Dievčenské sukienky či ženské hĺbky duše?

Prečo sa meníme? Prečo dospievame a vďaka čomu? Ako je možné, že jedného dňa sme iba malé dievčatká, čo vidia len sami seba a na druhý deň sme už úplne iné? Vyzretejšie? Dospelejšie? Akési schopnejšie obetovať sa aj za druhých?

Príde rodina a ty sa raz a navždy zmeníš 🙂

Stretneš muža svojho života, zaľúbiš sa a automaticky ho zahrnieš do myšlienok o svojej budúcnosti. Už nie si TY, už ste VY a ani len netušíš ako sa to vôbec stalo. Jednoducho sa to stalo a ty si iná. 

Otehotnieš, budete traja a ty sa čochvíľa staneš matkou. To, čo bolo najdôležitejšie ešte včera, je dnes úplne pochabé a nepodstatné. Party, na ktoré si len včera tancovala jedna radosť, ti teraz príde len ako hlúpa a pochabá strata času. A už vôbec si nevieš predstaviť, že by si na tú divokú zábavu pustila vlastnú dcéru 🙂

Zmenila si sa, dospela si a tvoje zmýšľanie sa otočilo o stoosemdesiat stupňov. Vidí sa ti, že je z teba úplne iná bytosť, ktorá už nie je stredobodom vesmíru a ktorá sa už na celý jeho zvyšok nehnevá ako tomu bolo len včera.

Život sa zmenil. Muž, dieťa a láska ku nim ti ho obrátili hore naruby a ty si rázom dospela. Úplne prirodzene, bez najmenšieho nátlaku, ba i bez toho, aby si si to stihla uvedomiť. Presne tak ako si sa stala manželkou a matkou, stala si sa dospelou ženou, ženou, čo samu seba odsunula na vedľajšiu koľaj…

Je kopec možností, ako z nich vyrásť, treba len čakať, ktorú ti život prihrá 🙂

Tvoj príbeh je však len jeden z mnohých. Každá jedna z nás musí jedného dňa dospieť a každá jedna musí nejako dospieť. Je milión spôsobov, milión verzií ako vyrásť z dievčenských sukienok a ty len čakáš, ktorú z nich ti prihrá život, aby ťa z tej dospelosti preskúšal 🙂

Presne tak ako aj dve baby, dve literárne hrdinky, ktorým osud prihral poriadne životné skúšky. Mali krásny život bez starostí a z malérov, ktorých nikdy nie je dosť, si nerobili vôbec nič. Život im však uštedril poriadne kopance, aby im raz a navždy z očí strhol ružové okuliare.

Uhádla si hádanku svätého Mikuláša? Nepochybnej si v nej spoznala starú známu Annu zo zeleného domu od Lucy Maud Montgomeyrovej a hoci možno ti neunikla ani jedna z jej ôsmich častí, skús si len spomenúť na tú úplne poslednú 🙂

Viem, Annina dcéra Rilla (po ang. Rilla of Ingleside, 2016, 289 strán) nie je na svete až taká populárna ako príbehy jej zbožňovanej matky a milujúceho otca, ale ver či nie, rozhodne stojí za to.

Rilla je najmladšie dieťa Anny a Gilberta a je to celkom presne tak, akoby sa vrátila mladá Anna. Dcéra je riadne roztržitá, márnotratná, pochabá, rojčivá. Vidí len samú seba a to čo, sa jej netýka, ju vonkoncom nezaujíma. Dôležité je iba to, že môže ísť na bál a tancovať s Kenom, svojou tajnou láskou.

Zábava je akurát v plnom prúde, keď na Ostrov princa Eduarda priletí tá hrozná správa

Všetko je také krásne a všetko by mohlo byť také krásne aj naďalej, keby sa akurát nepísal rok 1914. Zábava je v plnom prúde, keď na Ostrov princa Eduarda dôjde správa, že na starom  kontinente práve vypukla veľká vojna.

Pre všetkých nastanú trpké časy a mladá deva, ktorá dovtedy poznala len radosť a smiech, sa pomaly ale isto mení.

Spolu s matkou trpí, keď jej bratia odchádzajú jeden za druhým na front. Vidí ako jej otec zo dňa na deň starne. Čuje neblahé správy z vojnových oblastí, ktoré ju vrhajú do čoraz väčšieho zúfalstvá. Učí sa mať rada svoje vojnové dieťatko, čo si jedného dňa priniesla na Ingleside v polievkovej miske.

