Večný život, či večná láska?

Jana Pronská: 

Kliatba

Ruku na srdce, chceli by ste žiť večne? Nehovorím teraz o mesiacov, či rokoch, ktoré neraz žiadame pre seba, alebo pre svojich najbližších, aby sme s nimi mohli byť o čosi dlhšie. Reč je o storočiach, ba až tisícročiach života na tejto zemi navyše.
Jasné, kto by tu nechcel byť večne, odpovedáme často bez rozmyslu a nerozvážne. Veď sa o to ľudia pokúšajú odkedy je svet svetom. Jeden hľadá večný prameň života, druhý prameň večnej krásy, ďalší sa zase ženie za účinným nástrojom proti starnutiu. No vždy sa táto neskonalá túžba po večnom živote končí akosi rovnako, veľkým neúspechom.
Veď proti prírode sa ísť nedá. Jej prísny zákon, čo sa raz začne, musí sa raz aj skončiť, nik neoklame. A keby aj predsa, sám si na seba uvalí trest. Pamätám sa na jeden film, o ktorom mi rozprával ocko. 
Hrdina v ňom získal nesmrteľnosť, no šťastný rozhodne nebol. Prežil každého, koho miloval a hoci trpel, on sám si zomrieť len tak nemohol. Dosť smutné, čo?
Niečím podobným si prešiel aj Markus, syn slávneho náčelníka starého keltského kmeňa. Práve jeho tajomný životný príbeh sa stal motívom ďalšieho románu Jany Pronskej Kliatba, ktorý stihol vyjsť už v tomto roku, roku 2017.

Mladý keltský bojovník po nesmrteľnom živote na večné veky netúžil, ba ani o neho svojich bohov nežiadal. Iba sa zamiloval do krásnej čarodejnice, ktorej v čase najväčšieho ohrozenia neváhal obetovať tú, ktorá sa mala stať jeho manželkou. Len vďaka tomu sa stane veľkým bojovníkom a svoj kmeň zachráni.

Avšak po veľkom víťazstve prichádza na rad veľký trest. Zúfala matka sa nevie zmieri s nie veľmi spravodlivou smrťou svojej jedinej dcéry a na neverného mladíka uvrhne strašnú kliatbu, kde len krv zmyje krv!

Kliatbu, ktorá ho odsúdi nielen na život na večné časy, ale na život v ohni pekelnom, v bolesti a trýzni až na veky vekov.

Hrdina si spočiatku z kliatby nič nerobí  Akoby žiť večne bolo iba nejakou hračkou  pre malé dieťa. Ešteže má pri sebe svoju krásnu čarodejnicu Solvieg, ktorá to až tak ružovo nevidí. Kliatbu zlomiť nedokáže ani ona, no aspoň zariadi, aby sa o to nikdy neprestali pokúšať strážkyne, ženy z jej lona.

Tie sú s Markusom, ktorý až po jej smrti zistí, aké peklo ho čaká, zviazané pevným putom a hoci robia, čo len vedia, nedarí sa im.

Roky idú, svet sa mení, strážkyne sa rodia i umierajú, len Markus je ešte stále na žive. Nešťastný, zúfalý, frustrovaný, nevrlý na celý svet, ktorý vždy akosi prežije.

Keď ho počas jednej daždivej noci prichádza poprosiť o prístrešie pre svoju rodinu krásna, no smutná Verena, už ani neverí, že sa jeho strašná kliatba raz zlomí. Je z neho vydesená a vo chvíli, keď ju on prinúti prosiť na kolená, ešte ani jeden z nich netuší ako sa im život prevráti naruby…

Čo dodať na záver? Nuž len to, že najnovšia kniha od Jany Pronskej Vás od túžby po večnom živote raz a navždy vylieči. Dá vám spoznať, že jediná, ktorá nárok na večný život naozaj má, je láska. Láska a jej sila, ktorá je nekonečná…

Vaša Juli
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*