Príbehy, čo posilnia srdce…

Knihy a láska

Marec – mesiac knihy je už tu a keďže sme si len pred chvíľkou pripomenuli svätého Valentína, ktorý daroval veno chudobným dievkam, aby sa mohli vydať, čo keby sme tieto dve takmer susediace udalosti spojili v jedno? Valentín je predsa sviatok všetkých zaľúbencov, ktorí v tento deň oslavujú svoju lásku a kniha? Nuž vedzte, že v každej jednej sa vždy nájde tá, či ona podobá lásky. Neveríte, veď uvidíte.
Láska k zemi
Jednoznačné Winnetou od Karla Maya. Boj Indiánov s bielymi mužmi o svoj kúsok zeme vždy dojíma a navyše dnes je z neho opäť zas hit. No možno vám príde na um aj Ján Chalupka s jeho Kocúrkovom, kde sa Maďari na našom území úsmevne snažia zachovať zvyky a tradície svojho kmeňa, alebo si radšej prečítate slávne Mor ho! od jeho brata Sama, ktoré chytí za srdce každého správneho Slováka.
Láska k domovu
Pamätáte si na Annu zo zeleného domu? Človek sa nemusí narodiť na mieste, ktoré si aj zamiluje a toto dielo je tomu jasným dôkazom. Tak ako sa indiáni naučili milovať svoju domovinu, tak sa aj náš Móric Beňovský naučil milovať nielen naše malé Slovensko, ale aj Madagaskar, kde určitý čas aj kraľoval. Rozhodne si však treba prečítať aj novelu od Timravy Ťapákovci, ktorá vám ukáže, že aj láska k domovu môže byť nezdravá.
Láska k prírode
Keď sa to tak vezme, príroda je nielen všade okolo nás, ale aj v nás. Strašne veľa literárnych, no aj tých filmových diel sú samy o sebe poctou prírody a dýchajú láskou k nej. Opäť si zoberiem na mušku domorodé kmene, lebo oni sú späté s prírodou tak ako nik. Znovu odporúčam Lietajúcu lekárku a Alchymistu, teda pokiaľ máte chuť na úplne iné podoby prírody. U nás je tých diel, kde možno cez vety krásnu prírodu hltať tiež viacero. Všetky povesti o našom Jánošíkovi, či také idylické selanky Hollého sú toho len dôkazom.
Láska k zvieratám
Ach, zvieratká! Bez nich to jednoducho vo svete lásky nejde. Len si spomeňte na také slávne tituly ako Leslie sa vracia, či Zachráňte Willyho. Sú to síce filmy, ale predsa len. Krásne spomienky na detstvo. Alebo aj taká Voda pre slony je krásny príbeh. No Bella a Sebastián je aj tak top. Kniha na mňa síce len čaká, ale nové filmové spracovanie je proste nádherné. Čo mi však nemohlo uniknúť, sú Tri gaštanové kone od Figuli.
Láska k šedinám
V dnešnej modernej dobe je ešte stále z času na čas dobré zastaviť sa, usadiť sa na stolček a rozkázať si: Starká, starký, rozprávajte. Hoci sme dnes tvrdé hlavy, ešte sa zídu ich múdre rady a dobrodružné príbehy. Tie sú samozrejme aj v knihách, ktoré vytvorila sťaby samá láska k šedinám. Máme rôzne mýty, legendy, báje, ktoré na stránkach týchto kníh priam ožívajú. A máme aj takú Babičku od Boženy Němcovej, keby ste dostali chuť na príbeh múdrej prostej starenky.
Láska k dieťaťu
Dalo by sa povedať, že tento druh lásky sa zrkadlí v každej jednej knihe napísanej pre deti. Veď ako by mohli byť tieto literárne počiny napísané, keby v srdci ich tvorcov nekvitla veľká láska k drobcom? Ale treba sa začítať aj do slávneho bestselleru spred vari ešte dvadsiatich rokov Bez dcéry neodídem, či do viacerých románov našej Táni Kelleyovej-Vasilkovej a jej príbehov naplnených láskou k rodine, k deťom.
Láska milencov
Od Rómea a Júlie milenci v knihe prešli veru dlhú cestu. Peter a Lucia prežívali strach, hrdinovia steeloviek sem tam aj romantiku pri mesiačiku. Telesnú lásku pred pár rokmi oslávili milenci z Päťdesiat odtieňov sivej, lásku na hranici až troch magických svetov zase upíri v Súmraku. U nás z hlbín dávnych čias vyťahuje ľúbostnej príbehy Jana Pronská, ale osudových milencov určite nájdete aj u ďalších autoriek či autorov. No rozhodne skúste aj Námestie svätej Alžbety od Rudolfa Jašíka. Príbeh slovenských milencov v čase, kde zlo vládne nad Slovenskom vás určite dostane…
Kniha je láska sama o sebe a láska je zakorenená hlboko v nás, to je stará známa vec. Možno si teraz hovoríte, prečo mám o láske čítať v nejakej knihe, keď ju cítim hlboko v svojom srdci. Možnože máte aj pravdu a možnože z času na čas sa oplatí spoznať aj iný príbeh lásky, ktorý ešte viac posilní tú v našom srdci.
Vaša Juli

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*