Najvyššia hora sveta sťa zlomový bod jedného vzťahu

Bájny Mont Everest. Šialenec je ten, kto túži vystúpiť na jeho samý vrchol. Rojko zase ten, kto o tom iba snívať, no pre svoj sen ani prstom nepohne. No hrdinom je iba ten, kto sa na svet aspoň raz pozrie z jeho úchvatnej výšky.

V deň, keď bola nevestou v bielom, ešte ani len netušila koho si berie

Ona sa za rojka nevydala a ani len o tom netušila. V deň, keď bola ešte len nevestou, vôbec netušila, komu to ide povedať to svoje osudné áno. Svojho milého si vysnívala celkom inak a po jeho boku čakala úplne iný život, aký je tento večný dobrodruh nakoniec doprial 🙂

Rozmýšľali ste už niekedy nad tým, ako sa dostať tam hore – na bájnu korunku sveta?  Nezúfajte, ani ona nie. Nikdy na niečo také pochabé ani len nepomyslela. Nikdy jej to ani len nenapadlo. Bolo jej to cudzie, bolo jej to na míle vzdialené a komu by len napadlo premýšľať o niečom cudzom, o niečom tak strašne vzdialenom?

Videla ho snáď iba v telke, možno čítala o ňom v novinách a brala ho tak ako kopec iných ľudí v jej okolí. Brala ho ako kopec iných vecí. Ako fakt, čo existuje, no jej život ovplyvniť nemôže – ani v dobrom, ani v tom zlom.

Čo však čert nechcel, ani nevedela, ako sa mýli. V deň, kedy bola ešte len nevestou v bielom, v ten deň sa spečatil jej osud nadobro…

Vydala sa za patológa. To morbídne povolanie ju ani trochu neodradilo, aby spojila svoj život s mužom, ktorý jej dal prezývkou Peach. Bola mladá. šťastná, zaľúbená a vôbec netušila do čoho ide. Na očiach mala nasadené ružové okuliare a možno preto mu nedokázala ani lepšie pomôcť.

Ten výstup im navždy zmenil živor

Aj jej príbeh môžeme sledovať na stránkach autobiografického románu jej manžela Becka Weathersa s názvom Napospas smrti: Zostup z Everestu (po ang. As Left for Dead: My Journey from Everest, 2000, u nás 2017, 318 strán).

Azda ste ten príbeh zachytili aj vy, hoci naša generácia si asi až tak presne nepamätá na podrobností z 10. mája 1996. Ja som napríklad o tejto tragédií na najvyššej hore sveta počula a zároveň čítala prvýkrát, aj to len preto, že som si už dlhšie chcela prečítať niečo o napínavých osudoch horolezcov 😀

Príbeh ma zaujal. Silou, hĺbkou, láskou, ale i pokorou aj odvahou začať vždy odznova a odznova. Tou nikdy nekončiacou túžbou človeka prekonávať sám seba,  ktorá drieme v každom jednom z nás. Túžime stúpať vyššie a vyššie, vidieť náš krásny svet z najvyšších miest našej planéty, no občas sa zabúdame spýtať samých seba – máme vôbec na to???

Expedícia začala ešte koncom marca. Vôbec ho nechcela pustiť, sťaby niečo tušila. No on i tak šiel, šiel a zanechal ju s dvoma deťmi v ich peknom dallaskom dome. Šiel, aby si dačo dokázal a nemusel riešiť ich vzťah, ktorý sa po rokoch manželstva rúti do priepasti. Tak ako to robieval stále.

Nádej umiera predsa len posledná: Vždy môže vzísť z popola ako bájny Fénix 🙂

Mal však smolu a musel sa pokoriť! O výstup na samotný vrchol bájnej hory ho pripravili zradné oči, o zdravie a takmer i život strašná snehová búrka. V jednej chvíli bol ako mŕtvy a ona sa na okamih musela zmieriť, že jej deti otca už nikdy mať nebudú.

Z popola sťa bájny Fenix vzišla nádej a  Peach sa dozvedá, že Beck svoju vlastnú smrť akoby zázrakom prežil. Zúfalá žena neváha, zúfalá žena koná. Zabúda na hnev i bolesť, ktoré roky nosí v srdci a robí všetko možné i nemožné, len aby nepodareného otca svojich detí priviedla späť domov…

Samotné dielko je urobené úplne inak, ako by ste možno čakali. Je to taká pyramída naruby. Ak ste aj Vy z mnohých románov zvyknutí, že to najlepšie alebo ak chcete vrchol príde na konci, zabudnite. Tu sa vrchol objaví už na samotnom začiatku 😀

Bola som sklamaná, ale len chvíľu. Strašne som bola zvedavá, čo naplní ďalšie strany. Vtedy som uvedomila, že klasický román nečítam. Bola to skôr spoveď, spoveď jedného horolezca, ktorý sa z depresii dostal len vďaka svojej vášnivej láske k horám.

Jednému pomohli, druhého ničili – také sú už hory

Hory, ktoré ho možno neskôr zradili, mu boli práve tým liekom, ktorým tíšil duševnú bolesť. Čo však jednému pomáhalo, druhého totálne ničilo. Práve hory sú totiž kameňom úrazu vzťahu Peach a Becka, kde práve Everest znamená bod zlomu. Môže ich to prevalcovať, ale i nakopnúť a nanovo spojiť.

Taký je už Mont Everest,

Vaša Juli

https://pixabay.com/sk/mount-everest-himal%C3%A1je-nep%C3%A1l-hora-413/

https://pixabay.com/sk/nevesta-svadba-kytice-svadobn%C3%A9-663204/

https://pixabay.com/sk/f%C3%A9nix-pal%C3%A1c-zviera-685820/

https://pixabay.com/sk/berggipfel-top-hora-zimn%C3%A9-1375015/

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*