Nikto nikdy nevie, čo si objaví na púšti…

Krajina ako z rozprávky Tisíc a jednej noci

Boli ste už niekedy v púšti? V púšti, kde oko nevidí nič iné len samý hnedý piesok, ktorý sa z času na čas vďaka priaznivému vetru dostane až na naše autá a my sa máme potom veru čo čudovať. A pritom poriadneho auta tam ani nevidieť. Najpohodlnejším dopravným prostriedkom je tam totiž ťava, ktorá vás na svojom hrbte pohodlne odvezie z jedného konca na druhý.
Cesta naprieč púšťou môže byť veru veľmi zaujímavou turistickou udalosťou. Veď kde inde by ste mohli vidieť tie nádherné pyramídy, ktoré tu po sebe zanechali pred tisíckami rokmi starobylé civilizácie? Alebo by vás mohla prepadnúť nejaká púštna búrka alebo na púšti tak povestná fatamorgána?
Žeby ste radšej boli v nejakej púštnej oáze, kde by vás nemusel trápiť hlad ani smäd? To by bolo iste oveľa bezpečnejšie, ako sa na ťave trmácať nástrahami starej dobrej púšte. Sadli by ste si pod palmy a cítili by ste sa ako hrdinovia z rozprávky Tisíc a jednej noci, pretože inak to ani nejde.

Pri pohľade na tie palmy, veľkolepé paláce, výškové mrakodrapy, brušné tance ale i širokánsku púšť v arabskom svete sa jednoducho musíte cítiť priam rozprávkovo.

A možno by ste nechceli dopriať len očiam, ale taktiež obohatiť ducha i srdce. Veď arabský svet nie je len bohatý na viaceré krásy tohto sveta, ale aj na také umelecké skvosty. Aký asi jeho Príbeh knihy bude? Ak si myslíte, že v ňom nájdete iba rozprávky, ste na omyle.

Literatúru v spisovnej arabčine pôvodne písali len Arabi, no neskôr sa k nim pridávali rôzne iné národy ako Iránci, Turci Berberi. A to, že si tu každý prišiel na svoje, je viac než isté.

Dokonca aj v čase pred Islamom, kde hrá prim poézia, ktorej najvyspelejším útvarom sa stála kasida. Nesmeli chýbať ani hrdinské činy, ktoré uchvacovali, aj tak prózu tu tvorili hlavne rôzne rozprávania o kmeňových bojoch.

Islam a korán vznikli na začiatku 7. storočia. Nečudo, že sa s ním rozvíja aj tradícia o skutkoch a výrokoch Mohamedových. A aby toho nebolo málo, od polovice tohto storočia sa rozvíjajú nielen politické, ale i milostné básne, ktoré iste zapaľovali srdcia mnohých milencov.

To, čo sa dialo počas dynastie Abbásovcov, dobre poznáme aj my.  Určite sa vám niečo také aspoň marí z obdobia klasicizmu. Aj v Arabskom svete sa literatúra delila na vysokú, ľudovú, kde má svoje miesto arabský folklór.

Vedcov, no nielen ich by mohlo zaujímať, že spojenie helenizmu a islamu tu prialo rozmachu vedy, avšak až do 13. storočia islamská dogmatika bojuje so starovekou kultúrou.

Aj poézia počas Abbasovej doby je veľmi rôznorodá. Je frivolná, mysliteľská, mystická, prírodná a napokon aj ľudová.

Rýmovanú prózu tu možno nájsť v rôznych poviedkach. Pre nižšie vrstvy vzniká vzdelávacia literatúra, tie vyššie iste zaujala literárna kritika, poetika, či rétorika. Z islamskej tradície vychádzajú právne i náboženské štúdie.

Preklady sa sústreďujú najmä na grécke spisy, ktoré rozširujú arabskí matematici, fyzici lekári, botanici a iní učenci. Pomedzi to sa rozvíja aj kartografia, či geografia s históriou.

No a 14. storočie v arabskom Príbehu knihy už patrí literatúre ľudovej a známej zbierke Tisíc a jedna noc, či obsiahlym románom, ktorými by možno niektorí z nás nepohrdli ani teraz.

Čuduj sa svetu, ale po vzore viacerých európskych krajín sa aj tu od 19. storočia objavujú snahy o literárne obrodenie, ale až po druhej svetovej vojne sa rodia samostatné arabské národné literatúry, ako napríklad marocká, alžírska, egyptská, iracká,sýrska, tuniská a iné.

Aj takto sa dá spoznávať púšť a život v arabských oázach, priamo cez jej Príbeh knihy. Nikto nikdy nevie, čo sa tam objaví. Skutočne krajina z Tisíc a jednej noci.

Jej Príbeh knihy je presne taký istý. Každý si tu nájde niečo. Raz je vážny a rozoberá svoju filozofiu. inokedy rozpráva príhody svojho ľudu, ktorý v púšti žije už od nepamäti. Sú to farbisté príbehy, ktoré poznáme a milujeme aj my.

Najbližšie to už také pestré nebude, ba ani také suché. Nakuknime na jeden ostrov, kde je suchý iba humor, no i tam majú krásnu prírodu. Prezident chýba ako aj hokej, no majú tam ešte čosi lepšie. Preslávil ich obyčajný puding a jeden smiešny profesor. A apropo, písali sa tam tie najlepšie divadelné hry, ktoré ešte i dnes vedia dojať celý svet.

Viete,  kde to je?
Vaša Juli
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*