Fantastický príbeh, čo vás tak dokonale zamoce :-)

Nik nie je výnimkou.

Každý si tú otázku položil aspoň raz v živote a ten, kto tvrdí že nie, klame sám seba. Tá otázka je na prvý pohľad ľahká a odpoveď na ňu jasná ako facka. No naozaj je to tak? Čo by sa asi tak stalo, keby sme tú odpoveď naozaj aj poznali?

Ozaj, čo by sa asi tak stalo, keby sme vlastný život ani nežili my? Keby ho nielen stvoril , ale aj tvoril niekto úplne iný? Nemyslím teraz Boha, osud, či niečo také. Pokojne by to mohol byť aj človek z mäsa a kostí. Možno aj nejaký umelec, spisovateľ, ktorý by náš život mal len ako literárnu predlohu, podľa ktorej by tvoril.

Ivan nad niečím takým nikdy nerozmýšľal. Niečo také by tomuto grafikovi v reklamke ani na um neprišlo. A predsa, niečo podobné mu prišlo do cesty a prinútilo ho rozmýšľať o veciach, o ktorých ani neveril, že sú v reálnom svete možné.

Mal celkom obyčajný život. Celkom dobrú prácu, ktorá ho bavila. Manželku, ktorá snívala o vlastnom dome. Syna, ktorý bol tak trochu nemehlo, za čo sa cítil tak trochu zodpovedný. Prísľub ľúbostného pomeru s chladnou finančnou poradkyňou, ktorá sa akurát rozhodovala, či má mať so svojím manželom ďalšie dieťa alebo si radšej budovať kariéru.

A aby toho nebolo náhodou dosť,  tak sa mu prihodí ďalšia tiež „celkom obyčajná“ vec. Na karate, kam pyšne vodí svojho syna, spozná chalana, ktorý je nielenže synom jeho bývalej, ale ešte sa aj naňho nápadne podobá a zhodou okolností sa nevolá inak ako Ivan.

Je to veru poriadne pekelná situácia, situácia ako z ľúbostného románu, povedali by ste, teda keby ste neboli akurát Ivan, teda Ivan myslený Ivanom, lebo akurát Ivan myslený Ivanom, ako ho niekedy autor oslovuje, na také somariny ani zďaleka neverí.

No ani vy by ste neverili, keby ste boli hrdinom tejto knihy. Jej autor je majstrovský Pavel Vilikovský a jej názov je po prvých stránkach knihy tak trochu proti logike. Znie totiž Krásna strojvodkyňa, krutá vojvodkyňa. Kniha je z aktuálneho roku 2017 a má 183 strán.

Poviem Vám, vo  chvíli, keď som sa dostala k stretnutiu Ivana s Obyčanom (tak sa totiž autor Ivanovej knihy v románe nazýva), som ani nevedela , čo si prajem viac.

Či pikantný súdny proces, v ktorom by Ivan Obyčana zažaloval za zneužitie vlastného života,  alebo pokračovanie Ivanových osudov bez toho votrelca Obyčana mysleného Obyčanom, alebo žeby skôr Ivanom? Už sa v tom mocem i ja 🙂

Majster pera Vilikovský neopisuje ani jedno ani druhé. Z dvoch možností volí tú tretiu, akú by nik možno ani len nečakal. Rada by som povedala, že je to jemu vlastne, ale keďže je to len prvá kniha, čo som od toho majstra s veľkým M čítala, poviem iba, že je to bohovsky originálne.

Presne tu máte pocit, že sa jedny dvere zatvorili, aby sa otvorili ďalšie a ďalšie. Súdny proces, ktorý sa samozrejme nekoná, neľutujete, lebo by vám možno pripadal nudný a zbytočný.

Za Ivanom mysleným Ivanom vám ľúto nie je, pretože jeho príbeh sa skončil a vlastne ho celý aj poznáte. Iba z času na čas vám príde, či ten Ivan v románe skutočne aj fungoval alebo ani veľmi nie a práve to tomu dodáva tú správnu šťavu.

Ivana mysleného Ivanom teda pokojne nechávate za sebou a vstúpite do ďalších a ďalších dverí. Dej románu sa komplikuje a len čo do neho vstúpi krásna strojvodkyňa, krutá vojvodkyňa, napätie sa len a len zvyšuje….

Chcete mať dokonalé knihomoľské Vianoce aj v lete? Lepšiu knihu nepoznám. Vilikovský je Pán, je Majster a skutočný Ježiško na slovenskej literárnej scéne. Pri ňom rozum na nudu raz dva zabudne. Číta sa ľahko, dostať ho z ruky je ťažké, dostať z hlavy priam nemožné, aspoň tú jeho najnovšiu .

Už teraz sa teším na ďalšie skvosty z jeho pera…

Šťastné a veselé knihomoľské

praje Juli 🙂

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*