Detektívka, čo len tak prachom nezapadne :-)

Hovorí sa, že človek by mal byť hrdý na roky svojho detstva. No dobre, nehovorí sa to príliš často, ale asi to malo nejako tak byť. Detstvo je predsa to najkrajšie obdobie v živote človeka a každý jeden jedinec na zemeguli by si ho mal dokonale užiť.

Bez mončiči by spomienky na detstvo v 90. rokov také dokonalé hádam ani neboli 🙂

Potom by mali byť aj spomienky naň priam dokonalé. To dáva predsa rozum. Ak sme prežili niečo ozaj nádherné, každá jedna spomienka na ten nádherný okamih by nám mala srdce rozochvieť.

Tomu ja hovorím dokonalé spomínanie a želám si, aby každý z nás na to svoje detstvo tú dokonalú spomienku aj mal, pretože nič nemôže byť krajšie ako mať dokonale nádhernú spomienku na roky svojho detstva 🙂

Ja ich mám celú kopu. I keď som ho prežila v poriadne divokých rokoch deväťdesiatich. Tie asi z pohľadu dospelákov príliš ružové neboli, ale ja som to vtedy vôbec ale vôbec neriešila. Radšej som si užívala krásne roky toho malého dievčatka, ktorým som počas toho divokého západu na Slovensku bola.

Presne takto si ho pamätám… Jedinečný Macko Uško 🙂

Veľa sme sa hrali a stále sme boli kdesi vonku na dvore a dýchali sme čerstvý vzduch. Keď nám počasie neprialo, útočiskom nám bola naša zelená izbička s Mickey Mousom na stene, kde sme sa mohli dosýtosti vyhrať. Knihy nás nebavili a tak, keď nás už hra prestala baviť, sadli sme si pred telku a pozerali rozprávky 🙂

Bežalo ich neúrekom. Mali sme len jednu stanicu, ku ktorej sa o pár rôčkov pridala ďalšia, no stále sa bolo na čo kukať. Dodnes milujem Priateľov, či starý dobrý Krok za Krokom. Na Macka uška nedám dopustiť a Včielka Maja je večná kamoška. A keď teraz začali dávať slovenského Komisára Rexa, tešila som sa ani blcha.

Avšak tento film mi takpovediac unikol pomedzi prsty. Vybavuje sa mi len jedna jediná dobrodružná scénka a ani na tú som sa nedívala s bohvie-akou obľubou. Boli tam deti, pes, nejaký vlak a možno ešte aj poriadne daždivá noc.

Táto partia ma v detstve príliš nenadchla, no nikdy nie je neskor začať ju milovať 🙂

Riadne napätá a dramatická situácia, ktorá by ma teraz vytrhávala zo stoličky, ma v tých poriadne búrlivých deväťdesiatych rokoch príliš nenadchla. Bola som malé dievčatko s romantickou dušou, čo chcelo romancu a nehu a nie des a hrôzu 🙂

Ak si dobre pamätám, táto televízna séria minipríbehov ma nezaujala práve preto. Preto som ani nesiahla po knižnom spracovaní týchto detských detektívek, ktoré nám rodičia v dobrej viere kupovali.

Všetko má svoj čas a mňa si tá dobre mienená kúpa rodičov lapila do svojich osídel. Je to už dobrý rok, čo som sa začítala do jedného z mnohých príbehov Enid Blythová, ktorú pred dvadsiatimi piatimi rokmi preslávila jej dobrodružná Slávna päťka 🙂

Dobre mienená kúpa nakoniec nazmar nevyšla 🙂

Mne sa dostal do rúk jej príbeh s riadne tajomným názvom Päťka na pašeráckom vŕšku (ang. The Famous Five, Five Go To Smugler´s, u nás 1993, 159 strán.)

Pokiaľ si na ich úžasne dobrodružné historky pre mládež spomínate, tak dobre viete, že Julian, Dick, George, Anna a pes Timothy sú riadni výmyselníci. Nijaká záhada pre nich dlho záhadou neostane a každú jednu, ktorá im príde do cesty, raz dva vyriešia.

Inak tomu nie je ani na tajomnom Pašeráckom vŕšku, kde sa musia uchýliť na prázdniny a kde verný psík Timothy má vstup prísne zakázaný. Svojich kamošov však opustiť nechce a radšej sa necháva skryť v útrobách Pašeráckeho vŕšku, než by sa mal vrátiť domov sám a opustený.

Starať sa o utajovaného tvora na hrade, kde sú nástrahy na každom kroku, nie je med lízať. Našej päťke hrozí odhalenie doslova každú chvíľu. Situácia je čoraz napätejšia a napätejšie, no dobrý psík, ktorý aj v tejto neľahkej skúške ukáže svoje veľké psie srdce, nestráca hlavu.

Slávna päťka vždy uháňa za nejakou dobrodružnou záhadou

Zaňuchá, že v jeho dočasnom domove ide naozaj do tuhého. A keď už aj jeho kamoši z partie šípia, že niečo predsa len nie je s kostolným poriadkom, Slávna päťka zasahuje. Priamo na Pašeráckom vŕšku sa pustia do boja s nebezpečnými pašerákmi, ktorí sa nezastavia pred ničím.

Des a hrôza, teda aspoň miestami, no hlavne dobrodružstvo a napätie od začiatku do konca, ma prinútilo totálne zmeniť názor na túto lahôdku z rokov deväťdesiatych.

Dokonca som tam našla čosi aj pre malé dievčatko s romantickou dušou. Psíček s verným srdiečkom by mu v tomto napätom príbehu o malých detektívoch mal celkom postačiť. Mne teda stačil dokonale 🙂

Človek sa rokmi mení a to čo sa mu kedysi stalo desivé a hrozné sa mu teraz vidí vzrušujúce a napínavé. To je tá nádherná sloboda človeka. Zmeniť svoj vkus a názor na kohokoľvek a čokoľvek.

Scooby-Doo to síce nie je, ale aj tento psík vás chytí za srdce 🙂

Hádam ste ho ohľadne Slávnej päťky meniť ani nemuseli a už dlhé roky bezvýhradne obdivujete tú slobodu detského ducha, nádherne desivé akcie, prekrásne prírodne scenérie a dojímavé priateľstvo piatich detektívov, proti ktorému sú aj tí najväčší zloduchovia úplne bezmocní.

Scooby doo to síce nie je, no Slávna päťka je aj tak nesmrteľná. Ide o vzrušujúcu a jedinečnú detektívku, skutočne lahôdku rokov deväťdesiatych a tá byť len tak zapadnúť prachom nemala 🙂

Oprášme ju spoločne

Vaša Juli 🙂

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*