Bezmocný osud a jeho verní pomocníci – bláznivé literárne krídla

„Knihy sú pre ľudí tým, čím sú pre vtákov krídla,“ dumal jedného dňa anglický spisovateľ a umelecký kritik John Ruskin a jeho slova si leteli rovno do hniezda pravdy.

Stále by sme chceli byť tým, čím nemôžeme byť 🙂

My ľudia sme teda veľmi čudné tvory, to Vám poviem. Zakaždým chceme to, čo nemáme. Jedni chcú prachy, druhí moc, tretí by najradšej mali aj jedno aj druhé.

Pražavci pražaví, poviete si, najradšej by mali úplne všetko a je im pritom celkom fuk po koľkých ľudských životoch pošliapu, na nič vo svojej slepej túžbe nehľadia.

Tiež som bola rovnakého názoru, no teraz som mierne na pochybách. Ako vták mi práve letí hlavou myšlienka, či to nie je presne naopak. Áno, chcú mať všetko to, čo ešte nemajú, ale ešte stále túžia po veciach, čo mať jedného dňa aj môžu.

Sú to v skutočnosti veľmi skromní ľudia, teda keď sa to tak vezme. V porovnaní s nami, večnými rojkami, teda určite. My nie sme spokojní, nikdy s ničím. Prachy sú nám fuk, moc nás nezaujíma a keby nám niekto aj obe dával na zlatom podnose, vysmejeme sa mu rovno do ksichtu 🙂

Aj tak sme neposední a večne chceme od života viac, ako nám môže dať. Tí druhí túžia aspoň po úplne obyčajných veciach, no my nie. My sme veční experti a osud to má s nami dosť ťažké a už vôbec nevie, čo si má s našimi uletenými snami počať 😀

Ba ani osud nezmôže všetko, vie si však pomôcť 🙂

Nevie nás napríklad spraviť vločkou, ktorou by sme chceli byť v zime. Celý čas si láme hlavu ako z nás spraviť na jeseň obyčajný list, aby sme mohli len tak poletovať vo vetre a kochať sa nádhernými farbami jesene priamo zo vzduchu.

Snaha urobiť z nás morské vlnky, aby nás mohol dopraviť do vzdialených končín sveta, osudu tiež stroskotáva. Ba ani za ten svet sa mu taktiež jakživ nepodarí premeniť človeka vo vtáka, aby si mohol slobodne zaletieť kam sa mu zachce, večná smola 🙁

Tak veľmi by nám osud chcel splniť všetky naše želania a túžby, no nemôže. Niekedy to fakt nejde a my, rojkovia sa s tým zmierime len veľmi ťažko. Stále sa sťažujeme a osud namiesto toho, aby sa na nás pekne krásne vykašľal, snaží sa ako len vie.

Anglický pánko John Ruskin odhalil jeho hru priam dokonale 😀

Ruskin túto jeho hru odhalil ako pravý majster. Možno práve naše bláznivé sny a nesplniteľné túžby ho prinútili konať a vec raz a navždy vyriešiť.

Stalo sa to dávno pred lietadlami, dávno pred akýmkoľvek dopravným prostriedkom, ktorý nás dnes môže doslova za pár hodín zobrať na naše miesto snov. Hádam to mohol byť len osud sám, ktorý tomu Nemcovi vnukol tú úžasnú a geniálnu myšlienku 😀

Len si spomeňte čo všetko sa stane, keď otvoríte práve jeho vynález. V jedinom momente ste úplne v inom svete. Zmení sa krajina, čas, historické obdobie, ale i to ročné. Z horúceho leta môže byť rázom treskúca zima a naopak. Jeseň sa na jar v knihe zmení skôr, než sa nazdáte.

V jednej chvíli ste obyčajnou ľudskou bytosťou s celou kopou obyčajných problémov a zrazu je všetko úplne inak. Stávate sa snehovou vločkou, čo práve padá na hrdinov, či farebným listom a hrdo pozorujete krásu miesta, o ktorom ste ani len nepočuli, že vôbec existuje.

Úloha malej morskej vlnky sa pre vás stáva úlohou posla lásky medzi milencami, ktorých delí širokánskej more. Ako vtáčik na jar si volne lietate vánkom a vyšetrujete zákernú vraždu, pri ktorej odhaľujete tajomstva sveta ako na bežiacom páse.

Kniha skutočne dáva ľudom krídla. Kým v skutočnom živote máme roly vopred určené, v tom literárnom ich hľadáme márne. V ňom sme tým, čím chceme alebo na čo momentálne máme chuť. Ako si to ten osud len skvele vymyslel 😀

Kniha nám dáva krídla a kopec fantázie 🙂

Celkom mu stačil Guttenberg a jeho slávny vynález a už nás rojkov mal z krku. Jediným skvelým ťahom na bránku sa mu podarilo naplniť všetky naše prehnané sny a túžby. Stačila mu iba úplne obyčajná kniha a už nás videl veselých a šťastných 🙂

Nie je to tak trochu zázrak? Zázrak, čo ľudom dáva krídla, aby sa odpútali od reality všedných dní a nebáli sa vstúpiť do sveta fantázie? Nie sú vari ozaj knihy pre ľudí tým, čím sú pre vtákov krídla?

Nevystihol to ten Ruskin celkom trefne?

Vaša Juli 🙂

https://pixabay.com/sk/gannett-vt%C3%A1k-v-lete-yorkshire-vt%C3%A1k-2834883/

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:John_Ruskin_CDV_by_Elliott_%26_Fry,_1867.jpg

https://pxhere.com/sk/photo/1369999

https://pixabay.com/sk/%C5%A1port-extr%C3%A9mne-obloha-ke%C4%8F-letn%C3%A9-3062052/

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*