Ako dostať čierne riadky na bielom papieri na strieborné plátno?

Ktosi múdry raz kedysi dobre dávno povedal, že vraj kniha je lepšia ako film. Toto zlaté pravidlo svetovej kultúry vraj platí všeobecne a výnimiek je vraj veľmi málo. Ak už sú, tak sú hodné diskusie, či veľmi zdĺhavých polemik.

Čo je lepšie vidieť film alebo čítať
o tom istom príbehu knihu???

No neviem. Iní zasa pohotovo tvrdia, že na film žiadna kniha nemá. Možno sú to lenivci, čo jakživ žiadnu knihu do rúk nevzali, ale niečo na ich skalopevnom presvedčení bude. Veď taký film ponúka obraz, zvuk, farebné scénky a kniha je iba knihou s kopou čiernych riadkov na bielom papieri 🙂

Veď to je pravé ono! Kopa čiernych riadkov na bielom papieri. Vyzerá to síce tak trochu nudne a nezáživne, ale presne o to predsa ide, no nie? Vo filme je všetko akoby na zlatom podnose. Človek vidí aj to, čo by najradšej ani nevidel a jeho povestná fantázia, čo si má akože rozvíjať, sa môže ísť akurát tak pásť.

Dobre, ale prečo potom na začiatku väčšine filmov počuť to magické – nakrútené podľa rovnomenného románu? Štyri celkom obyčajné slová mätú ešte viac. Prečo sa na každú fajn knihu musí natočiť nejaký dobreže nie veľkofilm, čo len zabíja fantáziu, ktorú môže zaručiť iba obyčajná kniha?

Peniaze, za všetkým hľadaj prachy a slávu. Niekto si všimne, že niečo je totálny besteller a už dumá ako z toho urobiť skvelý film a získať slávu aj pre seba. Lenže skutočne je to o tom istom? Ozaj ide iba o prachy a filmy na motívy kníh sú iba bezduchým biznisom, z ktorého niet úžitku?

Stalo sa mi to už neraz. Po knihe som stiahla, až keď som videla film. Zopár ráz bola kniha hitom, len ja som sa ku nej ešte akosi nemala. Dostala som na ňu chuť práve pri filme na jej motívy. Presne ako na film dostanete chuť pri upútavkách 😀

Čím je kniha iná??? Porovnávať ich nie je nikdy nuda 🙂

I na výške to bolo tak. Rozdelené vo dvojiciach sme mali porovnať filmovú a knižnú verziu jedného a toho istého príbehu. Ktorá je lepšia? Otázka, čo veľmi rýchlo ustúpila do úzadia. Ba aj to slávne zlaté pravidlo zostalo iba v teoretickej rovine. A pritom žiadne nezhody v našej dvojici neboli…

Mohli sme iba porovnávať. Čím sa jedna verzia líšila od druhej? Čím sa film stal iným ako kniha, tie čierne riadky na bielom papieri? Vyhrali sme sa, nielen my, ale i ostatní. Nepotrebovali sme ani vedecký bádať, aby sme zistili celkom obyčajnú vec.

Filmový príbeh sa vždy odlišuje od príbehu knihy. Niekedy menej, inokedy viac, ale vždy sa dej od pôvodnej verzie odchyľuje. Prísť na to prečo je to tak naozaj nie je až také ťažké.

Núka sa len jedna jednoduchá vec – Snaha odlíšiť a vyvolať celkom nové pocity, celkom iné dojmy.

Ale ako a hlavne prečo? Sledujte ma. Trošku sa zahrám na pani scenáristku a pokúsim sa tú záhadu rozlúsknuť 😀

Fantázie sa nik ani nedotkne

Fantázia človeka ako ružu rozvíja, ani film ju neubíja 🙂

Čierne riadky na bielom papieri vyzerajú nudne iba na prvý pohľad. Zdanie klame a v skutočnosti ide o veľmi veľký priestor pre fantáziu, inak celkom užitočnú vec. Bez fantázie by sme si to na tomto svete asi ťažko užívali tak, ako si to užívame dnes.

