Keď sa pravda len pomaly derie na povrch…

Päť literárnych prípadov, 

kde by ani kombinatorika nebola na škodu.

Aj vy stále niečo hľadáte? Aj vy stále po niečom pátrate a ako na potvoru nie a nie to nájsť? Asi to poznáte príliš dobre aj Vy! Veľmi súrne potrebujete napríklad obyčajné kľúče od bytu a niet ich. 
Byt, či dom prevrátite hore nohami, prekucete každý jeden meter štvorcový Vášho obydlia a šomrete, že akurát teraz sa museli prepadnúť pod zem. Chladnička, ktorá ich pred Vami skrýva, je ešte ten lepší prípad. Oveľa horšie je, keď sa ukrývajú vo vrecku nohavíc, čo máte na sebe.
Veru tak! Niektoré veci sa hľadajú až príliš ťažko, aby sa potom našli až príliš ľahko. Ani s pravdou to nie je inak. Trocha to pripomína matematiku a jej kombinatoriku. Taktiež sa skúša jedna kombinácia za druhou, kým sa aspoň jedna pri hľadaní pravdy neosvedčí. 
Platí to v reálnom živote, platí to aj v takej knihe, kde sa pravda hľadá poriadnymi kľukatými cestičkami. Neveríte? Tu je päť literárnych prípadov, kde by ani kombinatorika nebola na škodu.

Sandra Brown: Kouřavá clona

Jednoznačne! Táto známa autorka vie ako na to. Čítala som od nej len dve dielka, ale toto jedno z roku 2011 ma úplne dostalo. Stačí si len trocha prižmúriť oči, predstaviť si, že ste slávna televízna reportérka, ktorá sa jedného krásneho rána zobudí vedľa mŕtveho chlapa a ste tam. Vyšetrovanie záhadnej vraždy vás privedie až k neuveriteľným veciam, kde bývalý sexi hasič a jeho nevybavené účty sú len sľubným začiatkom.

John Grisham: Čarodejník

Tak toto je iná pecka! Ste mladý právnik, ktorý len pred pár dňami promoval a zostali ste bez sľúbenej práce na dlažbe s dlhým nosom. Jediné čo máte je podradná robota pre pochybnú právnickú firmu a vo vrecku náznak veľkého prípadu, ktorý je pre začiatočníka ako darom z nebies. Dvakrát si rozmyslíte, čo urobíte. Buď sa zaboríte do toho najhlbšieho bahna, alebo vyzvete do boja tú najväčšiu zdravotnú poisťovňu v štáte, ktorej špinavá bielizeň je ešte špinavšia, ako by ste čakali.


Robin Cook: Kríza

S lekármi a zdravotnou starostlivosťou ešte nekončíme ani zďaleka! Taký šťavnatý prípad zanedbanej starostlivosti má tiež niečo do seba a v tomto príspevku nesmie predsa chýbať. Ani neviete ako a už sa ocitnete v súdnej sieni, kde sa pojednáva, či váš švagor inak známy lekár urobil naozaj všetko čo mal pred tým, ako jeho dosť otravná pacientka naposledy vydýchla. A akurát vy ako patológ, čo má krátko pred svadbou, ste jeho jediná nádej na záchranu. Vykonať pitvu, pre ktorú sa napokon rozhodnete, však jednoduché vôbec nebude a Váš život sa na pár dní skomplikuje teda poriadne.

Lucian K. Truscott: Šedá uniforma


Príbehy z vojenského prostredia veľmi nemusím, ale tento z roku 1982 by som si pokojne prečítala aj viackrát. Ide tu o vraždu nováčika v elitnej vojenskej škole West point, ktorá akosi nedá spávať jednému už skúsenému mazákovi z vyššieho ročníka. Tomu akoby nestačil tvrdý vojenský dril, ktorý na elitnej akadémií vládne a začne po vrahovi, ktorého nik ani nehľadá, pátrať na vlastnú päsť. No musí si dávať poriadne bacha, lebo nitky tohto nechutného prípadu siahajú až do najvyšších kruhov.


Barbara Wood: Posvätná zem

So zamilovanou story sme začínali, nuž so zamilovanou story aj skončíme. Teraz pôjdeme až k samotným koreňom americkej kultúry, k indiánom. V bohatej losangelinskej štvrti jedného krásneho dňa zemetrasenie odhalí kostru ženy starej niekoľko tisíc rokov. Niet pochýb, že ide o prastarú indiánku, predchodkyňu tunajších obyvateľov. Odhaliť príbeh jej kmeňa – to už bude výzva pre mladú archeologičku, ktorá musí bojovať nielen s tunajšími kmeňmi, aby jej pátrať vôbec povolili, ale aj s ich očarujúcim právnikom…

Pravda nakoniec vypláva na povrch vždy a za každých okolností. Platí to v reálnom živote, platí to i v knihe. Ešte stále neveríte? Zahryznite sa do týchto piatich lahodných kúskov a bádanie po pravde dostane celkom nový rozmer.

Vaša Juli
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*