Vedec verzus literát (kto má pravdu?)

Môžeme veriť iba naším očiam a naším ušiam. Je iba to, čo vidíme a iba to, čo počujeme. Nič iné neexistuje. Nič iné nehľadaj. Nič iné hľadať ani netreba, pretože je iba to, čo odhalí naše oko, alebo naše ucho.

Prečo skúmať len to, čo vidieť naším okom a počuť naším uchom???

Ale čo ak predsa! Čo ak niečo také jestvuje a môže byť možné? Možno je to iba naša predstava, ale čo ak? Čo ak to skutočne môže aj byť, len my to nevidíme, lebo to ani nechceme vidieť? Čo ak sa v niečom totálne mýlime?

Odmietam a znovu opakujem, že nič čo okom nevidieť a uchom nepočuť neexistuje. Všetko ostatné je len totálne šialenstvo, číry vymyslel, prelud príliš bujnej fantázie. Blázon je ten, kto tým nezmyselným výmyslom čo i len trochu verí 🙂

Som teda asi totálny blázon a nedbám ak ma budeš považovať za pomätenca svojej doby, ale ja tým poverám skutočne aj verím, teda aspoň niektorým. Je mojou primárnou povinnosťou im veriť a byť otvorený tomu, čo ty tak ľahkovážne nazývaš iba hlúpym šialenstvom.

Čudujem sa ti, vážne sa ti teraz čudujem. Si predsa vedec a uvažovať  o tých veciach by malo byť pod úroveň každého jedného vedca. Ako sa len môžeš s niečím také vôbec zaoberať, keď vieš, že to nemôžeš nijako dokázať?

Vedec je predovšetkým človek ako ktokoľvek iný. A ako človek, celkom obyčajný človek má právo skúmať to, čo nie je preskúmané. A ak má človek právo, vedec má doslova povinnosť to preskúmať, inak to nie je ten pravý vedec a ani nikdy nebude.

Vedec má skúmať všetko bez výnimky, vraví literát 🙂

Ja neverím. Veď ty ani poriadny vede nie si. Si len literát, celý život sa hrabeš iba v tých svojich knihách. Z nich vieš aj o živote, prevažne len z nich. To len oni ti vymyli mozog, inak by si o tých veciach ani len necekol. No jasné, už mi je to celkom jasné 🙂

Môžeš sa čudovať, koľko len chceš, knihy ukážu občas viac ako tá naša exaktná veda. Či sme sa len pred nedávnom nerozprávali o knihe Neviditeľný od Herberta Georga Wellsa (po ang. The Invisible Man, 1987, u nás 1990, 168 strán)? Nebol si to vari ty, čo tak bezhranične obdivoval tú bezchybnú fyzikálnu povahu tohto dielka?

A ty si mi pritom oponoval ako vždy. Vraj hrdina bol akurát tak šialencom, čo tie svoje prevratné vedomosti využil na to, aby kradol a zabíjal. Ľudia sa tohto génia báli a pritom keby aspoň trochu pohol tým svojím geniálnym mozgom, všetko by mohlo byť úplne inak.

Jakživ to nepochopíš. Umelecké dielo je umelecké dielo a beletria je beletria. V nej sa nemôže diať to, čo chceš ty. Bol to v prvom rade dokonalý anglický horor a tam vedec, čo sa stane neviditeľným, nemôže byť dobromilom, čo pomáha všade navôkol. Kto to kedy videl, prosím ťa pekne?

Chlapíka nevidieť vďaka úspešnému fyzikálnemu pokusu 🙂

Tak to len preto kradol a utekal, aby potom mohol opäť kradnúť a už aj zabíjať. No už nie v Londýne, ale kdesi na anglickom vidieku. Možno tá fyzikálna pointa je fascinajúca, ale aj tak sa mi to vidí riadne pritiahnuté za vlasy. Je to len rozprávka, rozprávka pre malé deti 🙂

Deti by asi nevýskali od nadšenia, keby hlavný hrdina naháňal svojho bývalého kamoša a vyhrážal sa mu fyzickou likvidáciu, ale nech. Nechajme Wellsa Wellsom, radšej mi rýchlo povedz, čo si myslíš o tom Marshovi? Ver, že som už strašne zvedavý.

