Štvorlístok silných, nezlomných, milujúcich žien

Aj z románov sa človek veľa naučí

Blbosť, úplná somarina, ktorá môže byť len a len na smiech, vravíte si. Čo by už reálne zmýšľajúceho človeka mohol naučiť pochabý román, nedajbože ešte aj o láske? Veď ten svet v knihách reálny ani nie je a so skutočným životom môže mať spoločnú akurát tak figu borovú.
Knihy sa na skutočný život len hrajú, niektoré síce dosť šikovné, no nájdu sa aj také, ktorým sa to až tak príliš nedarí. Nech je to už tak alebo onak, knihy nám do života nič nedajú, len nám popletú hlavy ako kedysi pred rokmi našim mamám i starým mamám.
Možno, že je to pravda pravdúca a možno ani nie. Bolo to pred rokmi, keď som čítala román, na ktorom som si všimla čosi nezvyčajné. Bol to román o žene a mužovi, už neviem presne, čo sa v ňom dialo, ale pri ňom som si prvýkrát povedala, že aj z románov sa človek môže veľa naučiť, o živote, o vzťahoch.

Teraz som si to povedala opäť! Naozaj. Len čo som dočítala štyri romány z starkinej knižnice. Ja viem, sú to už staré knihy, ale majú čo povedať i dnes. Našla som v nich štyri hrdinky – silné, nezlomné milujúce ženy, ktoré sú hodné mužskej lásky.

Eugene Fromentin: Dominik (1863)

Madeleine, pôvabná sesternica najlepšieho priateľa nášho úbohého hrdinu. Keď ju uvidí, nezamiluje sa do nej a táto o rok staršia kráska nechá jeho srdce na pokoji, aspoň na chvíľu. Láska, ktorá prichádza pomaly, prichádza však veľmi neskoro.

Vydáva sa a ako inak za niekoho úplne iného. O jeho vrúcnej a osudovej láske sa dozvedá oveľa neskôr, keď je z nej úplne chorý. Sama sa podujme zachrániť toho, kto je jej najlepším priateľom, no je zase neskoro a sama sa zamiluje až po uši.

Jej trpký príbeh lásky je jednou veľkou ódou platonickej lásky, ktorá ani po rokoch nevyschýna. Madeleine a jej odvážny pokus vyliečiť svojho priateľa z pazúrov nešťastnej lásky vás raz dva presvedčí, že nie na každú lásku má liek práve nami milovaná osoba.

Thomas Mayne Reid: Krásna otrokyňa (1964)

Aurora, krásna čierna otrokyňa na americkej plantáži. Tak ako milióny iných sa narodila do krutých časoch, kedy farební sú iba čímsi majetkom a ich údelom je bič a ťažká robota od svitu do mrku. Čierni na Americkom kontinente nemajú práva ani len udrieť svojich tyranov, nie to ešte veriť, že so svojimi blízkymi zostanú až do smrti.

Ona je však iná. Mala šťastie. Dobrý pán jej dal vzdelanie, ktoré však nič nemení na tom, že dievčina je skromná duša. Zamiluje sa do nej mladý  Angličan, ktorý ani len netuší ako tvrdo bude musieť o ňu bojovať, lebo na krásnu otrokyňu si robí zálusk aj nebezpečný protivník.

O lásku treba bojovať vždy a za každých okolnosť. I keď na prvý pohľad vyzerá ako niečo nereálne, vždy je o čo bojovať. Presne to vám napovie aj román Krásna otrokyňa.

Antoine Francoise Prevost: Manon Lescautová (1731)

Manon, mladé dievča, o ktorom by ste na prvý pohľad nič dobré nepovedali. Ak by ste ju poznali, hovorili by ste o nej, ako o tej, ktorá má rada peniaze, pohodlie a kvôli tomu je ochotná poblázniť každého vplyvného muža v parížskej spoločnosti a jej okolí.

Veď len kvôli nej sa jeden mladík z dobrej rodiny dostal na šikmú plochu. Zamiloval sa do nej až tak šialene, že odpúšťa domov, rodinu i všetky svojej povinnosti a stáva sa zločincom, len aby jej poskytol to, čo miluje najviac, peniaze a pohodlie.

No ak je niekto milovaný tak veľmi ako naša Manon, láskou sa raz dva nakazí. Keď ju raz v srdci máte, peniaze a pohodlie vám už nikdy chýbať nebudú. A je vám úplne jedno, či ste vyhnancom vlastnej spoločnosti alebo nie.

Theodor Dreiser: Jennie Gerhadtová (1946)

A napokon Jennie, dievča, ktoré napriek čistej duši ľahký osud nemala. Ako najstaršia dcéra chudobného Nemca musí rodine pomáhať ako len vie. V práci si ju všimne sám americký senátor, zvedie ju, no zomiera bez toho, aby vedel, že mladá deva s ním čaká dieťa.

Slobodná matka sa pretĺka životom, ako len vie a miesto komornej pokladá za hotové šťastie. No aj tu upúta pozornosť bohatého muža z dobrej rodiny a tu sa spečatí jej trpký osud. Nepovie mu, že má malú dcérku a predsa sa s ním rozhodne žiť. Obrovskej chyby sa však dopustí aj on. Žije s ňou, no za ženu si slúžku vziať akosi váha a to je vo vtedajšej americkej spoločnosti predsa len obrovský hriech.

Hoci úprimnosť je vždy nadovšetko, tu skôr platí, že nie vždy si človek môže robiť, čo sa mu zachce, Niekedy sa treba aj riadiť zákonmi spoločnosti. Ale i tak je tu najkrajšia obeta milujúcej ženy, z ktorej príklad si treba brať i dnes.

Platonicky zamilovaná Madeleine, skromná a múdra otrokyňa Aurora, láskou zmenená Manon, či silná obeta Jenny. Sú to dávne literárne hrdinky, ktorých príbehy možno už dávno zapadli prachom Skutočný štvorlístok silných, nezlomných, milujúcich žien, ktoré treba len spoznať.

Ak sa do toho dáte, každá vám do života prinesie nejaký nádherný odkaz. Verte, aj z ich príbehov sa dá veľa naučiť.

Vaša Juli
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*