Ochudobnení o jeden z najkrajších zážitkov abecedy

Uraziť nechcel nikoho, iba povedať jednu celkom obyčajnú pravdu 🙂

„Človek, ktorý nečíta knihy, nemá žiadnu výhodu oproti tomu, ktorý nevie čítať,“ riekol raz americký spisovateľ a humorista Mark Twian a trafil úplne, ale že úplne do čierneho 🙂

Je január, okey je už takmer jeho koniec a pred nami sú jeho posledné dni, no i tak. Je to prvý mesiac v novom roku. Mesiac, v ktorom si zvykneme dávať rôzne predsavzatia, akože čo všetko budeme robiť a čo všetko robiť nebudeme.

Väčšina chce žiť zdravšie, zodpovednejšie voči sebe i voči svojím blízkym a hlavne chceme byť šťastnejší ako sme boli pred rokom.

Že čas týchto novoročných sľubov je už dávno za siedmimi kopcami a už dávno sa váš život vrátil do starých dobrých koľají? OK, beriem aj to. Naozaj už nejaký ten súmrak nad lesom prešiel a na našom živote sa zatiaľ nezmenil ani chlp. No schválne, pamätáte si ešte čosi z vašich novoročných predsavzatí?

Ja napríklad si ich ani pri istotu nedávam. Príde mi to také nasilu. Akože chcem teraz narýchlo čosi zmeniť a preto silou mocou tlačím na pílu a to len preto, že je tu nový rok a ja som si dačo sľúbila. Načo? Ak chcem fakt niečo zmeniť, tak to musí chcieť predovšetkým moje srdce a to sa žiadnym kalendárom neriadi 🙂

Ale ak by som náhodou neklamala, je tu jedna ambícia, ktorú si už pár rôčkov na ten Nový rok skutočne aj dávam. Je to také naozaj, lebo verte, či neverte ja skutočne viem, že ju môžem ten aktuálny rok aj splniť. Ešte ani jeden jediný raz ma totiž nesklamala.

S príchodom nového roka mám len jedno jediné – prečítať čo najviac kníh 🙂

Svoj prvý príspevok v živote nepíšem. Už nejaký ten mesiac ma poznáte a asi už tušíte, že tá moja ambícia na Nový rok bude súvisieť nejako s knihami. Ani trochu sa nemýlite a trafáte do čierneho hneď na prvý šup 🙂

Vyjadrím sa v duchu Marka Twaina. Viem čítať a chcem túto svoju dispozíciu čo najviac a najlepšie aj využívať. A chcem ju využívať čo možno najčastejšie. Veď predsa som sa netrápila s tým povestným veľkým a malým A len tak pre nič za nič.

Načo by som sa potom trápila s celou tou dlhou abecedou a vôbec celým tým šlabikárom, ak by to teraz malo vyjsť nazmar???

Pamätám si ešte, keď mi sused požičal svoj šlabikár a učil ma spájať prvé písmenká do slov a tie zasa do viet. Nič svetoborné a predsa. Bomba odstrelila dvere, doba temna skončila a ja som sa dostala do celkom iného sveta, do sveta kníh. Fakt som sa vtedy cítila ako nejaká Alica v krajine zázrakov 🙂

Viem čítať a ako povedal otec Toma Sayera, chcem čítať práve knnihy. Chcem ich čítať po celý rok a preto aj tá moja „súkromná“ stávka. Dokážem prečítať viac diel ako vlani? Podarí sa mi to, či nie? Ja viem, možno je to tak trocha úchylka, ale keby ste vedeli, aká je to aj zábava.

Nik nemá magickú guľu, aby vedel čo ho čaká a neminie. Ba ani ja neviem, čo sa stane a dokedy knihy zostanú mojou láskou. Môže prísť čas alebo obdobie, kedy aj ja budem čítať len nejaké tie úradné oznamy. Čas, kedy mi moja abeceda bude dobrá len na to 🙂

Zíde sa všade, pri knihách však je za hviezdu 🙂

Je to však jej pravý účel a zmysel? V niečom možno áno. Veď poznanie tých pár svetoznámych latinských znakov z nás robí rozumné bytosti, schopné sa brániť  pred akýmkoľvek svinstvom tohto sveta.

Celkom si stačí čo i len pomyslieť na to, že by sme tých pár znakov nepoznali a už nám behá mráz po chrbte.

Čítanie je však omnoho viac ako len obrana pred nástrahami tohto zlého sveta. Možno ste sa s príchodom nového roka zaviazali, že budete čítať viac kníh a možno ste už na tento svoj prísľub aj dávno zabudli. No vedzte toto predsavzatie do nového roka sa splniť jednoducho oplatí.

Nepoznám krajšiu formu čítania ako čítať práve knihy. Pri knihách si človek oddýchne, na okamih vypne, zabaví sa a nazrie do celkom iného sveta. Je to taká psychohygiéna 🙂 Krásny relax, pri ktorom sa abeceda využíva azda najlepšie, ako sa len môže.

Viem, vedieť čítať má dnes kopu významov. Je to v dnešnom svete priam nutnosť. Na povrch sa dostávajú praktické dôvody a ten úplne najkrajší sa nám kdesi pod nimi stráca, alebo na neho už nezostáva v dnešnej dobe toľko času, ako tomu bolo kedysi.

Ak knihy nečítaš, nikdy nespoznáš tú najkrajšiu stránku abecedy…

Aj vám to príde ako večná škoda? Žiadny strach, slová Marka Twaina majú platnosť i dnes. Kto nečíta knihy ozaj nemá žiadnu výhodu oproti tomu, kto čítať ani nevie. Ochudobňuje sa totiž o ten najkrajší zážitok, aký mu len abeceda môže dať…

A robí to celkom dobrovoľne,

Vaša Juli 🙂

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Mark_twain2.JPG

https://pixabay.com/sk/kalend%C3%A1r-mesiac-janu%C3%A1ra-janu%C3%A1r-2015-440579/

https://pixabay.com/sk/abeceda-text-typ-typografie-1207048/

https://pixabay.com/sk/kniha-%C4%8D%C3%ADtanie-diev%C4%8Da-diev%C4%8Da-s-knihou-982623/

https://pixabay.com/sk/kniha-%C4%8D%C3%ADtanie-diev%C4%8Da-diev%C4%8Da-s-knihou-982623/

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*