázal. Má rád ľudí a rád im pomáha. A nadovšetko miluje komplikované prípady, kde na prvý pohľad nič nie je také, ako by malo byť 🙂

Dámy a páni to je ON – nejedného detektíva srdca šampión. Simon Ift. Hrdina skvelého Aleistra Growleya, ktorý ho tak majstrovský vyobrazil vo svojich „detektívnych poviedkach z pera najskazenejšieho muža sveta“ s názvom Prípady skromného Simona (po ang. The Simon Iff Stories, 2018, 185 strán).

Simon Iff nie je žiadny mladý sexi poliš, čo ako mladé ucho rieši celkom obyčajné prípady, ktoré by v pohode zvládol aj škôlkár. Simon Ift je presným opakom. Ide o pána v rokoch a dosť v rokoch. Nik presne nevie koľko ich má na krku a je dosť otázne, či to vie aspoň autor sám 😀

Práve na stránkach tejto knihy, tak ako nikde inde platí, že vek je iba úbohé číslo. Skromnému Simonovi roky škodu nerobia a niečo ako demencia tomuto pánovi v rokoch rozhodne nehrozí. Ba práve naopak.

Čiperný starček s mladým neviazaným duchom – To ja presne on!!!

Roky neponúkajú len skúsenosti, ale aj dávajú možnosť cvičiť si um a to tento vášnivý starček využíva na tisíc percent. Hrá golf, šachy, cvičí jogu, stále čosi študuje, venuje sa psychológii, je členom zaujímavého klubu a v neposlednom rade aj pozoruhodným spoločníkom v každej jednej spoločnosti.

Už teraz sa Vám tento mimoriadny starček, ktorému nuda určite nehrozí, zdá ako celkom sympatický pán? No len počkajte! Jeho najväčší koníček práve prichádza.

Korením už i tak búrlivého života je mu práve riešenie záhadných a tajomných prípadov, o ktorých v temnom Anglicku nie je nikdy núdza. I keď by si už celkom v pohode mohol užívať svoj zaslúžený dôchodok, niektoré veci mu pokoja jednoducho nedajú a nedajú 😀

Prichádzajú za ním starí priatelia zo sveta, kde sa stále niečo deje a stačí iba jedno jediné slovko. Slovko o divnej príhode, ktorá momentálne hýbe ich spoločnosťou. Šibalský starček sa chytá ako ryba na háčik a už aj rozmýšľa o logike svojho nového prípadu.

Nie je iba jeden, do zbierky sa ich Crowleyovi zmestilo viac. Každý je z úplnej inej oblasti a sem tam sa mení aj doba, v ktorej sa ten či onen príbeh odohráva. Každý je inej povahy a na každý jeden musí ísť starček úplne inak a úplne odlišným spôsobom ako na tie prechádzajúce.

Fakt má čo robiť a musí neraz zapojiť všetky svoje zázračné vedomosti, geniálne zručnosti, inštinkt, či vždy správny šiesty zmysel a dôvtip, aby odhalil pravdu, ktorá ho nikdy nenechá na pokoj. A humor, jeho vlastný humor, mu pritom nikdy nesmie chýbať 🙂

Zdravý sedliacky um sa ti stane uhlím života 🙂

Múdrosť, čo vyviera zo zeme. Nik ju neseje, na poli, lúke nerastie, diamantom krvavým nie je, ba ani čiernym zlatom nikdy nebude. Je oveľa cennejšie ako zlato. Je drahokamom uhlím zvaným. Tak ťažko ju nájsť a ešte ťažšie ju získať. Jej meno je um…

 

Zdravý sedliacky um,

Vaša Juli

https://pixabay.com/sk/drahokamy-kamene-crystal-drahokam-836763/

https://pixabay.com/sk/uhlie-drahokam-kry%C5%A1t%C3%A1ly-%C4%8Dierna-2595710/

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Obraz-hanacek-starec.jpg

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Samota_Pilka_-_b%C3%BDval%C3%A1_vodn%C3%AD_pila,_%C5%A0ebetov,_okres_Blansko.jpg

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*