Vojnová dilema: Veľké objavy malého dievčatka či zrelé rozhodnutie mladej ženy?

Prišli naozaj kruté dni. Prišla vojna a celý svet sa zmietal v jednom hrozivom ohni. Muži odchádzali do boja, ženy za nimi zmáčali slzy nevediac, kedy a či vôbec si budú môcť padnú do náručia. Nevediac a ani netušiac, či si budú môcť ešte niekedy vyliať srdcia na pleciach svojich statočných mužských.

Ani srdce nemalo istoty, či sa ešte niekedy dočká víťazstvá lásky…

Nik nevedel, čo sa stane a čo nestane. Nevedelo sa, čo bude a ako bude. Netušilo sa, čo prinesie najbližší deň a ako bude svet vyzerať na jeho sklonku. Nik nemal istoty ďalšieho dňa, hodiny, či  minúty a srdcia mali iba chabú nádej vo víťazstvo lásky.

Lučenec a Amsterdam – dve mestá na kontinente, na ktorom zúrila vojna ani besný pes. Neboli k sebe ani o chlp bližšie ako sú dnes, a predsa! Čosi ich v tých v hrozných rokoch, kedy srdcia a lásky museli ísť bokom, spájalo. Nielen ich, ale hádam všetci mestá na horiacej planéte.

Boli len dievkami, keď sa k tomu už schyľovalo. Jedna dokonca ešte takmer dievčatkom, čo svet bralo tak naivné. Tá druhá, dievka zrelá na lásku, na vážny vzťah mala ešte kopec času, a predsa!

V tom čase neľúbili. Srdcia mali voľné ako tí vtáci a ktokoľvek si ich mohol do hrsti chytiť a nikdy viac nepustiť. Podarilo sa to len jednému pred tým dňom. Dňom, kedy sa do rodného kraja nasťahovalo zlo a všetko bolo zrazu úplne inak, všetko bolo zrazu hore nohami.

Len jedna z nich pocítila chuť lásky ešte pred tým, než vypuklo to peklo. Peklo, ktoré láske a zamilovaným srdciam nežičilo. Tá druhá sa zatiaľ tešila lichôtkam svojich nápadníkov a tou svojou nevinnou detskou márnivosťou ich sem tam trochu aj potrápila.

Vedela, že je a bude zle. Obe to veľmi dobre vedeli. Malý usmiaty anjelik so sladkou tváričkou mladej kokety a skromná deva s mladou láskou v srdci. Anna a Viola  – dve nešťastné ženy, ktoré nemali ani tú najmenšiu nádej uniknúť krutým časom druhej svetovej vojny.

Nikdy nie je tak zle, aby to láska nedala – o tom sú aj tieto dva vojnové príbehy

Čakala som čosi úplne iné. Neviem síce presne čo, ale čosi celkom iné, než mi ponúkol svetoznámy Denník Anny Frankovej (ang. Anne Frank: Het Achterhuis, 2015, 371), ktorý prvýkrát v roku 1947 vydal jej otec Otto Frank, jediný z rodiny, čo prežil nástrahy pobytu v koncentračnom tábore.

Desivé slovné spojenie koncentračný tábor  je priam kľúčové v príbehu Violy Stern Fischerovej s jednoznačným názvom Mengeleho dievča (2016, 367 strán), ktorý je skutočným príbeh Slovenky, čo prežila až štyri koncetráky.

Azda sa teraz pýtate, čo ma viedlo k tomu, aby som si na osude týchto dvoch mladých báb s nesmierne ťažkým osudom všimla akurát ich mladé srdiečka, horiace ťažko skúšanou láskou? Predsa v oboch story museli byť aj iné veci, ktoré zaujali, dojali, rozplakali.

Boli aj neboli. Áno, láska v časoch vojny je už dosť ošúchanou a dobre známou vecou aj pre skúsených majstrov pera. Zamysleli ste sa však už niekedy nad tým, prečo je to tak? Prečo sa píše o dvoch milujúcich srdciach, keď všade rinčia smrteľné zbrane a na stole sú oveľa dôležitejšie otázky ako taká veľká a osudová láska?

Tak napríklad, mladá Anna sa musí s rodinou skrývať pred nacistickou mocou. Je ešte veľmi mladučká a okrem veľkej vojny a neustále prítomného nebezpečenstvá sa musí vyrovnať s možno ešte dôležitejšími a zložitejšími problémami svojho dospievania.