Nezloží sa, ani keď za oceán odchádza aj jej milovaný Ken a ona sa stáva jeho snúbenicou. Práve naopak. Ešte viac drie od rána do večera, len aby sa kanadskí chlapi a chlapci bojujúci na európskych frontoch cítili podľa možností čo najpohodlnejšie…

Celé roky či krátky okamih, zrazu je z rebelky žena ako lusk

Trvá to síce až štyri roky, no niekedy na zmenu stačí oveľa menej. Bol to len jeden jediný príbeh, ktorý v tom má prsty. O časoch, ktoré Rilla žila, ona len čítala, či počúvala a predsa ho bola schopná odhaliť.

Reč je o mladej hrdinke románu Jean E. Pendziwolovej Dcéry strážcu majáka (po ang. The Lightkeeper´s Daughters, 2017, 315 strán). Opäť sme v Kanade, tentoraz však v súčasnosti a do minulosti si len odskakujeme, aby sme zažili jednu brutálnu story na ostrove Porphyry 🙂

Morgan je sirota vyrastajúca v náhradnej rodine. Všetko má v paží a najlepšie si rozumie so svojím frajerom, ktorý sa pohybuje na hrane zákona. Užíva si život plnými dúškami a pláva si ním ako totálna rebelka. Mráz na psa príde, len čo sprejuje na plot domova dôchodcov svoje obľúbené vážky.

Chytia ju a má po chlebe. Milovanú kresbu svojho starého otca musí z plota jednoducho odstrániť a to i napriek jej umeleckej dokonalosti. Príliš nadšená tým nie je a svoj trest pokladá iba za hlúpu stratu času, ktorá ju aj tak nezmení.

Boli ako tie dve vážky a jej život totálne prevrátili naruby 🙂

A vtedy ich spoznáva. Málovravnú Emilly, o ktorú sa treba neustále starať a nevidomú Elizabeth, s ktorou ju spája nielen láska k umeniu, ale aj denníky, ktoré náhle všetko zmenia. Číta jej ich, aby odhalila najväčšie tajomstvo životov dcér strážcu majáka…

Maják. Kanada a jej dva ostrovy. Trpké časy a osudy dvoch mladých dievčat, ktoré majú jednu a tú istú úlohu. Dospieť a byť užitočné pre svoje okolie. Na obe čakajú najväčšie skúšky života. Tie skúšky života, počas ktorých navždy dávajú zbohom dievčenským sukienkam, aby sa mohli ponoriť do hĺbok ženskej duše.

Rok sa s rokom stretá a s oslavami príchodu Nového roka ruka v ruke prichádza čas bilancovania. Sme dospelejšie? Múdrejšie? Vo svojich životoch istejšie?

Možno aj tu je inšpirácia. Statočná a nebojácna Annina dcéra a Morgan, sirota, čo hľadá svoje miesto pod slnkom. Málo známa famózna klasika a bombastická novinka s povahou sopky, čo svojou lavínou strhne každé jedno srdce vášnivého knihomoľa 🙂

Nech Vám jasné svetlo majáka svieti aj v roku 2018 🙂

A presne to ti prajem do roku 2018. Inšpiráciu objavenú nielen  v  starých klasických príbehoch, ale i v nových, lahodných novinkách.

Staré či nové, nech nás famózne knihy vždy inšpirujú byť zo dňa na deň lepšie 🙂

Krásny Nový rok

Tvoja Juli

https://pixabay.com/sk/pobre%C5%BEie-bet%C3%B3n-maj%C3%A1k-oce%C3%A1n-skaly-1838593/

https://pixabay.com/sk/v%C3%A1%C5%BEky-hmyz-rybn%C3%ADk-jazero-srdce-195806/

https://pixabay.com/sk/rodina-zdravie-srdce-%C4%BEudia-skupina-2073602/

https://pixabay.com/sk/diev%C4%8Da-sukne-ve%C5%A1iak-%C4%8Dierne-vlasy-1045930/

https://pxhere.com/cs/photo/922457

https://en.wikipedia.org/wiki/Panmure_Island_(Prince_Edward_Island)#/media/File:Sunset_Panmure_Island.JPG

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*