Ktorý je lepší???

Bolo to krátko pred Vianocami. Ten zoznam som si spísala, aby som Ježiškovi dala návod na super darček. Sú to už roky a za to, čo som tam všetko popísala, by som sa dnes možno aj hanbila a možno aj nie 🙂

Tak táto filmová bomba v mojom zozname chýbať nemohla 🙂

Išlo o desať filmov, desať mojich najobľúbenejších filmov. Všetkých by som ich v tom čase brala na DVD-čku, aby som si ich mohla púšťať stále dookola. Väčšinou to boli ľúbostné  romance, čo ma chytili za srdce a dohnali ma až k slzám. Kedysi práve také filmy boli pre mňa to pravé orechové 🙂

Nebol na vrchných priečkach, ale dnes by som ho tam rozhodne umiestnila. Čo keď to nebola tak celkom moja šálka kávy, dojal ma. Jednoducho ma dojal a chcela som ho vidieť znova a znova. Z tej hrdinskej smrti jedného z najodvážnejšieho vojaka všetkých čias som jednoducho nemohla.

Ten slávny príbeh pozná možno aj každé decko, čo sa narodilo na starom kontinente. Bez najmenších problémov sa mu podarilo preraziť aj za veľkou mlákou, kde sa ho okamžite ujal Hollywod a natočil nejeden skvelý film o hrdinoch kultového hesla –Jeden za všetkých, všetci za jedného.

Štyria mušketieri nie sú sympatickí len ako mladíci 🙂 Aj starci majú čo povedať

Dobre som ho poznala i ja. Veď ako by som si ho dovolila nepoznať, keď išlo o troch slávnych hrdinov našich detských čias. Poznala som ho dokonale, teda aspoň tú jeho najslávnejšiu časť a to ešte oveľa skôr, než som vôbec videla ten nádherne osudný film.

Že existuje aj pokračovanie som ako malá netušila. Príbeh sa končí vo chvíli, keď Aramis, Athos, Prothos a ich mladý druh D´Arttagnan poriadne vypečú s prešibaným kardinálom, ktorého prejde chuť vymýšľa nezbedy. Presne tak, aj to bol mýtus, ktorému som ako malé dievčatko verila 🙂

A potom to prišlo. Film Muž so železnou masou (The Man in the Iron Mask) z roku 1998 všetko zmenil. Nešlo iba o nádherný príbeh, čo láme srdcia, či o dojímavú smrť starého známeho hrdinu, ktorá bola čestnou bodkou za jeho hrdinským životom.

Šlo o druhú, možno až tretiu časť slávneho príbehu Alexandra Dumasa. Časť, ktorá sa však neteší až takej popularite ako slávni Traja mušketieri.

Štyri, hrubé zväzky ukrývajú veru poriadne napínavý príbeh 🙂

Keď som však v starkinej knižnici objavila štyri zväzky slávneho francúzskeho románopisca s názvom Vikomt de Bargelonne, opäť som si nebola istá o čo ide. Musela som prelistovať pár strán, aby som zistila, že ten príbeh je mi niečím strašne povedomý. A že je taký odlišný od filmového spracovania s Leonardom DiCapriom, ktoré som tak dobre poznala.

Prvé, čo ma dostalo je láska. Rivali v láske v knihe sú tými istými rivalmi v láske aj vo filme. Mladučký Ľudovít sa tak trochu nerozvážne zaľúbi do snúbenice syna jedného zo svojich bývalých mušketierov, čím odvážnych mužov pobúri a prinúti k závažným činom.

Avšak vynútená láska z filmu je v knihe vytlačená oddanou a bezhraničnou láskou. Kým filmová milenka svojho kráľovského milenca nenávidí až na smrť a na krk si neváha nasadiť slučku, len aby mohla byť čím skôr so svojím milovaným, románová milenka koná a cíti úplne inak.

Za kráľa, do ktorého sa bezhlavo zaľúbi, by položila aj svoj život a neváha podstúpiť aj peklo na kráľovskom dvore, len aby svojmu milencovi s kráľovskou korunou na hlave dokázala svoju lásku a oddanosť. Preto aj osud jej bývalého snúbenca Vikomta de Bargelonna, milovaného syna samotného Athosa, čo umiera na africkom bojisku, vyznieva ešte tragickejšie ako vo filme.

Vo filme ho neznáša, v knihe trpezlivo miluje 🙂

Možno aj tento ľúbostný motív rozhodol o osude muža so železnou maskou, ktorý sa až príliš podobá na mladého kráľa. Aj v knihe, aj vo filme o existencii tejto ľudskejšie dvojičky kráľa vedel iba málokto. Tajomstvo môže odhaliť snáď len Aramis, ktorý s kráľovaním svojho panovníka veľmi spokojný nie je. A to nielen Aramis filmový, ale i ten románový, ktorý by sa rád stal mocným a dôležitým 🙂

No to, čo sa chlapcom, ktorí sú už zrelí na zaslúžený dôchodok, podarilo vo filme, v románe sa skončí veľkým fiaskom. Výmena dvojičiek na tróne krachne a Aramis s tučným a prostým Prothosom, ktorý mu pri jeho úžasnom spásonosnom pláne pomáhal, sa musia uchýliť na Belle-Isle-en-Mer, aby ich náhodou trest za vlastizradu nestihol.

Zaujímavé je porovnávať filmového D´Artagnana s tým románovým. Čestný, vždy lojálny kapitán mušketierov je azda jediná vec, ktorú majú títo odlišní muži spoločnú 🙂

Z románového D´Artagnana filmového romantického hrdinu nerobte 🙂

Pokiaľ si aspoň trošku na film z roku 1998 pamätáte, tak na utajovaného otca kráľovských dvojičiek, čo sa tak nežne lúči so svojou jedinou láskou kráľovnou Annou, rovno zabudnite. Románový kapitán kráľovských mušketierov je úplne ale že úplne iný. Spokojne napíšem, že je toho filmového presný opak.

Huncútsky a bystrý. Takému oku veru nič neujde – presne taký je aj Dumasov D´Artagnan. Tak veľmi mi pripomína mladého húževnatého D´Artgnana, ktorého si tak dobre pamätáme z legendy o Troch mušketierov. No žiadny strach, aj tento sa postará o slzy, lež to budú slzy smiechu nad jeho dôvtipnými výčinmi 🙂

Film Muž so železnou maskou si rada pozriem ešte aj dnes. Aj po toľkých rokoch ma dojímavé scény dostávajú do kolien a rada si poplačem s kráľovnou Annou nad hrobom jej milovaného kapitána mušketierov. Vrelo ho odporúčam na dlhé zimné večery, ale knihe predsa len verím o čosi viac 🙂

Sú to dôchodcovia, sily však majú aj za mladých

Dumas je Dumas a jeho príbeh o väzňovi, ktorý ani len netuší, aká je sloboda krásna, nemá chybu. Prostoduchosť Prothosa, chladnokrvnosť Aramisa, neha a láska Athosa a dôvtip D´Artagnana, kapitána mušketierov sa tu dopĺňajú tak ako nikde inde.

Ich večná súhra je pre mladého Raoula, Vikomta de Bargelonne nevídanou podporou, pre mladého princa Filipa vzácnou nádejou.

Nádejou, čo nikdy neumiera

Vaša Juli 🙂

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*