Oneskorený Deň detí s bytosťou, ktorá im zmenila svet

Klára Jarunková 

28.4. 1922 Červená Skala – 11.7.2005 Bratislava


Ani sme sa nenazdali a máj sa prehupol do mesiaca jún.
Jún je teda zvláštny mesiac, to vám teda poviem! Polka ďalšieho roka pomaly ale isto za nami. Dni sú dlhé a noci krátke. Vonku je už poriadne cítiť horúčavu. Tá láka von na výlety ako ešte nikdy predtým. V školách sa tiež pomaly ale isto finišuje a deti už netrpezlivo vytúžene čakajú na začiatok letných prázdnin.
Tento mesiac je proste taký, patrí deťom.
Nečudo, že práve jeho prvý deň je im zasvätený. Prvý jún, medzinárodný deň detí. Slávi sa v škôlkach, školách, mestách, obciach, kde sa dejú pre deti rôzne podujatia. Vymýšľajú sa súťaže doslova na každom rohu a to všetko pre radosť v očkách tých najmenší. Malý darček sa im zaiste ujde aj doma. Darček zo všetkých najlepší. Darček z lásky od rodičov darovaný.
Že ho ešte nemáte vymyslený??? Tak to je najvyšší čas!
Inšpiráciou by vám mohla byť aj taká osobnosť, akou prozaička pre deti a mládež Klára Jarunková rozhodne je. Možno jej tvorbu vaše drobce ešte nepoznajú, no darovať im niečo z jej diela by až taký výstrel naslepo byť nemusel. Veď darovať knihu pred toľkými dňami voľna nie je len ako darovať záchranné koleso pred totálnou nudou, ale aj kúsok duše…
Pamätáte sa ešte na ňu, na dievčatko s ťažkým osudom už od mala?
Otca mala najskôr poštového úradníka, neskôr sa však stal chatárom v Nízkych Tatrách. Keď mala len osem rokov, zomrela jej matka. Ju a jej štyroch ďalších súrodencov vychovávala teda otcova sestra.
Na gymnázium v Banskej Bystrici v roku 1940 úspešne zmaturovala.

A stala sa učiteľkou. Do 1943 učila na detvianskych lazoch Korytárky, no v nasledujúcich rokoch už študuje slovenčinu a filozofiu na Slovenskej univerzite v Bratislave. Štúdium však nedokončila. Po vojne sa stáva úradníčkou bratislavskej radnice. Od roku 1954 do roku 1984 pôsobí v humoristickom časopise Roháč.

Patrí ku generácii autorov, ktorí v literatúre pre deti a mládež spôsobili hotový prevrat.

Bolo to začiatkom 60. rokov, kedy spolu s inými (Ďuríčková, Feldek, Válek) aj Klára Jarunková začína v tvorbe pre deti a mládež vychádzať z toho, čo by mohlo drobcov aj baviť. V tom čase to bol v tejto oblasti zásadný krok, aby sa mohla tvorba pre detského, či pubertalného čitateľa naplno rozvinúť aj u nás.

Jednoducho povedané, konečne bola v tejto tvorbe dôležitá estetika a konečne sa pre svojho čitateľa aj zaujímavou.

Čo sa týka Jarunkovej, tá knižne debutovala s Hrdinským zápisníkom z roku 1960, prózou pre mladšie deti. Ak sa vám to ešte do rúk nedostalo, tak vedzte, že sú to voľne pospájané príhody z každodenného života dvojice šiestakov Mira Fazuľku a Miša Jurana. I keď 50. roky tu ešte silno cítiť, chlapčenské huncútstva podané detskými očami, vášho šibala určite nenechajú chladným.

Román Jediná (1963) je prvou a čitateľsky najúspešnejšou prózou z jej pera.

V tejto realistickej próze sa mládež môže nájsť aj dnes. Jej mladí hrdinovia, vyvedení z miery svojimi často i rodinnými okolnosťami sa usilujú zvládnuť svet dospelých, na ktorého prahu stoja aj oni. Ani hlavná hrdinka, mestské dievča Oľga nie je výnimkou a naraz sa musí vyrovnať s celou radou problémov.

Dvaja bratia, nepríjemný pobyt v nemocnici, či útek od starkých a to ešte stále nie je všetko.

Brat mlčanlivého Vlka (1967), Pomstiteľ (1968), Tulák (1973), alebo aj neľahké obdobie po rozvode rodičov, ktoré prežíva mladá hrdinka v románe Nízka oblačnosť (1993), to je len zlomok z toho, čo ponúka Klára Jarunková deťom, no hlavne mládeži.

Možno to nie je to, čo na MDD pre svoje ratolesti hľadáte…

Ak ste chceli darovať nejakú peknú rozprávočku, tak u Kláry Jarunkovej hľadajte iba v Hrdinskom zápisníku. Jej mládežnícky hrdinovia sú predsa len iní. Riešia problémy, ktoré rieši aj dnešná mládež. V tom je jej literatúra pre deti a mládež niečím iná, niečim zaujímavejšia…

Ak teda chcete, aby aj vaša ratolesť poznala život svojich rovesníkov zo šesťdesiatich rokov, potom neváhajte!!!

Diela Jarunkovej sa na leto jednoducho vždy hodia.

Krásne MDD
praje vaša Juli
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*