Ktorí múdri učitelia sveta sú najtichší a prečo?

„Knihy sú nemí učitelia,“ vyslovil sa raz latinsky autor a gramatik Aulus Cellius a tieto štyri jeho prosté slová by sa mali napísať na nástenku v každej jednej triede aspoň na jeden celý školský rok 🙂

Na ich sviatok skoro zabúdam, no i tak ich mám hlboko v srdci 🙂

OK, úprimne a bez nátlaku, skoro som zabudla. Školské lavice už pár rôčkov nederiem, tak mi to totálne vyfučalo z hlavy. A to pochádzam z rodiny, z akej pochádzam. Až troch ich máme v rodine.

Deň čo deň stoja pred maličkými a trochu väčšími, odovzdávajú im svoje skúsenosti a snažia sa z nich vychovávať čo najlepšiu generáciu.

Šok prišiel len pred chvíľou! Išla som písať ďalší svoj príspevok a chcela som nájsť zase nejaký pekný citátik, z ktorého by sa dalo niečo pekné vytvoriť. Len čo som klikla na tú stránku, našla som ho a vtedy mi to dobilo. Bol to ako blesk z jasného neba a ja som už ďalej ani nehľadala. Bolo rozhodnuté 😀

Teraz mi to prišlo! Dumali ste už niekedy nad tým prečo akurát Marec? Prečo je mesiacom knihy a prečo je akurát v ňom aj Deň učiteľov? Prečo nie napríklad september, kedy si všetci žiaci musia na knihy opäť navyknúť? Prečo nie jún, keď všetci učiteľom ďakujú za všetko a tešia sa, že teraz bude na chvíľu pokoj?

Je to tak trochu proti logike. Na mesiac knihy by sa fakt viac hodil september. Bolo by to fakt že brutálne motivačné. Jún by mal zase patriť učiteľom, teda aspoň jeden deň v ňom. Ako vďaka za ďalší namáhavý rok pobytu za katedrou.

Aká škoda, že sa ten Komenský narodil akurát v marci, poviete si, alebo že by to bolo skôr chvalabohu…

Keď niekto v mojom okolí povie marec, automaticky si ho v duchu doplním marec – mesiac knihy. V mojej mysli je to už tak akosi zrastené od malého malička a asi si ťažko zvykám, kebyže sa na tom niečo mení. Veď uznajte! September – mesiac knihy je už fakt proti logike, aspoň proti tej mojej určite 😀

Už aj starí Rimania vedeli, že knihy sú nemí učitelia 😀

Aj to, že Deň učiteľov je v marci a nie práve v tom júni, mi už ako maličkej tĺkali do hlavy. Ale predsa len, prečo je akurát v mesiaci knihy je veľmi zaujímavá vec a naozaj vedie k faktu, že knihy sú fakt tí nemí učitelia, ako nám to už od čias starovekého Ríma tvrdí Cellius.

Knihy nehovoria. Knihy mlčia, no často krát sa od nich dozvieme viac ako od väčšine ľudí na tejto planéte. Knihy ukrývajú kopec múdrych slov, avšak na obdiv ich ani zďaleka nevystavujú tak ako ľudské bytosti. Majú nám čo povedať, no ani vo sne ich nenapadne nútiť nás sedieť v lavici a kŕmiť nás rečami, ktorým aj tak nerozumieme.

Knihy to robia presne naopak a presne to sa mi na nich páčiť. Do ničoho ťa netlačia, hoci by aj mali právo. Vedomosti na to majú, hlavne tie dobré, čo zavše dávajú chrobáky do hlavy 🙂

Veľká vďaka za knihy i za učiteľov, ktorí nás k nim vedú

Sme ich žiakmi, no v laviciach nás jakživ nútiť sedieť nebudú, načo aj? Tieto nemé učiteľky z nás otrokov ani jakživ robiť nebudú. Nepotrebujú to. Veľmi dobré vedia, že viac získajú, ak nám dožičia slobodu vybrať si čas, miesto, či tému prednášky. Ba i to tempo si určujeme my sami, bez výčitiek.

Azda aj v tom sú tak trochu nemé. Nehovoria, mlčia, nediktujú, dávajú slobodu. Slobodu zvoliť si o čom chceš čítať. Slobodu vybrať si, čo sa páči tebe a o čom si myslíš, že budeš potrebovať Ty sám 🙂

Presne v tomto sa odlišujú od svojich kolegov a kolegýň spoza katedry. Nesúdim ich, poznám slovo osnovy a viem, čo aj toto slovo znamená. Možno nie raz by to učili celkom inak, vybrali si celkom iné témy a urobili by tie hodiny podľa seba. Nedá sa, osnovy nepustia a nie je to pritom len hlúpa výhovorka.

V triede kníh žiadne osnovy nenájdeš. Z ich stránok sa učíš kedy chceš a čo chceš. Nepočuješ tam ani krik, či to večné diktovanie vsugerovaných právd sveta, čo toľkokrát začuješ aj v telke. Nepoučujú ani nepovyšujú sa nad teba. Nešalia, keď dačo zabudneš, nedajú ti zlú známku, keď to celé popletieš.

Sú to naozaj len nemé učiteľky, čo ťa prevedú svetom fantázie

V ich triede sa nosí sloboda ducha, kecanie je dovolené, hoci ony sú ticho ani tie ryby v potoku. I keď naučia kopec užitoční vecí, stále mlčia. Sú to láskaví, milí, no predsa len nemí učitelia Tvojho života. Presne takí nemí učitelia ako to povedal Cellius ešte v starom Ríme.

Tak sa nechaj s nimi viesť,

Tvoja Juli 🙂

https://pxhere.com/sk/photo/511150

https://www.publicdomainpictures.net/view-image.php?image=56146&&jazyk=CS

https://pixabay.com/sk/mesiac-rozpr%C3%A1vky-svety-chlapec-1275774/

https://pixabay.com/sk/starovek%C3%BD-r%C3%ADm-zr%C3%BAcanina-2803839/

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*