Vianočný most dnešných a voľakedajších deciek

Vianoce sú už skutočne predo dvermi a na nás čakajú naozaj už len posledné prípravy, aby sme ich urobili dokonalými. Bude to naozaj rušný, ale i tiež magický víkend, na konci ktorého rodiny zasadnú za spoločný stôl, zazvoní zvonec a príde ten, na ktorého všetci tak túžobne čakáme.

Sú tu už celé veky a predsa ich miluje úplne  každý 🙂

Vianoce sú veľmi starý zvyk. Zdá sa, že sa slávia už večné veky. Ich veľkolepá myšlienka sa traduje z pokolenia na pokolenie, z generácie na generáciu. A hoci sa ich podoba z času na čas jemne obmieňa, ten povestný vianočný duch je stále ten istý.

Vianoce miluje doslova každý. Milujú ich malí i veľkí, starí aj mladí. A práve my, mladí na okamih zabúdame, že sme zjedli všetku múdrosť sveta a aspoň v jeden deň v roku sa necháme viesť múdrosťou tých starších.

Nepriečime sa a bez slova sa prizeráme tak dôverne známym tradíciám, ktoré v našich rodinách pretrvali celé roky. My, čo inokedy by sme najradšej zmenili celý svet, v ten deň nechceme zmeniť absolútne nič. Túžime len po tom jednom, jedinom 🙂

Aby to zostalo tak aj naďalej. Všetko, bez výnimky. Aby sa nezmenil ani ten najmenší detail a my by sme mohli vždy zdobiť vianočný stromček, vypekať kapra, robiť šalát, spievať vianočné koledy v kruhu svojich najbližších. A zo všetkého najviac si prajeme, aby to tak zostalo aj pre naše deti, vnúčatá a ich ratolesti 🙂

Nezmenili by sme na nich ani jedinú guľu a predsa ich kúzlo sa cez rok stráca

Prečo to dokážeme len na Vianoce? Prečo zabúdame na náš mladícky odpor voči všetkému starému len v jeden deň roku a jeho zvyšok sa zavše priečime radám našich rodičov, či starých rodičov?

Fakt sa nám zdajú až také zastarané, že si ich môžeme vypočuť len v období okolo vianočných dní?

O čo všetko prichádzame, keď nepočúvame tých starších a zostávame hluchí voči ich príbehom, som pochopila až keď som prečítala túto knihu. Nie je zo slovenského kraja, viem. Avšak Chyže pod horami a iné poviedky od Boženy Němcovej (1962, 501 strán), Vám príhody aj zo slovenského vidieka spred storočia nepochybne priblíži 🙂

Viete napríklad čo je to domáca choroba? Alebo aké osudné mohli byť také celkom obyčajné priadky? Či ako bolo mladým devám ťažko, keď ich nútili  ísť za bohatých, no úplne nemožných chlapov? Ako sa žilo na zámku a ako v podzámku a čo všetko si museli nevinné deti v cudzom svete vytrpieť?

Viete či neviete?

Tak pekne po poriadku! Staré tradície v období fašiangov považujete za zastarané a tak trošku divné? Omyl, vážení! Aj také priadky majú svoje čaro, ba dokonca romantické čaro. Mládež v nich kedysi mala skvelú zámienku, aby sa popárila a odokryla svoje najtajnejšie city. Niečo také by sa veru zišlo aj dnes 🙂

Ak v cudzine často s nostalgiou myslíte na svoj domov, zaručene ju máte

Domáca choroba je veľký smútok za domovom. Mávali ju aj statní chlapi, čo sa museli rozlúčiť s milovaným rodným krajom. Len kvôli nej sa takmer zničilo šťastie dvoch mladých ľudí. Ba ani dnes to nie je iné a domáca choroba vypukne zavše na Vianoce, keď každý z nás túži len po tých svojich.

Teraz sa muži majú. Celkom stačí, ak majú prachy a už majú babu, ktorú len chcú. Niektoré sú až také povrchné, že s ľahkým svedomím vymenia prachy za láskyplné srdce. Ale niekde sa ešte stále prelievajú horké slzy, pretože byť milovaný je predsa len byť milovaný a za peniaze si lásku nikto nikdy nekúpi. Potom Vám stačí mať len vernú kamošku, čo vám aj z tejto kaše pomôže.

Veľa deciek odchádza za robotou do ďalekého sveta. Nejedna mamina, nejeden otec si pre túto najsmutnejšiu bolesť sveta neraz poplače. Kedysi však to bolo úplne inak a sami rodičia svoje ratolesti do sveta posielali. Celkom sami si tam potom mali službu nájsť, nech ich už viac doma nik živiť nemusí.

Našťastie to neplatí v chyži pod horami, kam jeden túlavý mladík zablúdi počas jednej nočnej búrky a stratí tam nielen hlavu, ale i srdce pre devu, ktorá sa už od prvej chvíle stáva jeho vyvolenou 🙂

A presne v tom nie tak dávnom svete tradícií a zvykov opisuje jedna mladá žena dnes tak komplikovaný vzťah učiteľ a žiak. Verte či nie, dnes by si túto poviedku mal  povinne prečítať každý jeden študent pedagogiky a hneď by vedel ako na svojich budúcich zverencov.

Chyža pod horami a iné poviedky sú vianočným mostom do minulosti 🙂

Je mi to jasné, tá kniha má svoje roky a možno nie je ani taká zaujímavá ako iné dielka z tohto obdobia. No Božena Němcová má čosi v sebe aj po toľkých rokoch. Jej poviedky sú akousi paralelou k dnešným neľahkým časom.

Sú mostom, čo je Vianociam taký podobný. Mostom, čo spája minulosť, prítomnosť i budúcnosť a to nielen cez magický Vianoc čas…

Šťastné a veselé

Vaša Juli 🙂

https://pixabay.com/sk/zimn%C3%A9-zimn%C3%A1-krajina-diev%C4%8Da-%C5%BEena-1964361/

https://pxhere.com/sk/photo/627495

https://pixabay.com/sk/deti-myslia-%C5%BEe-%C4%8Dakanie-na-vianoce-2951787/

https://pxhere.com/cs/photo/755139

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*