Krutá hra osudu na moste lásky v Paríži

Tamara McKinley:

Most lásky v Paríži

Asi každý z nás, teda pokiaľ má romantické srdce, aspoň raz v živote túži po veľkej láske, na ktorú do smrti nezabudne. Chce spoznať to čaro, ktoré ho spúta doslova od hlavy až po päty a zaryje sa mu do toho najhlbšieho kúta duše. A ak ho ten nádherný pocit zasiahne, je mu úplne jedno, na ktorom mieste našej krásnej zeme ho ten povestný amorov šíp prebodne. Ale taký Paríž by zlý nebol, čo poviete?
Mladá hrdá zdravotná sestrička po takejto láske nielenže netúžila, ale ani o nej nesnívala. Keď odchádzala zo svojej milovanej vlasti mala veru dosť problémov s vlastným otcom, hotovým tyranom. Jeho žena, milujúca matka, posiela svoju jedinú dcéru k sestre, ktorá je umelkyňou v slávnom Paríži.
Presne takto začína svoj príbeh anglická spisovateľka Tamara McKinley a dáva mu priam výstižný názov Most lásky v Paríži, ktorý sa na pultoch našich kníhkupectiev zjavil v roku 2016 (ang. Echoes from Afar, rok 2015, 301 strán).
Možno ste zvedaví, čo znamená tento romantický názov a pátrate v pamäti, ktorý most cez Seinu Parížania nazývajú mostom lásky. Vraví sa, že ak niekoho v novom meste stretneme ako prvého, musíme si strážiť svoje srdce, lebo je dosť možné, že nám ho ukradne. Nuž, to čo sa stalo mladej anglickej sestričke Annabelle na moste zvanom Pont Neuf by mohlo dať tejto romantickej legende za pravdu.

Keď Annabele stretne maliara Henriho je to láska na prvý pohľad. Každému v dome jej tety je jasné, že mladé srdcia bijú iba jedno pre druhé. Jediný, kto sa na šťastných zaľúbencov krivo pozerá je Etiene, Henriho najlepší priateľ, ktorý by najradšej Annabel nasadil na prvý vlak do Londýna, pretože s ňou nie je už nič také, ako predtým.

Ani vojna, od ktorej si sľubuje, že ich tejto drzej votrelkyne zbaví, mu vôbec nepomôže a dievča ich nasleduje do Španielska, kde v roku 1936 zúri pravá občianska vojna. Po ťažkej ceste, ktorá trojicu poriadne preverí, predsa len parížskych milencov čaká trpká rozlúčka.

On ide dobrovoľne bojovať za správnu vec, ona, teraz už jeho snúbenica sa hlási ako dobrovoľná zdravotná sestra a je len vo hviezdach kedy, v akom stave a či vôbec ho ešte niekedy uvidí…

Vo vojne to už tak býva. Osud sa s milencami vie pekne kruto zahrať a odsúdiť ich aj na dvadsať rokov bez akýchkoľvek správ o tom druhom. A tak Annabelle s Hernym, ktorého kedysi tak veľmi milovala, prežijú aj druhú svetovú vojnu bez toho, aby o sebe čokoľvek vedeli.

Ona sa vydá za starého priateľa, on sa zase stane slávnym umelcom, ktorého umeleckú prezývku Bask poznajú na celom svete. Obaja by mohli byť s životom spokojní, až kým sa v roku 1956 na ich moste lásky nezjaví krásna dievčina, nápadne podobná obom dávnym milencom a všetko neprevráti hore nohami…

Príbeh veľkej nesmrteľnej lásky z veľkého nesmrteľného mesta lásky, ktorý prežívajú až dve generácie je krutou hrou osudu. Hrou, ktorá poznačí nejeden ľudský život. Krutou hrou, ktorá jednu veľkú lásku vyzvala na trpký súboj času. Hrou, ktorá je rozohraná tak dokonale, že chytí za srdce aj vás.

Ak teda máte chuť prežiť veľkú vášnivú lásku, ktorá ďaleko presahuje hrôzy španielskej občianskej vojny, spoznať jej ľúbostné čaro, ako aj odhaliť dojemný, no tragický osud milencov z mosta Pont Neuf, určite si tento príbeh nenechajte ujsť. Verte, či nie, naozaj za to stojí….

Vaša Juli
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*