Tam, kde sa možno aj Alchymista zrodil

Samba i futbal v jednom

Rok čo rok je to o tom istom a predsa nuda tam miesto nemá. V tomto kúte sveta vládne smiech a tanec, vážení. Jedna škola strieda druhú, ich žiaci predvádzajú nádherné kostýmy, no nielen to. V každom, kto sa príde čo i len na chvíľu podívať, rozprúdia krv svojím dravým i živelným, ale predsa nádherným tancom.
Slávna pláž, futbal veľkými menami preslávený, svetoznáme mesto, nad ktorým sa týči najvyššia socha Krista na svete. A možno práve tá obdarila túto krajinu na juhu Ameriky takým veľkým rodákom akým pápež František rozhodne je.
Brazília – krajina najslávnejšieho karnevalu na svete, krajina futbalu i domov letných olympijských hier 2016. O jej knihe našinec veľa nevie, jej autori sú u nás zväčša v menšine a ak už niekto prerazí, tak to už musí byť poriadna brazílska pecka.
Jej príbeh sa začína hneď po objavení tohto tanečného kúta Zeme. Už okolo roku 1500 tu vznikajú diela informatívne, náučné, historiografické i náboženské.
Najväčšmi sa tu v období baroka a klasicizmu prejavil vplyv portugalských literárnych zdrojov, z ktorých preniká nativístické cítenie a snaha o zobrazenie brazílskej reality.
Romantizmus, aj tu úzko spojení s počiatkami samostatného štátu, sa usiluje aj o vytvorenie národnej literatúry, ktorá by vlastným jazykom vyjadrovala národné témy. K slovu sa tu dostáva najmä literárny indianizmus (G. Diaz, J. Alencar). V jeho poslednej fáze išlo aj o vyslovenie ideí protiotrokárskeho a republikánskeho hnutia (C.Alves).

Portugalske vplyvy vystriedali tie francúzske, romantizmus na tróne nahradil realizmus s naturalizmom a v brazílskom Príbehu knihy sa začínajú diať veci. Začína sa tu čoraz viac dariť románu (A. Azevedo, M. Assis.)

No aj prvky symbolizmu a parnasizmu majú čo povedať. Veď sa im darí aj v prvých desaťročiach 20. storočia. Ale ešte skôr, niekde na prelome storočí, silnie národná orientácia, vracajúca sa k domácim koreňom.

Modernistické hnutie dvadsiatich rokov praje hlavne radikálnemu charakteru brazílskej tvorby, ktorý si prispôsobuje aj také európske avantgardné smery (M. Andrade, O. Andrade).

Aj politické či sociálne zmeny tridsiatich rokov narobili v brazílskom Príbehu knihu menšiu šarapatu. Do popredia sa totiž dostáva regionálny román, ktorý svoju pozornosť upriamuje na zaostalý severovýchod (J. Amado, G. Ramos). Avšak v päťdesiatich rokov sa regionálna próza kloní viac k univerzálnym témam (G. Rosa).

V psychologickej línii románovej a poviedkovej tvorby sa čoraz viac udomácňuje aj umelecké hľadačstvo (C. Lispectorová, O. Lins).

Najvýznamnejšie postavy brazílskej moderny a postmoderny sú Drummond de Andrade a Cabral de Melo Neto. Známa je tiež brazílska experimentálna konkrétna poézia.

Tematicky a formálne veľmi pestrá próza 2. polovice 20. storočia sa prejavuje v tých najrôznejších tendenciách od kritického pohľadu na politickú a spoločenskú situáciu, cez stvárnenie psychologických námetov zachytením života v rýchlo rastúcich veľkomestách i v amazonských pralesoch až po literatúru faktu a fantastiku.

Brazílsky Príbeh knihy a jeho hrdinovia – toto je on a toto sú oni, Že sú vám celkom neznámi? Nevadí, tento Veľký človek vám určite niečo napovie.

Brazília nie je len vlasťou nášho Svätého otca Františka, ale aj tvorcu svetoznámeho románu Alchymista, Paola Goelho. Myšlienky v jeho diele sú priam veľkolepé a jeho vlasť má byť na čo pyšná. A nielen naňho…

Navštívili sme domovinu jedného, nič sa nedá robiť, musíme navštíviť aj domovinu druhého, tú, ktorá je nám predsa len o čosi bližšia.

Vaša Juli
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*