Dobrodružné pátranie po záhadnom B

Jojo Moyesová: 

Posledný list od milenca

Niekedy sa to proste stáva a život sa vám zo dňa na deň prevráti naruby. Stretnete príťažlivého muža, ktorý je len tak mimochodom ženatý. Chtiac nechtiac sa doňho zamilujete a proti svojej vôli sa stanete milenkou ženatého muža.
Váš život sa stane zrazu ťažkým. Všetko sa točí okolo neho. Rozmýšľajte, analyzujete, dedukujte. Ako nejaká tajná agentka šifruje jeho správy, aj tie najjednoduchšie. Trápite sa, ak nevolá. Ste šťastná prešťastná, ak si na vás nájde čo i len trocha času. Veru takému chlapovi odpustíte úplne všetko, ak nie ešte oveľa viac.
A keďže svet sa Vám zúžil iba na jeho meno, bokom ide aj vaša robota. Šéfka zúri ako pes, najmä keď v práci sa dejú obrovské zmeny a jej nervy sú na prasknutie. Dá vám možno poslednú šancu, aby ste dokázali, že o svoju prácu ešte stále stojíte. Máte ísť do archívu a nájsť tam príbeh storočia.

Tak presne do takejto nezávideniahodnej situácie sa dostane mladá novinárka Ellie Haworthová v ďalšom výnimočne krásnom románe od Jojo Moyesovej Posledný list od milenca (ang. The Last Letter From Your Lover, Londýn, 2010, u nás 2013, 2016, 440 strán).

Ellie sa s nechuťou prehŕňa starými listami určenými do vzťahovej poradne, keď nájde niečo, čo ju zaujme. Je to list od veľmi zamilovaného muža, ktorý sa rozhodne vziať prácu na opačnom konci sveta a svoju lásku úpenlivo prosí, aby všetko nechala tak a odišla s ním.

Mladú ženu dnešného storočia úpenlivá a dojemná prosba z roku 1960 úplne dostane na kolená. Tie krásne riadky sa jej dotknú tak hlboko srdca, že je rozhodnuté. Bude to síce ťažké, ale toho muža, ktorý sa podpisuje iba B, musí vypátrať a rozpovedať svetu príbeh jeho veľkej lásky.

Avšak skôr než sa jej pátranie vôbec začne, začína sa celkom iné, a to po tej istej láske. Všetko sa to deje v roku 1960, kedy Jennifer Stirlingovú, manželku bohatého podnikateľa, po vážnej autonehode prepustia z nemocnice domov aj so stratou pamäti.

Vo veľkom honosnom dome sa dvakrát najlepšie necíti. Spočiatku nevie prečo, no keď nájde zamilované listy od muža na B, srdce jej hovorí viac než jasne. No zistiť kto je tým záhadným B však nebude také ľahké.

Mladá Ellie prežíva jej trpko-krásny príbeh spolu s ňou, dnes už staršou dámou, ktorá ani po vyše štyridsiatych rokoch svoju veľkú osudovú lásku nenašla. Jej osud sa dotkne aj jej duše, no môže zmeniť aj jej pohľad na svet?

Jojo Moyesová to opäť vyhrala na celej čiare. Nielen u čitateľov, ale aj u odbornej verejnosti. Tento silný príbeh o zamilovaných listoch neznámeho muža získal v roku 2011 prestížne britské ocenenie Romantic Novel of The Year Award 2011

Sama som ten príbeh čítala v češtine a hoci nad slovenský preklad niet, tento šiel akosi ľahko a raz dva som bola na konci tohto jedinečného príbehu.

Čo vám povedať? Posledný list od milenca alebo po český Posledni dopis od tvé lásky je skutočný klenot, ktorý treba len zažiť a precítiť. Jedinečné, silné, krásne, dojemné, nuž také je dobrodružné pátranie po záhadnom mužovi na písmeno B.

Pre mňa jednoznačne ďalší dôkaz, že stačí povedať Jojo Moyesová a nádherná love story je zaručená.

Tak si to užite
Vaša Juli
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*