Plačlivý ostrov s okom duše

Tak trochu sivý ostrovček

Krajina, akej niet  páru. Puding, známy na celom svete. Viacero krajín spojenú v jednu svetovú veľmoc. Súčasť kontinentu a predsa veľkolepý ostrovček. Slnka málo, oblakov a sivej oblohy kam len oko dovidí.

Malebný vidiek a veľkolepé mesto, ktorého oko dovidí doslova všade. Vláda rozdelená v dve komory a na tróne samá kráľovná, ktorú obdivoval aj jeden z najväčších majstrov pera všetkých čias…

Aj taká je Veľká Británia, aj také je Anglicko. Krajina na ostrove a predsa v Európe, teda aspoň zatiaľ. Jej vidiek je čarovný, starobylý. Mestá veľkolepé, moderné.

Skvelý futbal, skvelá muzika, ktorá má čo povedať aj do tej svetovej. Nad tým všetkým panuje nie kráľ, ale kráľovná, presne ako aj v čase slávneho autora Romea a Júlia.

Ak chcete vedieť aké to mala kniha v tejto svetovej krajine zvanej Veľká Británia, tak vedzte, že ak sa už povie anglická literatúra, nie je to len tak. Myslí sa tým tradičnej písomníctvo nielen Veľkej Británie a Írska, ale aj ďalších po anglicky hovoriacich krajín okrem USA, samozrejme. No dnes sa to skôr obmedzuje na Príbeh knihy v samotnom Anglicku.
Jej počiatky sú kdesi v 7. storočí v staroanglickej slovesnosti, s čím je spätý aj hrdinský epos Beowulf. Nemožno zabudnúť ani na lyriku či náboženskú poéziu Caedmonovej a Cynewulfovej školy, ale ani na náboženskú, náučnú a historickú prózu Anglosaskej kroniky. Aj jej špecifický jazykový a kultúrny vývoj narušil v roku 1066 vpád Normanov.
Zo stredovekej dvornej francúzskej literatúry, latinskej literatúry a domácich zdrojov vznikla stredoanglická literatúra, ktorá vrcholila v druhej polovici 14. storočia a to najmä v rytierskom románe. Ten čerpá rovno z keltskej artušovskej mytológie, najmä v diele G. Chaucera.

Je to práve jeho rámcová veršovaná skladba Canterburské poviedky, kde možno hľadať aj prvé náznaky anglickej renesancie. Vzniká okolo 16. storočia spolu s rozvojom humanistickej vedy.

Bolo to zaiste bohaté literárne obdobie. Rozvíjal sa sonet – celkom novinka v poézií, objavil sa tu dvorský epos, či romány a zábavné prózy, eseje Francisa Bacona, ale i také drámy.

Vážení a milí, tu vtedajší svet spoznal i Wiliama Shakespeara, ktorý budúcemu svetu zanechal toľko skvelých a výnimočných hier ako Kráľ Lear, Hamlet, či Othello.

Po pánkovi Shakespearovi prišiel iný pánko, pánko Jonson, ktorý žil v 17. storočí a ktorého básnická a dramatická tvorba v Anglicku pripravila pôdu klasicizmu. Ten sa rozvíja v Dyrdenových básniach, divadelných hrách, či v mravoučných komédiách. Jeho vrchol možno začiatkom 18. storočia spája so satirickou poéziou.

Niekedy v tomto období sa o slovo hlási aj barok. Jeho vplyvy pôsobili v takzvanom jakubkovskom divadle, neušiel mu moderný epos Miltona, a objavuje sa aj v náboženských či alegorických prózach.

Oné 18. storočie možno v Anglicku nazvať aj storočím románu. Nájdeme tu kopu jeho podôb a iste aj tú, na ktorú akurát dostaneme chuť. Či to už to bude utopistický román, alebo dobrodružný a pikareskný, sentimentálny, alebo taký riadne strašidelný.

Aj tu je historizmus a záujem o folklór natoľko silný, že sa aj na tomto šedom ostrovčeku rodí romantizmus. Jeho zakladateľom sa tu stal básnik a výtvarník W. Blake.

Otvorenosť a obrazotvornosť tu presadili takzvaní jazerní básnici, avšak až tvorba druhej generácie ukázala možnosti subjektívnej romantickej poézie.

Pozor, do hry tu vstupujú aj historické romány W. Scotta, či J. Austinovej, ktoré sľubujú vývoj tak povestného viktoriánskeho románu 19. storočia. Ten vychádza z romantickej tradície, no tiež zaňho môže próza 18. storočia a vrcholí v sociálnych románoch (Dickens),

Krajina, akej páru na svete niet. Krajina, čo dala svetu naj dramatika všetkých čias a jej kniha. Kniha, ktorá v koliesku dejín svetovej literatúry neraz hrala prim. Aj takéto boli jej dávne slávne začiatky. Jej príbeh na konci nie je ani zďaleka. Je sotva v polke.

 Aká bude tá druhá? Ako sa to celé skončí? Ako sa to celé zavŕši?  To sa už nechajte prekvapiť…

Vaša Juli
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*