Drsniak či slušniak?

Prečo nás baby vždy lákajú zlí, drsní chalani?

Čím je pre babu viac IN bláznivý rebel než totálny slušniak?

Prečo chceme krv, bitky, večné prúsery, ak môžeme mať srdce, vanilku, kvety?

Čím to je, že rebelských zlých chalanov za nič na svete nedáme???

I ja mám radšej drsniakov. Slušniaci ma už prestali baviť pred rokmi. Už sú to celé veky, čo som vyrástla z romantických predstáv o princovi na bielom koni, ktorý by mi zniesol aj modré z neba. Možno som prestala pozerať tie nekonečné romantické seriály a bolo to.

Nevravím, že slušniaci sú horší ako rebelskí chalani. Opak je pravdou. V týchto anjelov v ľudskej koži sa vždy skrýva kus láskavého a statočného srdca. Toho srdca, ktoré my baby kvitujeme a neraz preň prelievame horké slzy.

Existuje veľa takých prípadov, veľa tých príbehov o zakliatych milostných trojuholníkov. Ono na svete je kopa ľúbostných trojuholníkov, ale tieto sú fakt že dosť zložité. Sú až také komplikované, že nám neraz pripomínajú bermudské trojuholníky a to fakt už žiadna sranda nie je.

Vždy je to o tom istom. Chalan – baba – chalan. Nepomer tejto rovnice sa ešte ohromne zvýrazní, ak ju doplníme o staré dobré prívlastky. Zlý chalan – baba – dobrý chalan a všetko je zrazu jasné ako facka. Ani nemusíme hádať, kto by v dnešných časoch z tejto rovnice vyšiel ako víťaz, kto ako porazený a kto by za ňu musel platiť horkými slzami 🙁

Všetci vieme, ako to väčšinou dopadne

Zrejme mám v živote trošku šťastia, keďže som v tejto rovnici nikdy neznámou nebola. Len som ju zažívala s mnohými či už seriálovými, filmovými, alebo aj knižnými hrdinami.

Asi teraz čakáte, že na vás vytiahnem nejaké knižné lahôdky akurát z tohto klasického súdka, dnes však pôjdem celkom inou, oveľa napínavejšou cestou.

Rovnica zlý chalan – baba – dobrý chalan je tu spomenutá iba na okraj a to v obidvoch románoch, ktoré mám pre vás prichystané. Ani v jednom ju nenájdete ako ústrednú tému príbehu a v oboch pôsobí akoby dôležitou ani nebola. No ani jeden, ani druhý by sa bez tejto navonok nepodstatnej zložky možno ani nezaobišiel 🙂

Ale pekne po poriadku. Možno ste tak ako ja zachytili naň upútavku v rádiu a okamžite ste ho museli aj mať. Ak náhodou nie, nezúfajte pretože na román od Bryn Greenwoodovej Všetko príšerné aj krásne (po ang. All The Ugly and Wonderful Things z roku 2016, u nás 2017, 390 strán) nikdy nie je neskoro 🙂

Láska malého dievčatka a zlého motorkára je príšerná aj nádherná zároveň 🙂

Ona je dcérou drogového dílera a citovo labilnej ženy, on bývalý kriminálnik a spolu veria, že pod hviezdami je miesto pre každého. Asi to bolo úplne prvé, čo som sa o tejto knihe dozvedela a keďže to vyzeralo ako celkom bombastická lovestory, čo sa odohráva na samom okraji spoločnosti, neváhala som ani chvíľu.

Jednoducho som ju musela mať bez toho, aby som vôbec netušila, akú drsnú bombu sa chystám čítať 🙂

Bryn Greenwoodová šokuje, poviete si aj vy po prvých stránkach. Veď to je absurdné a je vôbec vhodné o tejto tabuizovanej téme napísať román? Ak ste čo i len trochu puritán a máte dcéru, toto vám napadne isto iste ako prvé. Ak sa však dokážete trochu povzniesť a prvotný šok prekonáte, prídete na to akú veľkú hĺbku v sebe ten príbeh skrýva.

Okej, ide o to, že keď sa Wawy a Kellen, hlavní hrdinovia stretnú, ona má len osem a on je naozaj zlý chlapec, čo maká pre jej otca, ďalšieho drsniaka. Okrem toho, že tento hrdina je samá kerka a vyzerá ako naozajstný obor, je od nej o dobrých desať rokov starší a mal by mať teda rozum.

