Dáma s veľkým ženským srdcom

Dni sa skracujú a noci citeľne predlžujú.

Máme krásnu jeseň, čas prečítať s našimi starkými nejakú peknú knihu 🙂

Čo už, užili sme si. Leto na tento rok svoju kapitolu dopísalo a pero podalo farebnej jesene. Zrazu je zo septembra október – mesiac úcty k starším a šedinám vôbec. Patrilo by sa teda vykročiť do minulosti a trošku sa tam porozhliadať 🙂

Možno by sa tam našiel aj nejaký človiečik, ktorému by sa zišlo poďakovať.

Táto dáma takým človiečikom rozhodne je. Jej meno sa omieľa na hodinách literatúry a to nielen na stredných školách a gymnáziách, ale aj na tých základných. Ak by ste si ju teraz chceli narýchlo nájsť v poznámkach, tak ju určite nájdete v realizme, konkrétne v jeho prvej vlne.

Aj ju totiž predstavuje naša Terézia Vansová.

Spisovateľka, redaktorka, poetka, dramatička, prekladateľka, dialektologička, či organizátorka kultúrneho života – to všetko zvládala. Narodila sa 18.4.1857 v Zvolenskej Slatine a zomiera 10.10.1942 v Banskej Bystrici.

Tereza Vansová ako starenka

Pochádza z rodiny evanjelického farára.

Chodila do dievčenskej školy v Banskej Bystrici a v Rimavskej sobote. Značný vplyv na jej osobnosť malo aj najbližšie rodinné prostredie. Jej veľký deň prišiel v roku 1875, kedy sa vydáva do Lomničky za evanjelického farára Jana Vansu 🙂

V tomto istom roku aj debutuje.

Píše po nemecky prózu i verše, v ktorých reaguje na smrť svojho malého syna. V roku 1882 sa rodina sťahuje na Pílu, kde sa Vansová púšťa do aktívnej spisovateľskej a organizátorskej práce. Napokon sa ocitá v Banskej Bystrici, kde sa po manželovej samovražde (1922) ocitá v existenčných ťažkostiach.

Ako spisovateľku ju vyznačuje žánrová rozmanitosť.

Po prvotných črtách či humoreskách sa pokúša o dramatickú tvorbu. Časopisecky publikuje svoju „činohru pre deti“ Potopa (1886), „veľkosvetskú komédiu“ V salóne speváčky (1889), či drámu z dedinského prostredia Svedomie (1897).

Sirota Podhradských – prvý slovenský román pre ženy 🙂

Jej tvorba je spojením raného realizmu s idealizujúcimi prvkami.

Krásne to vidno v jej novele Obete márnomyseľnosti (1890), no najmä nám babám v dobre známom románe Sirota Podhradských (1889), ktorý sa považuje za prvý slovenský ženský román. Vansová sa svojím čitateľkám snaží priniesť prózu, ktorá by konkurovala obľúbenému nemeckému a maďarskému ženskému čítaniu 🙂

Vo svojich textoch prináša samé pikantné témy.

Nájdeme tam rozvrátené manželstvá, neveru, nemanželské deti, či vraždy (napr. román Kliatba z roku 1926), nemoralizuje, práve naopak. Potláča i národnú angažovanosť v prospech dobrodružného deja.

Dodnes obľúbeným čítaním sú jej krátke prózy.

Nové šatočky, Julkin prvý bál, Prsteň, Milka mašamódkou, Ohlášky, Púť za šťastím – takmer verne etnograficky zachytávajú oblečenie, bývanie, stolovanie i spôsob života dedinskej inteligencie konca 19. storočia.

Jej obsiahle životopisné diela o najbližších majú význam dodnes.

O Matke (1900) a Môj muž (1926) – časopisecký publikované spisy na pokračovanie sa ešte i dnes využívajú na štúdium kúlturnohistorického života v druhej polovici 19. storočia.

Významná je aj jej práca pre Dennicu.

Tento časopis pre ženy vyprofilovala na tolerantné, rozdielnym názorom prístupné periodikum, čím význačne prispela k nástupu slovenskej moderny 🙂

No povedzte, máme jej byť za čo vďačné, alebo nie?

Keď sa povie meno Terézie Vansovej nevybaví sa mi len prvá vlna slovenského realizmu, ktorú som sa drvila na matury a potom i na štátnice. Terézia Vansová má pre mňa ako pre devu spod Tatier oveľa hlbší význam. Je to jej Dennica, ktorá otvárala naším pra-mamám kultúrny život i svet.

Tento mesiac je ich, venujme im svoj čas…….. Veď čas s nimi je taký vzácny

Hlavne je to však Sirota Podhradských , jej prvý slovenský román, ktorý venovala práve ženám 🙂

Máme október – mesiac úcty k starším. Mesiac lásky k tým, ktorým vďačíme za to, že sme. Venujme ho práve týmto láskyplným ľudom, ktorí nám dávajú tak veľa. Krásne by bolo napríklad zobrať knihu a čítať si vo dvojici. A  slovenské babičky by mohol potešiť práve prvý slovenský román, i keď už toľkokrát prečítaný…

Veselé spoločné čítanie so starkými

Vaša Juli 🙂

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*