Záhada slobodného dieťaťa Matky prírody: Uhádneš kto som, knihomoľ?

A tak začal sa ich mesiac. Prišiel nenápadne, čakane, no predsa len tak trochu nečakane. Tentoraz vo veľkonočnom vajíčku v zajačom košíku slávi novú jar. Víta jej príchod, obdivuje jej nový šat, spieva jej zelené piesne a tancuje jej radostný zelený tanec plný novej nádeje.

Tak ako slávny spisovateľ aj on zdraví lesy, hory 🙂

Zdraví ich. Pozdravuje lesy, hory, z tej duše pozdravuje Ich, ani čo by bol Hviezdoslavom a šiel písať svoju slávnu Hájnikovu ženu. Pera v jeho rukách však niet. Má len lásku k tým krásnym veľhorám našej planéty.

Jeho radosti, čistej a úprimnej, sa chytil i on. Ten, čo má nos večne strčený v knihu, teraz dvíha pohľad od jej stránok a hľadí do diaľky. Ani si neuvedomí ako knihu, svoju vernú spoločníčku, zatvorí. Srdce mu uchváti úplne iný obraz. Srdce mu uchvátia ONI – zelené hory, tmavé lesy 🙂

Do jeho večného ticha sa vkráda dilema. Čítať či ísť? Čítať o tak veľmi vzdialených kútov našej Zeme, či ísť po stopách minulosti svojich predkov, ktorej ho vedú až kamsi do zelenej hory?

Rozhodne sa. Knihu odloží do batoha a rázne vykročí. Srdce ho vedie cestou – necestou, po známych i neznámych chodníčkov. Kráča už veľmi dlho, nohy však necítia ani únavu ani námahu. Sťa by kráčal chodníkom času, čo ho vedie do minulosti k svojim predkom, k svojím koreňom.

Tu hľa, stretne dobrého človeka. Muža, ba nie muža, iba chlapca, čo iba prednedávnom z chlapčenských nohavíc vyrásť stihol. Mladíkove šibalské oči sa usmiali. Odľahne mu. Je mu jasné, že sa práve stretol s dobrým mladým človiečikom.

Kráčajte lesom a objavte dieťa prírody i Vy

„Uhádneš kto som, ty vášnivý knihomoľ?“ spytuje sa toto šľachetné ľudské mláďa. „Dám ti len tri stopy a hneď budeš vedieť moje meno, brat môj, určite si o mne už svojho času čítal.“

„Ty si Maťko, Klingáčik, však áno?“ potešil sa, že mu čarovný mužíček splní tri želania a hádam mu ani nezoberie to najcennejšie, čo má 😀

On sa však iba usmeje a hodí rukou. „To by bolo pre teba príliš ľahké, môj milý knihomoľ, no neboj. Ak si o mne čítal, celkom iste ma uhádneš. Len ma sleduj a čoskoro ti bude všetko jasné.“

Stopa číslo 1

Bývam ďaleko od ľudí i miest. Mojím domovom sú lesy, hory. Žijem s mamou, sestrou a malým bračekom. Okolo seba mám vždy kopu  zvierat a v každom ročnom období prekrásnu prírodu, ktorú by som za nič na svete nevymenil.

Iný svet som nepoznal, no keď som začal chodievať do dediny, všetkých som tam prekvapil. Svoju silou, šikovnosťou, odvahou i pracovitosťou. Chalani len tak zazerali čo som zač, no svojím dobrým srdcom som si ich všetkých získal 😀

Stopa číslo 2

Rád pomáham, vždy to tak bolo. Mamke bolo treba pomôcť s kadečím. Otca nebolo, tak som sa musel priprieť i ja. Ale ja som nedbal a nepriečil sa žiadnej robote, ktorú mi dali, aspoň som mamke uľahčil.

Vôkol seba som mak vždy kopu zvieratiek, ale i roboty čo nesmrdela 🙂

Pomáhal som rád i krstnej mamke a jej trom synom. Vtedy som sa naozaj cítil ako skutočný robotný šuhaj. Dobre padlo, keď chválili a chválili veľmi často, najviac ma však bavilo, že som aj pri robote býval slobodný ani ten vták u nás na oblohe.

Stopa číslo 3

Dvanásť mesiacov má rok, štyri ročné obdobia sa striedajú v ňom. Presne toľko si mohol sledovať môj príbeh, toľko sa vošlo do jeho 141 strán. Srdce som ti tešil krásnymi kresbami prírody, či dediny. Dušu som ti hladil svojimi šibalstvami, či čarovnými opismi malebného, no i ťažkého života posledného roku svojho ľúbezného detstvá.

Otec mi bol zbojník. Ja som ho vôbec nepoznal. Za mamkou prichádzal len vtedy, keď ho stará dobrá tma kryla pred svetom. Teraz nemám už ani jeho ani to svoje ľúbezné detstvo. Po horách kolujú o mne rôzne povesti a ja sa musím pretĺkať životom ako len viem, aby ma náhodou nezlapali.

Vieš, kto som??? Pomôžem ti, dobrý človek.

Tri vety ma prezradia načisto:

Som dieťa Matky prírody, kto som???

Som pravé slovenské dieťa Matky prírody.

Som i nie som zbojník svojej domoviny.

Som dieťaťom dokonalého umelca, ktorý mi vytvoril tú naj domovinu na celom svete…

Tak už vieš kto som, knihomoľ?

https://pixabay.com/sk/hory-leto-zelen%C3%A9-stromy-na-%C5%A1%C3%ADrku-1578181/

https://pixabay.com/sk/rozpr%C3%A1vka-heg-zelen%C3%A1-jeden%C3%A1stka-3029063/

https://pixabay.com/sk/sova-sneh-sneh-sova-vt%C3%A1k-les-o%C4%8Di-3184032/

https://pxhere.com/sk/photo/1382111

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*