Klasika, čo sa mení v jedinečnú love story

Jojo Moyesová: 

Strieborný záliv

Mohol to byť celkom obyčajný príbeh, akých bolo prenesených na filmové plátna už stovky. Mohla by to byť len ďalšia filmová, či knižná klasika, v ktorej chladný rozum svoj večný boj s vášnivou láskou prehráva. Mohlo to byť len ďalší klasický príbeh. Mohol a predsa ním nie je…
Keď som si prečítala obsah tejto knihy, možno som bola aj tak trochu sklamaná. Tých pár viet na obálke knihy nijaký veľkolepý zázrak nesľubovalo. Síce žiadna nuda hroziť nemusela, predsa len! Prišlo mi to akési tuctové, ako príbeh, ktorý som videla, či čítala už mnohokrát predtým. Bol síce pekný a aj mal niečo do seba, ale od tejto autorky som predsa len čakala niečo viac.
Veď posúďte sami! Do nejakého nádherného kraja, ktorý obyvatelia milujú až tak, že si život na nijakom inom mieste predstaviť nevedia, príde votrelec s jasným zámerom. Chce tento raj na zemi raz a navždy zničiť a postaviť tam niečo, čo by jeho šéfom prinášalo ťažké prachy. 
Preráta sa však, zamiluje sa do krásnej domorodkyne a potom sám tvrdo bojuje za zachovanie tohto výnimočného miesta.
Táto stará známa klasika sa stala aj Mikeovi, hrdinovi ďalšieho románu Jojo Moyesovej Strieborný záliv z roku 2015 (ang. Silver Bay, 2013, 301 strán) a hoci obsah sľubuje tuctový príbeh, už po prvých stránkach som prišla na to, že tuctový nie je ani zďaleka.
Kroky Mikea Dormera, uhladeného anglického džentlmena, vedú do Austrálie, do Strieborného zálivu. Posiela ho tam šéf a otec jeho snúbenice v jednej osobe, aby tam jeho budúci zať pripravil pôdu na výstavbu turistického komplexu, ktorý im zarobí pekný balík peňazí.

Pre Mikea to nie je ťažká úloha, aspoň sa vyhne svadobným prípravám, ktoré ho otravujú viac než dosť. Ani na chvíľu nepomyslí, čo všetko sa môže v tomto bohom zabudnutom kraji stať a hoci mu je pôvodného obyvateľstva ľúto, tvrdo si ide za svojím, aspoň spočiatku.

Odpor, na ktorý narazí, je evidentný. Miestni si tento kraj chcú zachrániť stoj čo stoj, nie však len pre seba. Strieborný záliv je domovom aj samotných veľrýb, ktorých je tu neúrekom a sú také krásne, že sa na nich chodia pozerať turisti z celého sveta.

Netrvá dlho a tieto ušľachtilé tvory ukradnú srdce aj Mikeovi. Hlavne po tom, čo ho za nimi vezme krásna, no plachá Liv na svojej malej loďke. Práve na nej rozváža deň čo deň turistov a tak si zarába na živobytie nielen pre seba, ale i pre svoju desaťročnú dcéru.

Dievčatko Mikeovi doslova učaruje a do jej smutnej mamy sa tento chladný biznismen čoskoro vášnivo zamiluje. Klasika, hovoríte sa, ale je tu niečo, čo to celé robí akési výnimočné.

Liv je veľmi plachá, má za sebou drsnú minulosť, čo jej nedáva ani po takom dlhom čase spávať a Mike bude mať čo robiť, aby ju pred desnými tieňmi minulosti ochránil.

Otázka je viac než jasná – Môže sa chladný anglický suchár zamilovať do Strieborného zálivu až tak, že zabojuje nielen za toto krásne miesto, ale aj za krehké stvorenie, ktoré je mu najdrahšie na svete?

Nie je to obyčajný, a už vôbec nie tuctový príbeh. Toto na Jojo Moyesovej milujem. Prináša na prvý pohľad starú známu tému, z ktorej vytvorí bohovský príbeh, aký nemá páru.

Je jedinečný, je výnimočný a fakt hodný, aby ste sa doňho na prvý pohľad zamilovali.

Vaša Juli
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*