Musela sa ukryť v meste bicyklov, aby našla samu seba

Nik jej nerozumie. Nikto ju nechápe. Vznikajú hádky, konflikty a všetko si to odnesie práve ona, najmladšia členka kolektívu ukrývajúcich sa. Stáva sa čiernou ovcou, odcudzuje sa vlastnej mame, každým dňom ju nenávidí čoraz viac a viac a je z toho vážne na nervy.

Prichádza však Peter. O čosi starší než ona. Syn rodiny, s ktorou sa delia o úkryt, ju berie pod ochranné krídla a dáva jej ovoňať arómu nežného citu. Anna sa po veľmi dlhom čase cíti silnou bytosťou, nie menejcenným deckom, ktoré každý len kritizuje.

Anna Frank je konečne tým dievčaťom, akým chcela byť už od samého začiatku. Je silná, sebaistá, rozvážna, rozumná. A hoci nie je to žiadna tá mega láska, o ktorej sníva každá jedna z nás, pomôže jej stať sa tou, ktorou chce byť a zmieriť sa so svetom vôkol seba…

Je koniec vojny. Mladá Viola Sternová konečne našla svoje šťastie. O ruku ju akurát požiadal jej kamarát z detstva, čo ju miloval vari celý život. Je to veľký hrdina z vojny, ktorý sa aj napriek svojmu židovskému pôvodu nebál a šiel do boja s jedinou myšlienkou – poraziť zlo z Nemecka.

Súčasťou jej príbehu je aj táto lučenská synagóga

Teraz sa vracia, stretáva svoju lásku a už neváha ani chvíľu. Už keď ju opúšťal vedel, že ho nesklame. Ako by aj mohla? Bola skvelým dievčaťom, mala silného ducha a vždy robila všetko preto, aby prežila. Nech sa deje, čo sa deje, musí iba prežiť – silou vôle, silou nezlomného ducha.

Vedel, že to bude mať dievča ťažké a nemýlil sa. Narodila sa ako židovka, jej kroky viedli teda do koncetraku. Prišla o milovaných rodičov a sama sa zachránila len v  poslednej chvíli a to iba úplnou náhodou.

Stala sa Mengelehovým dievčaťom, pokusným králikom, ktorý nemal prežiť. Prežila. Prežila a spoznala osud mnohých žien s nešťastným srdcom, do ktorého vojnové časy prileteli sťa ten uragán, čo po sebe nenecháva nič na svojom mieste.

Je po vojne. Priateľstva z nej strácajú svoju moc a život sa vracia do starých koľají. Rodiny sa schádzajú a snažia sa začať odznova. Violu nájde jej veľká láska z minulosti a chce aby s ním odišla do cudziny, aj napriek tomu, že je zasnúbená s iným.

Viola Sternová sa teraz musí rozhodnúť. Ktorý je ten pravý? Kto ju pochopí? Ten, čo sa skrýval v celkom pohodlnom úkryte, ktorý sa mu stáva nočnou morou? Či ten, ktorý bojoval za lepší svet a hoci veľmi trpel, vrátil sa do jej života ako hrdina?

Anna a Viola. Dve mladé dievčatá v časoch druhej svetovej vojny. Obe ľúbia a obe ľúbia úplne inak. Jedna s srdcom malého dievčatka začína spoznávať svoje telo, dušu i samu seba. Srdce mladej ženy v hrudi druhej sa musí rozhodnúť a urobiť všetko preto, aby mohla byť v živote konečne šťastná.

Viera ani láska neumierajú ani vo vojne

Je Zelený štvrtok, začína sa Veľká noc – ten najväčší kresťanský sviatok. Hovorí o smrti, no i o nádeji na vzkriesenie, lebo nádej zomiera posledná. Viera. Viera, však nezomiera nikdy…

Presne tak ako láska,

Vaša Juli

https://pixabay.com/sk/amsterdam-kan%C3%A1ly-bike-holandsko-1243233/

https://pixabay.com/sk/synag%C3%B3ga-lu%C4%8Denec-slovensko-chr%C3%A1m-2575781/

https://pxhere.com/sk/photo/1197982

https://pixabay.com/sk/l%C3%A1ska-hrad-srdce-drah%C3%A1-v-l%C3%A1ske-632144/ň

https://pixabay.com/sk/zajac-krokus-ve%C4%BEk%C3%A1-noc-hra%C4%8Dky-deko-2137741/

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*