Obraz, zvuk, farba, kostýmy, výprava, ale i skvelé výkony hercov, môžu pomôcť nielen filmu, ale aj samotnému príbehu, no fantáziu nesmú zabiť. Volila by som zlatú strednú cestu – niečo vynechať, niečo zase pridať, niečo nechať nevypovedané, niečo zase dopovedať, aby z toho nebol zase až taký guláš 🙂

Nepovedať veľa!

Ani tie najväčšie filmové verzie nie sú zásadne striktne vernou kópiou svojej slávnej knižnej predlohy. Márne by sme film sledovali s knihou v ruke a čakali, že tam bude úplne všetko od slova do slova. Taký film by nás veľmi rýchlo prestal baviť 😀

Zlatá stredná cesta – ľahko sa to hovorí, keď sa iba tak hrá. Ale ísť do toho na ostro je už čosi úplne iné. Niekedy stačí fakt zobrať iba malý detail z predlohy a urobiť z neho základ celého filmu. Treba len pridať iba pár obligátnych infošiek a z drobného náznaku je zrazu celkom dobrá dejová línia, ktorá má čo povedať.

Filmové triky platia i na knihu

Nedeste sa čo z čiernych riadkov urobia filmové triky

Kniha je lepšia ako film lebo v nej víťazí fantázia. Najmä v dnešnej dobe, kedy je možné na strieborné plátno dostať kadečo. Obraz z telky sa už tak veľmi podobá obrazu pred telkou až máme skutočne pocit, že ten čierny rám ani v izbe nie je.

Všetko však má dve strany. Prečo také filmové triky nevyužiť aj v prospech knihy a prečo si to rovno nepozrieť? Predsa stačí si len predstaviť čo môže taká moderná filmová technika spraviť s celkom obyčajnou knihou a je to 🙂

Iné, nové videnie

Filmová adaptácia nejakého knižného dielka nie je nič iné ako jeho interpretácia.  Je to celkom nové videnie literárneho príbehu. Nové videnie scenáristu, režiséra, výpravy i samotných hercov. V ich rukách vzniká čosi nové, čosi predtým nevídané.

Keby som to mala fakt v tých rukách, chcela by som sa samozrejme od knihy tak optimálne odlíšiť. Vytvoriť akési napätie medzi dvoma verziami. Chcem, aby divák vedel o čo ide, no chcem ho aj trošku zmiasť a prinútiť ho nazerať na daný problém úplne inak. To by bolo čosi 🙂

Úplne malá postavička

Viete čo by som ešte urobila? Z plejády literárnych postáv by som si vybrala úplne maličkú postavičku a išla by som na vec z jej uhľa pohľadu. Možno by nebola tak úplne hlavnou, ale príbeh by som podala práve z jej perspektívy, jej očami.

Malé postavy majú svoje čaro a často krát môžu do príbehu priniesť úplné inú atmosféru. Takto spravená filmová adaptácia celkom populárneho dielka by vôbec nemusela byť na škodu, čo myslíte?

Ako teda dostať čierne riadky na bielom papieri na strieborné plátno?

Pri filme pozor veľký býva, fantázia sa v ňom nezabíja.

Čierna, biela, strieborná na jednej kope je fakt dosť cool 🙂

Od slova do slova to nie je správna taktika, koľko povedať treba je hotová polemika.

Aj neprospech prospechom smie byť, pomôže každý filmový trik.

Celkom malička postavička, na nej je postavená celá parádička.

Páči sa a nepáči či, film vedno s knihou..

Si pozri

Tvoja Juli 🙂

https://pixabay.com/sk/kamery-knihy-film-still-life-2524062/

https://pixabay.com/sk/filmov%C3%BD-p%C3%A1s-fotografie-film-549120/

https://pixabay.com/sk/kniha-po%C3%A9zie-papier-literat%C3%BAra-2520228/

https://pixabay.com/sk/ru%C5%BEe-kvetina-pr%C3%ADroda-%C4%8Diernobiely-1055639/

https://pixabay.com/sk/%C4%8Dierna-biela-%C4%8Dierna-a-biela-pozadia-1197217/

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*