Opäť ten tvoj Richard Marsh a to jeho dielko Pomsta posvätného chrobáka (po ang. The Beetle: A Mystery, 2017, 287 strán)? Tak to som pre istotu ani len nečítal. Vážne mi to prišlo ako nejaká rozprávka.

To nehovor ani zo žartu. Vieš, že svojho času bola ešte populárnejšia ako samotný Dracula? To je už čo povedať. Ha a tam to aj pekne máš. Čierne na bielom. Ľudstvo už dávno zabudlo na rôzne mystérie a zvláštne javy tohto sveta, ktorým len pred pár tisícročiami ešte poctivo verilo. To je vážne tvrdenie, veľmi vážne.

A kto povedal, že tie tvoje zvláštne javy a zjavenia skutočne aj jestvovali? Alebo mi ich má dokázať nejaká bytosť ani žena ani chlap, čo sa mení na základe nejakého starodávneho kultu na chrobáka? To ti ďakujem veľmi pekne. Som vedec, nie nejaká baba, čo uverí každej hlúpej riekanke 🙂

V pomstu posvätného chrobáka veril aj uznávaný vedec…

Sydney Atherton bol tiež vedec a predsa mal dušu otvorenú aj tým záhadným veciam okolo milovanej Marjorie Lindovej. Vôbec ten človek je pravý vedec.  Nie ako ty, čo skúmaš len to, čo vidíš na vlastné oči a čo počuješ na vlastné uši.

Blázon číslo dva. Vedec, čo vyvíja smrteľnú bombu a jeho cieľom je ničiť cudzie armády. Navyše žiarlil. Nemohol zniesť, že sa jeho láska zaľúbila a chce sa vydať za nejakého poslanca Paula Lessinghama, čo ani nemá poriadnu minulosť.

Za veľmi sľubného poslanca a výborného rečníka, podotýkam. Nemôže za to, že vo svojej minulosti má jedno veľmi temné tajomstvo. Je to jeho smola, jeho smola a naša výhra. Len si predstav to úžasné napätie, či pred obludnou skutočnosťou dokáže ochrániť svoju lásku.

A ako ju ochránil? Asi tak, že najprv musela ošetrovať toho úbožiaka a potom s ním ešte aj absolvovať tú hroznú cestu, na ktorej si teda užila. Pripúšťam, že tá hypnóza by nejakého psychológa mohla aj fascinovať, no pre logicky zmýšľajúceho človeka je to iba taká nuda v Brne.

Nuda v Brne, ktorú si aj ty čítal. Už si to konečne priznaj. Jedno by mohlo očariť fyzikov a to druhé psychológov tohto sveta. A jedno i druhé fascinuje milióny ľudí na celom svete. Ba ani ten strach im až tak neprekáža, lebo nie je nič lepšie ako nechať rozum z času na čas o skutočnosti trocha zapochybovať 🙂

Zabudli sme na ne, no oni sú tu stále…

Fúha to si mi aj s tým tvojím Welsom i Marshom poriadne naložil. Ty asi tým svojím knihám fakt veríš. Toho Neviditeľného a tú Pomstu posvätného chrobáka by si si pokojne trúfol obhajovať aj pred Akadémiou slovenských vied, ako ťa poznám.

Celkom dobrý nápad, dík. Ak to ľudí presvedčí, aby skúsili veriť aj niečomu inému ako svojím očiam a ušiam, tak prečo nie? Možno fakt objavíme čosi nepoznané, čosi, čo tu bolo dávno pred nami, no zabudli sme na to, lebo veríme iba naším dvom zmyslom…

Oku a uchu,

Vaša Juli 🙂

https://pxhere.com/cs/photo/607834

https://pixabay.com/sk/vedec-lab-h%C3%BAsenica-762627/

https://pixabay.com/sk/tropick%C3%BD-chrob%C3%A1k-nosoro%C5%BEec-chrob%C3%A1k-199213/

https://pixabay.com/sk/les-tv%C3%A1r-hmla-hr%C3%B4za-znechuti%C5%A5-66291/

https://pixabay.com/sk/strach-cesty-noc-smr%C5%A5-zimn%C3%A9-sneh-1080546/

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*