Dilema ťažko skúšanej matky

Jojo Moyesová: 

Jeden plus jeden

Len si to predstavte. Ste matka dvoch krásnych a šikovných detí a ste na dne. Manžel, ktorý by vám mal so všetkým pomáhať, sa jedného krásneho dňa zbalil a odišiel. Už dlhé týždne ste od neho nevideli ako cent a majú vás akože utešiť reči, že kým ste vy na dne, on je podľa vlastných slov už na dne totálnom.
Kým vy driete až v dvoch robotách, musíte počúvať, že on je taký neschopný, že si nevie nájsť ani jednu, jedinú. A tak kým sa vy pretĺkáte životom ako len viete, váš drahý mužíček si pokojne sedí u svojej mamičky a ľutuje sa, že v živote nedokázal nič iné, iba zlyhávať a zlyhávať.
A teraz ruku na srdce, neporazilo by vás? Ešteže máte tie dve šikovné a krásne deti, poviete si. S nimi by malo všetko dávať zmysel a vás držať dosť ďaleko od slučky na krku.

Tak nejako to cíti aj osudom ťažko skúšaná matka Jess Thomasová, hrdinka románu Jojo Moyesovej Jeden plus jeden z roku 2015 (angl. One plus one, 342 strán).

No aj také deti vám môžu spôsobiť poriadne vrásky na čele. Veď to sami dobre poznáte – malé deti, malé starosti, veľké deti, veľké starosti. A presne tak to je aj v Jessinej rodine. Nie žeby ju jej ratolesti trápili výčinmi svojej puberty, ale je to možno ešte oveľa horšie.

S rebéliu by si vedela poradiť šmahom ruky, ona však stojí pred niečím, s čím si raz nevie dať rady. Aspoň v svojej súčasnej situácii nie. Jej nevlastného syna Nicka šikanujú a ona nevie, čo robiť, aby sa jej aspoň raz otvoril a dovolil jej aspoň na chvíľočku nazrieť do svojho bolestivého vnútra.

Dobre si uvedomuje, že aj kvôli nemu by mala byť viac doma a menej v práci, no ťažko skúšaná žena nemá na výber. Nemá na výber, pretože má doma aj matematického génia, svoju jedenásťročnú dcérku Tanzie, ktorá má teraz jedinečnú šancu dostať sa na prestížnu školu, kde by mohla rozvíjať svoje výnimočné matematické schopnosti.

Avšak ako všetko, čo na prvý pohľad vyzerá tak ružovo, aj táto prestížna škola má jeden háčik. A to dosť podstatný a veľký háčik. Je totiž príšerne, aleže príšerne drahá a Jess, ktorá peniaze nemá na rozhadzovanie, si ju aj keď jej srdce puká dovoliť nemôže.

Nech rozmýšľa, ako rozmýšľa, nejde to. Keď však jej šéf Ed, ktorého raz v noci totálne opitého vezie domov, stratí peňaženku, ťažko skúšaná matka má dilemu a keďže fakt nevie kam z konope, uchýli sa k tomu najposlednejšiemu, čo by keby urobila, ku krádeží…

Vtedy ešte ani sama netuší, že ju, Nicka a Tanzie a so psíkom Normanom čaká s týmto arogantným milionárom cesta naprieč celým Anglickom, len aby sa dostali načas do Endiburgu, kde má jej dcérka príjimačky.

A ani vo sne netuší, čo všetko táto dobrodružná cesta s Edom za volantom raz a navždy zmení…

Znie to, ako ďalší z tých klasických príbehov, kde chaos z cesty motá všetkým hlavu, ale nie je. Táto autorka to veru dobre vie a tak aj dilema ťažko skúšanej matky sa dostane hlboko pod kožu aj vám.

Vaša Juli
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*