Mystika, fantázia, mesto a prekrásna vždy tajomná príroda

Droboslav Chrobák 

(16.2.1907 Hybe – 16.5.1951 Bratislava)

Kto by ho nepoznal? Je záhadný, tajomný a je to jednoducho čudák. Spokojne si žije na kraji dediny, pre ktorú je čosi ako zlý zloduch, vyrába si svoje hrnčeky v starej vyhni svojho otca a jediný, kto ho ešte ako tak chápe je pravé ONA, jeho životná láska, ktorú práve teraz už po druhý raz stráca. A to po veľmi hrdinskom čine, prosím pekne.
Spoznali ste ho? Alebo jeho rúškom tajomstva zahalený príbeh Vám vôbec nič nehovorí? No vedzte, tento literárny hrdina, ktorý má dôvod skôr na slzy ako úsmev, kráčal práve po slovenskej literárnej zemi. Jeho tvorca je z slávnych Hýb, no pozor. Nie je to autor generačnej Tisícročnej včely.
Napínať vás ďalej nebudem a prezradím, že tento smutne-krásny čudák je známy pod prezývkou Drak a môžete ho spoznať v jednej výnimočnej poviedke s príznačným názvom Drak sa vracia
Tú ešte v roku 1943 z pera vykúzlil Dobroslav Chrobák, známa to postavička na poli slovenskej literatúry. Že si ho už zo školských lavíc tak dobre nepamätáte a neviete ho nikam zaradiť? Tak potom ste na správnej adrese, lebo výprava za naším slovenským Chrobákom sa práve začína.

Tento prozaik, esejista a publicista v jednej osobe nevyštudoval literatúru ani nič podobné, ako by sme čakali. Po gympli v Rožňave, či v Liptovskom Mikuláši si to namieril priamo na České vysoké učení Technické v Prahe, kde získal titul inžiniera.

Po návrate na Slovensko pracoval v rozhlase, kde posledných päť rokov až do svojej smrti pôsobil ako riaditeľ Československého rozhlasu na Slovensku.

Jeho prvotinou sa stala poviedka Les, ktorú napísal ešte ako len 17-ročný. Už tu sa prejavujú vtedajšie dobové literárne tendencie, ktorým heslo sa stalo – preč od realizmu.

Do typického sveta realistickej slovenskej dediny už vo svojej prvotine Chrobák vnáša prvky mystiky. Prim tu hrá tajomná príroda, ako naznačuje už aj samotný názov poviedky Les.

Kým v dedinskom prostredí je to hlavne naturizmus, v ktorom sa Chrobák vždy vie vyžiť, v jeho mestských mikropríbehoch je to najmä expresionizmus. A pritom čuduj sa svetu mesto má na Chrobákové postavy ten istý silný vplyv ako tajomná príroda.

Čo sa týka jeho raných diel, tu má Chrobák chuť experimentovať a hľadať nové výrazové možnosti, čo vrcholí v jeho knižnom debute Kamarát Jašek z roku 1937 aj so svojimi ôsmimi poviedkami. Každá je iná a pokiaľ sa do nich začítate, každá je hotový umelecký zážitok.

A tu malý bonbónik 🙂 Ide o samotný pôvod poviedok z Kamaráta Jaška, ktorý až do dnešných čias nie je celkom objasnený. Za všetko môže známy slovenský literárny kritik Jozef Felix, ktorý Chrobáka obvinil zo závislosti na dielach francúzskych regionalistov, či severskej modernej.

Jednu z týchto poviedok pretavil aj do svojho možno aj najkrajšieho diela Drak sa vracia, ktoré sa hrdo pýši titulom – typický prejav slovenskej naturistickej prózy. Skúste si ho niekedy opäť raz prečítať a uvidíte, v čom je také výnimočné.

Spolu so Švatnerom, Margitou Figuli a Hanou Zelinovou Chrobák našej malej krajine ponúkol jeden úžasný smer. Bol úplne iný než to, čo sa v našich knižniciach objavilo už predtým a nikdy potom už mýty, legendy, či tajomný svet fantázie v našej tvorbe neboli tak majstrovsky napísané ako práve v ich lyricky tvarovanej próze.

Ak ste ešte nič z tejto tajomnej, na prírodu bohatej skupinky diel nečítali, je najvyšší čas, lebo tu si naozaj každý môže nájsť to svoje.

A nakoniec pridám ešte aj tajomnú hádanku: Nože, či si pamätáte, kto bol najbúrlivejším básnikom všetkých čias?

Vaša Juli
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*