Obraz, spomienkami lásky naplnený

Jojo Moyesová: 

Dievča, ktoré si tu zanechal

Jeden obraz. Čo všetko môže spôsobiť v živote dvoch žien, ktoré delí takmer celé jedno storočie? Ako môže mať obyčajná kresba až taký vplyv, že ich osudy prevráti doslova naruby? Môžu mať vôbec ťahy štetcom takú neobyčajnú moc?
Výtvarné umenie nie je veľmi moja šálka kávy. Obrazy sú pre moje oko väčšinou celkom pekné a keď už sa na scéne objaví nie celkom podarený kúsok i tak sa snaha cení. Príbehy, ktoré skrývajú ťahy štetca ani nehľadám a už vôbec o nich ani nesnívam. No po tom, čo som sa zahryzla do tohto románu už asi budem.
Sú v tom dve silné ženy spojené skrz jeden obraz. Delí ich takmer sto rokov, no spája silná túžba po manželoch, ktorých im krutý osud vzal. Jedna sa ho s neľahkým srdcom neváha vzdať, len aby mohla byť so svojím milovaným. Tá druhá je odhodlaná oň bojovať stoj čo stoj a uchovať si ho i napriek morálnej dileme jednoducho preto, že jej ho daroval práve ten, ktorý už viac za ňou nepríde…
Keď Liv, hrdinka románu Jojo Moyesovej Dievča, ktoré si tu zanechal z roku 2014 (ang. The Girl You left Behind, Londýn 2012, 350 strán), zistí, že sa musí vzdať obrazu, ktorý jej daroval zosnulý manžel, je rozhodnutá ísť hlavou proti múru a bojovať o obraz, ktorý je tou najkrajšou spomienkou na jej stratené šťastie.
Vtedy do života tejto osudom porazenej ženy vstúpi iná utrápená žena, žena z portrétu s názvom Dievča, ktoré si tu zanechal, ktorý jej ešte aj po rokoch pyšne visí v spálni.

Ide o ženu francúzskeho maliara Sophie, ktorej milovaný Edouard pred odchodom na front zanechal ako najcennejšiu spomienku práve jej vlastný portrét. Ich príbeh sa odohráva v čase prvej svetovej vojny a obraz má pre mladú ženu priam neuveriteľnú hodnotu.

Veď ho maľovali milované ruky toho, kto sa už vrátiť do jej náručia nemusí. Nanešťastie tak drahý obraz má vysokú hodnotu aj pre kohosi tretieho.

Technika, ktorá na plátne vytvára priam nadčasové dielko, zaujme aj jedného skutočného znalca umenia, ktorým akurát musí byť nenávidený Kommandant v Nemcami okupovanej rodnej dedinke Sophie.

Nemecký dôstojník si robí zálusk na majstrovský obraz a Sophie, ktorej muž sa ocitol v tom najhoršom zajateckom tábore, by urobila čokoľvek, aby mohla opäť cítiť jeho láskyplnú náruč. Nečudo, že práve teraz musí ukázať, aká silná je jej láska…

Liv však o osude tejto silnej ženy vôbec nič nevie. Nevie ani to kde a za akých okolností jej milovaný obraz vznikol, tobôž nie akú neuveriteľnú cestu musel prejsť. Ba ani len netuší akú veľkú hodnotu má obraz, ktorý je pre ňu len vzácnou spomienkou na drahého manžela.

Keď jej však príde list, že ho má vrátiť potomkom francúzskeho maliara, je zmätená. Nechápe, ako by jej nemal patriť obraz dievčaťa, ktoré tu ktosi zanechal. Jediné, čo vie je, že vzdať sa ho len tak ľahko nemôže.

Začína sa súdny proces, v ktorom je tá zlá práve ona. V očiach verejnosti je vnímaná dobreže nie ako striga na metle, ktorá nechce aby sa pôvodným majiteľom vrátilo to, čo im v krutých časoch prvej svetovej vojny tak nehanebne ukradli.

A tak sa zo ženy v domácnosti stáva detektívka, ktorá sa stoj čo stoj rozhodne dokázať pravý opak.

No možno by sa do toho tak dravo nezahryzla, keby nestál proti nej skúsený pátrač po umeleckých skvostov Paul, ktorý jej nielenže chce milovaný obraz vziať, ale chtiac nechtiac si už stihol vziať aj jej ubolené srdce…

Mať na vzácneho človeka výnimočnú spomienku je fajn. Je to akoby sme ho mali na dosah ruky, aj keď je od nás na míle ďaleko. No môže prísť deň, kedy sa aj tejto hmatateľnej spomienke budeme musieť vzdať. Bude nám potom obyčajná spomienka hlboko v srdci stačiť?

Prečítajte si Dievča, ktoré si zanechal od Jojo Moyesovej a na odpoveď možno prídete aj Vy…

Vaša Juli 😍
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*