Karneval citov na ostrove čarodejníckeho učňa

Sivý ostrovček je tu opäť!

Anglicko, svetová veľmoc nielen vo svete politiky. Kedysi veľká krajina, čo mala pod palcom viaceré kúty Zeme. Na mape by ste asi ťažko hľadali miesto, kde by jej vplyv nesiahal. Nečudo, že si ho v nejednej krajine udržuje i dnes. Čo na tom, že už nie až tak celkom v politike?

I keď titul akejsi politickej kráľovnej sveta v posledných pár desiatok rokov strácala, ešte stále je svetová hviezda v kadečom inom. Jej futbal, tenis cyklistika. Jej hudba a hudobníci, ktorí si medzičasom stihli podmaniť vari celý svet. Jej Mr. Bean, smiešna postavička, ktorá tak neuveriteľne zasiahla do filmového sveta.

Alebo aj také knihy od anglických autorov, či autoriek. Neverili by ste, ale ešte stále majú čím prekvapiť a šokovať aj dnešných knihomoľov. Ak sa vám v mysli vybaví najslávnejší čarodejnícky učeň všetkých čias, pochopíte prečo. A to ešte ani zďaleka nie je všetko.

Kde tkvie sila anglického Príbehu knihy? Môže za to dávny romantizmus, ktorý prial práve tej viktoránskej poézii, ktorej atmosféru si môžeme vychutnávať aj dnes vo viacerých strašidelných dielkach? Svojho času sa o jej rozkvet postaral Tennyson, či Browning.

No darilo sa aj takzvaného estetickému hnutiu, ktoré vyúsťuje nielen do socialistických utópií, ale aj do teórií čistého umenia. Tá však ovplyvnila iba prózu, komédie Oscara Wilda ovplyvniť nemohla.

Slávnej anglickej knihe 19. storočia jedného krásneho dňa odzvoniť predsa len muselo a tým pomyselným zvoncom bola akurát spoločenskokritická dráma Shawa.

Prevratné 20. storočie na tomto plačlivom ostrove odštartovala modernistická experimentálna próza, či poézia, ktorých nástup vyvolal značný rozruch. Vznikali totiž pochybnosti o umeleckej hodnote sociálneho románu.

V ňom dochádzalo k rozsiahlym zmenám tematiky i postupov, čo ho zblížilo s modernizmom, na čo vtedajší anglickí knihomoli zvyknutí určite neboli.

Predstavte si, že aj napriek prvotnej nevôli to celé vyústilo do satirickej grotesky a neskôr aj do antiutópie, medzi ktorou nájdeme aj prevratné diela samotného Orwella.

Nečudo, že sa stalo to, čo sa stalo a chudák povojnový román sa musel vyvíjať v súboji modernistického experimentu a tradičných postupov a hodnôt. Tí najlepší však vyšli z tohto súboja víťazne, keď sa im napokon podarilo dospieť k syntéze.

V polovici päťdesiatich rokov vstúpila do anglického Príbehu knihy skupina, ktorá si hovorila, že Rozhnevaní mladí muži. Ich tvorba zachytila stratu autentickosti v márnej revolte proti spoločenských konvenciám.

Robotnícky román a poviedka sa zasa zamerali na hľadanie autentickej životnej skúsenosti, no iných básnikov zase priťahovali primitívne mýty a napätie medzi históriou a súčasnosťou.

Divy sa diali aj v divokých rokoch šesťdesiatich. V próze napríklad silnie postmoderný dôraz na problematiku rozprávania. Pri hľadaní životných hodnôt sa rieši aj rozdiel medzi fikciou a realitou.

Svoje si zažili aj poézia a dráma. V tej prvej sa hľadá nová epickosť, tá druhá vychádza z absurdného divadla i drámy krutosti a pokúša sa o nové stvárnenie historickej i psychologickej tematiky.

Iste mi dáte za pravdu, že anglická kniha má čo povedať i dnes. Harry Potter a Pán prsteňov sa okamžite stali bestsellermi a dobyli srdcia fanúšikov na celom celučičkom svete. A to ešte ani nie je zďaleka všetko.

Baby, poznáte Alexandru Potterovú, či Jojo Moyesovú? Že nie? Skúste si ich prečítať a fakt pochopíte čaro anglickej literatúry. No to práve čaro nájdete len ak v knihách môžete trošku strachu. Odporúčam Vám meno Gerald Biss a hneď pochopíte, čo je to kvalitná anglická literatúra.

Vraj Angličania majú suchý humor. Nuž, zrovna túto vec posúdiť neviem, ale knihy, to je už celkom iná reč. Tie sú doslova špičkové! Všetka česť všetkým autorom a autorkám, ktorí vedia tak majstrovsky vyvolať skutočný karneval citov, teda aspoň v duši každého správneho knihomoľa.

Karneval citov v duši, celkom slušné na taký chladný plačlivý ostrovček, čo Vy na to? Ja viem, radšej by ste si na takom karnevale zatancovali. A možno sa vám to nabudúce aj podarí…

Nechajte sa prekvapiť
vaša Juli
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*