Knižný western na slovenský spôsob :-)

Knihy som mala rada vždy. Hlavne od tých čias, čo sa mi podarilo dočítať moju prvú knihu. Rada hltám tie vety položené na papier, čo akýmsi zázrakom tvoria nejaký príbeh. S napätím obraciam vždy ďalšiu a ďalšiu stránku zvedavá, čo na nej objavím 🙂

Napísať niečo je ľahké, vydať to je už ťažšie…

To rozhodlo. Jedného dňa som sa zobudila a začala som tvoriť i ja. Nie však básničky ako za starých dobrých školských čias, ale rovno prózu. Ak máte na to hlavu a slová vám na papier len tak skáču, je to veru hračka. Len treba vydržať.

Ja som vydržala a nie raz som si užívala tú vytúženú poslednú stranu. Žiaľ, zostalo to len v mojej ovečke, lebo na ten posledný krok nemám guráž. Som príliš lenivá, aby som bola príliš ambiciózna a ovocie svojej práce šírila ďalej a ďalej.

Dobre viem, čo na to treba. Kvalitné vydavateľstvo a šikovný vydavateľ, čo by mi s tým pomohol. To je asi tak všetko, čo k tomu začínajúci spisovateľ potrebuje. No tak dobre, možno ešte zopár peniažkov, aby sa celá tá mašinéria mohla rozbehnúť 🙂

Máloktorý začínajúci autor však dokonale pozná namáhavú prácu slovenských a možno aj svetových vydavateľov. Nie je tomu ani tak dávno, čo sa mi do rúk dostala veľmi podnetná kniha. Teda aspoň pre mňa, tvorivú dušu, veľmi podnetnou aj je.

Kniha rozhovorov, ktorú by si mal každý vášnivý knihomoľ prelúskať 🙂 stojí to za to 🙂

Jej názov je tak málovravný, ale predsa toto dielko vystihuje dokonale. Skúsený Ján Štrasser mu ho doprial ako sa patrí. Jeho titul Osem vytrvalých (2017, 283 strán) nie je žiadny western, ako by ste sa mohli mylne domnievať.  I keď ono to western miestami tak trochu aj pripomína.

Sú to rozhovory. Rozhovory s ôsmimi vplyvnými mužmi knižného priemyslu na Slovensku. Ján Štrasser si tentoraz zobral na mušku osem vydavateľov, ktorým vďačíme za to, že máme v materinskom jazyku vôbec čo čítať.

Azda by ste čakali, že kniha, v ktorej sa spomína až cca osemtisíc kníh, musí byt len a len o knihách, no nie je to celkom pravda. Ostrieľaný spovedník, ktorý už vie ako na to, sa pýta aj na život týchto ôsmich síce dôležitých, no celkom neznámych ľudí a práve to vás na tejto knihe dostane úplne najviac 🙂

Mňa teda dostalo 🙂 Každý jeden z našich ôsmich vytrvalých si na vlastnej koži zažil maniere bývalého režimu, ktorý kultúre na našom území príliš neprial. Aj zo stránok tejto knihy rozhovorov sa tak mladá generácia o temnom období slovenskej knihy dozvedá čosi viac.

Za socíku bol hrdinom ten, kto čítal zakázanú litiku 🙂

Je až neuveriteľné, ako vtedajšia mládež zásadne opovrhovala oficiálnou literatúrou a radšej si prečítala čosi z tej, čo štátna moc zakazovala. Približuje to v rozhovore Koloman Kertész Bagala, ktorý si ešte ako študent priemyslovky v Banskej Štiavnici prešiel aj týmto rebelantstvom.

Z pozície vydavateľa za socíku sa nám prihovoril aj Juraj Heger, ktorý Štrasserovi v rozhovore vysvetľuje aj to, ako sa za bývalého režimu pracovalo v Slovarte, v jedinom vydavateľstve na Slovensku pred Nežnou revolúciou.

Ako sa vôbec s vydávaním kníh po roku ´89 začínalo prezrádza niekdajší vychovávateľ v bratislavskej polepšovni Peter Chalupa. Muž, čo kedysi začínal s nemeckou učebnicou to dotiahol až na úspešného majiteľa vydavateľstva Petrus.

Cestu od predajcu počítačových softérov až po vydavateľa, čo na svojom konte nemá len slávnu edíciu Bratislava – Pressburg, ale nebojí sa vydať ani knihy o slovenskej mafii, odhaľuje už príbeh Alberta Marenčina, ktorý stojí za známym vydavateľstvom Marenčin PT.

Vladimír Michal, terajší šéf Artforia, prezradí čosi o ilegálnom vydavateľstve spred novembra 1989, kde sa vydávali všetky tie zakázané lahôdky. Zaujímavosťou je, že ho spravoval priamo z kotolne, v ktorej v tom čase musel pracovať.

Táto osmička zo slovenského knižného trhu mať planinu veru nechcela

To je len päť z ôsmich vytrvalých, ktorých Štrasser vyspovedal. Ani Peter Milčák, šéf Modrého Petra, Oleg Pastier, ktorý stojí za vydavateľstvom Fragment, ba ani majiteľ Kaligramu László Szigéti jeho zvedavým otázkam neunikli 🙂

Príbehy ich vydavateľstiev tvorí však len polovicu hodnoty tejto knihy rozhovorov. Tá druhá je o knihách, čo sa u nás vydávajú už takmer tridsať rokov. Odpovede týchto vytrvalcov nepomôžu len mladým začínajúcim autorom trošku sa v tejto brandži zorientovať.

Štrasser ponúka obyčajným čitateľom odvrátenú stranu mince. Núka im pohľad do slovenskej knižnej kuchyne. Niežeby im dával presný návod ako sa urobí nejaká kniha, to nie. Bohatstvo jeho diela je oveľa hodnotnejšie a čitateľ má možnosť vidieť ako to s tými knihami na Slovensku vôbec je.

Dokonalý western, v ktorom si slovenská kniha vydobýja svoje miesto pod slnkom

Osem vytrvalých by pokojne mohol byť aj názov pre ten western. Hodil by sa. Možno ani nie je názvom Štrasserovej knihy len tak náhodou. Vydávať knihy na našom maličkom Slovensku westernom tak trochu aj je. Konkurenčný boj na stránkach tejto knihy však nehľadajte.

Naša osmička odvážlivcov totiž až príliš dobre vie, že len v jednote je sila a slovenské vydavateľstvá si jednoducho musia pomáhať…

Berme si z nich príklad

Vaša Juli 🙂

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*