Pod hviezdami je miesto aj pre nich…

Ibaže to by nemohol stratiť hlavu, len čo ju po prvý raz zazrie. Havaruje a pod hviezdami sa zrodí láska. Obor a dievča, čo veľmi nehovorí sú veru čudnou dvojicou, no v brutálnom svete drog a krádeží, práve kvitnúca láska je tá najkrajšia vec, akú kedy obaja zažili.

Čo je však pre dievča, ktoré pozná súhvezdia ako vlastnú dlaň, také nádherné, je pre ostatných priam príšerne a Wawy svojho drahého zlého motorkára na dlhé roky stráca. To, že už nejaký ten rôčik je jej jedinou oporou v krutom svete absolútne nikoho nezaujíma a spoločnosť v ňom vidí len pedofila, čo pošpinil malé nevinné dievčatko…

Malým nevinným dievčatkom by bola možno aj hlavná ženská hrdinka románu Arpáda Soltésza Mäso so zaujímavým podtitulom Vtedy na východe (2017, 318 strán). Ak sa vám ten názov vidí povedomý, tak áno. Je to knižná novinka na slovenskom trhu okolo ktorej sa teraz možno vedú diskusie, či sa do nej ozaj zahryznúť.

Príbeh tejto stopárky si rozhodne prečítajte 🙂

Ja som bola tejto dilemy ušetrená. Jednoducho som ju dostala a keď som ju už mala doma, neváhala som ani chvíľu. Hoci neviem, či by som si ju zadovážila aj sama, neľutujem, že som ju otvorila. Kto má rád dánovky, báť sa riadne drsnej realite deväťdesiatich rokoch na východnom Slovensku nemusí. Ba naopak, má sa na čo tešiť.

Predstavte si, že ste mladé len sedemnásťročné dievča, čo sa práve rozíde s chalanom. Aby ste sa  dostali domov, stopujete. Máte šťastie a zastaví vám auto. V tej chvíli ani len netušíte, že v aute sú  akurát obchodníci s bielym mäsom, ktorí vás plánujú posunúť ďalej. Týždeň im nedobrovoľne robíte rohožku a potom, keď vyjde plán vám, utečiete.

Bol by to veru šťastný koniec, keby to celé nebolo iba začiatok. Ten útek spustí lavínu a čitateľ sa ocitá zoči voči krutej realite drsných rokov deväťdesiatich, o ktorej sa mu možno ani len nesnívalo. Soltész vás totiž necháva spadnúť do temných rokoch nášho štátu, v ktorých ani policajti nie sú zárukou bezpečného života….

Nájsť v týchto dvoch búrlivých a šokojúcich románov našu rovnicu je riadny oriešok. Možno ani nie je jasné, kde ju hľadať a za príbehmi zostáva dobre skrytá. Netrápte sa a nasilu ju nehľadajte. Ani v jednom nie je dominantná a vývoj v príbehu na jej pleciach nie je.

Avšak je tam. Kým v Všetko príšerné aj krásne Greenwoodová sa aj ňou snaží podporiť hriešnu lásku svojich hrdinov, ktorá je až taká veľká, že nijaký dobrý chalan v nej nemá miesto, v Soltészovom Mäse je to celé ešte o niečo komplikovanejšie.

Ani poliši nie sú vždy zárukou cesty dobra

Tu to je skôr o metafore. Metafore medzi dobrom a zlom, pretože do popredia sa dostáva zásadná otázka, ktorú by si mal položiť každý jeden čitateľ:

Môže sa dievča, čo zažilo peklo, vydať na cestu dobra?

Dá sa to vôbec?

Vaša Juli 🙂

 

https://pixabay.com/sk/strom-hviezdna-obloha-m%C4%9Bsto-silueta-2067496/

http://www.publicdomainpictures.net/view-image.php?image=211775&picture=&jazyk=CS

https://pixabay.com/sk/stopár-thumber-stopovať-palec-výťah-149876/

https://pixabay.com/sk/policajt-funny-figúra-polícia-1537367/

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Marlon_Brando_-_The_Wild_One_(Madame_Tussaud).JPG

https://pixabay.com/sk/mu%C5%BE-%C5%A1t%C3%BDlov%C3%A9-mu%C5%BEi-%C5%BEena-%C5%BEeny-rados%C5%A5-220977/

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*