Prvý slovenský prezident očami dievčiny s detskou dušou

Silvester Lavrík: 

Nedeľné šachy s Tisom

Je to jedinečný príbeh o tých najkrutších časoch, aké kedy táto krajina zažila.
Je to silný príbeh o človeku, ktorý veľkú lásku národa odplatil slzami a biedou.
Je to historický príbeh, historický román inšpirovaný historickými udalosťami a príbehmi ľudí, ktorí ich museli žiť – ako sa dočítate, len čo otvoríte jeho prvé stránky.

Je to krásny príbeh podaný očami jednoduchej dievčiny, ktorej osud nedoprial vysoké IQ.
Je to výnimočný príbeh o sile priateľstva dvoch sesterníc, slaboduchej kresťanke a silnej židovke, do ktorých životov zasiahne druhá svetová vojna.

Je to smutný príbeh o jednom malom slovenskom mestečku, ale aj o prostej dievčine, ktorá nechápe, čo sa deje.

Je to pravdivý príbeh o najväčšom zle v slovenských dejinách, príbeh, ktorý by mal spoznať každý Slovák, ktorému by sa chcelo súdiť našu minulosť, či miešať karty v budúcnosti.

Aj týchto pár viet si zaslúži príbeh slovenského autora Silvestra Lavríka, ktorý spracoval v románe Nedeľné šachy s Tisom (2016, 395 strán) situáciu v malom slovenskom mestečku v tridsiatych a štyridsiatych rokoch minulého storočia.

Nuž, nie je to práve najľahšia téma, ale keďže román vyšiel iba minulý rok vidno, že aj po mnohých rokoch je stále aktuálna a je potrebné, aby sa o nej hovorilo i dnes.

Vraví sa, že najúprimnejší sú detí a blázni. Oni neklamú. Nemôžu. Ich rozumček to nedokáže. Nielenže vidia veci aké sú, ale oni o nich hovoria a často nepovedia len to, čo sami nevedia. Svedectvá z ich úst neklamú a udalosti pravdivo vykreslia do najmenších detailov. Presne také, aké sú a presne také, aké boli.

Možno aj preto si Lavrík za rozprávačku svojho príbehu vybral dievčinu s vynikajúcou pamäťou, no predsa len s detskou dušou. Je ňou Anička Žitňanská, Icíková Anička, ktorú v rodnom mestečku Bánovciach nad Bebravou prezývali vystrkovská hviezdička.

Hoci jej dušička zostala detskou aj v dospelom veku, pani lekárniková, dobrá priateľka jej chladnej mamy jej vybaví miesto pisárky u miestneho farára Jozefa Tisa, ktorý sa v tých časoch ešte len vrhá do vĺn slovenskej politiky.

Práve ona má zapisovať jeho často kontroverzné prejavy, ktoré sa úbohému dievčaťu vryjú do pamäti až príliš hlboko.

V časoch, kedy sa jej príbeh začína, Židia ešte nie sú nepriateľmi Slovenského štátu číslo jeden a tak nič nebráni tomu, aby sa jej najlepšou priateľkou stala Alica, jedna z jej židovských sesterníc, ktoré už stihli stratiť mamu i otca a jediná, kto ich dokáže ako tak brániť je ich teta, Aničkina mama.

A práve Alica je tá, ktorá zamotá príbeh svojou nešťastnou ľúbostnou story. Je celkom iná ako jej uzavreté sestry, krajčírky. Po otcovi zdedila slobodného ducha a odvaha jej teda rozhodne nechýba. Zamiluje sa do nemeckého doktora, no jej romantické predstavy narazia na krutú realitu. Zosilnie, zocelí sa po drsných udalostiach a len teraz ukáže, čo sa v nej skrýva.

Nechýbajú ani nedeľné šachy s Tisom. Tie sa konajú u lekárnika, ktorý má Aničku veľmi rád a vždy jej všetko po lopate vysvetľuje. Tvrdý súboj sa však neodohráva len na šachovnici, ale aj v rečiach.

Lekárnik je totiž zarytým odporcom Tisových skutkov a neváha sa kvôli tomu pohádať aj s vlastnou ženou, ktorá prezidenta Tisa ako aj všetci navôkol priam zbožňuje.

Drsný súboj dvoch mužov, ktorých má rada, nepochopiteľný osud jej milovaných sesterníc, na ktorých priam visí, nemenej chápaný osud ostatných Židov, krutý rozpad jej vlastnej rodiny. To všetko má na našu rozprávačku neblahý vplyv.

Popletie ju ešte viac a skutočný význam Tisových slov, ktoré má dávno navždy vyryté v pamäti, začína chápať len teraz.

Vraví sa, že musíme spoznať minulosť, aby sme pochopili budúcnosť. Tento román je na to priam ako stvorený. Nie je to iba bohatá foto dokumentácia, čo zachytáva Bánovce v tridsiatich a štyridsiatich rokoch minulého storočia, ba ani bohaté prejavy prvého slovenského prezidenta, čo príbeh malého mestečka vhodné dopĺňajú.

Je to predovšetkým osud dospelého dieťaťa, čo len pomaly začína chápať. Tak pomaly, ako len rodáci Jozefa Tisa začínajú chápať neblahé dôsledky činov tohto posluhovača Tretej Ríše

Iste aj pre krutý osud Icíkovej Aničky, vystrkovskej hviezdičky sa román Nedeľné šachy s Tisom stal jedným z finalistov tohto ročníka Anasoft Litery. A poviem vám skutočne za to stojí…

Vaša Juli
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*