Jednoduchý príbeh plný výnimočných myšlienok

Paulo Coelho – Alchymista

Nie nadarmo sa hovorí, že v tých najjednoduchších vetách objavíme tie najkrajšie veci, tie najkrajšie myšlienky. Jednoduchý príbeh, ktorý nepotrebuje všelijaké komplikované súvetia, aby vyjadril to, čo je naozaj dôležité, nás očarí svojou krásou a našu myseľ privedie do celkom iného sveta. Sveta, v ktorom aj tie najjednoduchšie vety nám dávajú možnosť uvidieť mnohé veci celkom novými očami.
Určite poznáte príbeh pastiera oviec, ktorý kňazský seminár neváha vymeniť za toto slobodné povolanie. Aj keď jeho rodičia celý život pracovali len preto, aby mohol študovať, príde deň, kedy si vezme pastiersku kapsu, kúpi si ovce a prechodí s nimi vari celú Andalúziu. 
K prostému životu mu celkom stačí, ak má aj s ovcami čo jesť, kde spať a ak ho v dedine, do ktorej práve mieri, čaká dievčina, s ktorou sa chce oženiť. S svojím tak trochu tuláckym životom je spokojný. Neprekáža mu nepohodlie, práve naopak, páči sa mu sloboda a voľnosť, ktorú si naplno užíva.
Ak ste v týchto vetách spoznali svetoznámy román, medzinárodný besteller brazílskeho majstra pera Paula Coelha Alchymista z roku 1988 (portugalsky O Alquimista, u nás 1996, 192 strán), nemýlili ste sa. 
Tento román ma lákal už od roku 2009, no až teraz pred Vianocami som si konečne i ja prečítala inšpiratívny príbeh mladíka Santiaga, jeho múdrej ženy púšte Fatimy a Alchymistu, múdreho učiteľa, ktorý v tomto obyčajom chalanovi objaví čosi neobyčajné.

Príbeh o hľadaní pokladu pri egyptských pyramídach, ktoré chlapcovi ukázal záhadný sen, je dnes známy na celom šírom svete. Kto ho čítal, určite mi dá za pravdu, že ide o úplne jednoduchý príbeh, podobný takmer rozprávke pre deti.

Avšak rozprávkou nie je ani zďaleka, pretože Paulo Coelho práve cez svoje prosté vety vlieva do duše svojich čitateľov nádherné myšlienky o živote a svete vôkol nás.

Voľnosť, sloboda, obyčajná múdrosť jednoduchého človeka, láska ku tej pravej polovici nášho JA a napokon napĺňanie Osobného príbehu, ktorý napokon nie je ničím iným ako našimi snami, našimi túžbami – to je celé posolstvo románu, ktorý si získal srdcia na celom svete.

Veľa o ňom nepoviem, načo aj. Veď 192 strán tohto múdreho a magického príbehu hovorí samo za seba. Ak ste ho čítali, viete o čom hovorím a možno vás zaujal až natoľko, že neváhate po ňom siahnuť znova a znova. A ak vám doteraz unikol, tak vedzte, máte sa na čo tešiť, lebo v osude túlavého pastiera oviec, si každé srdce nájde celkom isto to svoje.

Je zbytočné opisovať jeho obsah, poviem vám len pár slov o jeho hrdinoch, ktorí tomuto príbehu dodávajú to čaro, tú mágiu, vďaka ktorej je tento román taký výnimočný. Sú to tri postavy, ktoré mi utkveli v pamäti azda najviac.

Zdanlivo obyčajný pastier oviec Santiago svoj Osobný príbeh začal napĺňať ešte skôr, než vôbec vedel o čo ide. Kňazské rúcho vymieňa za pastiersku kapsu, čím necháva zvíťaziť svojho slobodného ducha. No zachádza ešte ďalej, keď celý svoj doterajší život opúšťa a nasleduje veru čudný sen. Už aj to si pýta veľkú odvahu a tej má tento chlapec, ktorého na ceste nezastaví ani krádež či pravá láska, viac než dosť.

Fatima je pravou ženou púšte, ktorá mladíkovi ukáže, čo znamená pravá láska a čo dokáže jej sila nechať svojho milovaného odísť, aby mohol naplniť svoj Osobný príbeh. Jej údelom je čakať na svojho muža a veriť, že sa jej jedného dňa vráti. Pretože taká je sila skutočnej lásky..,

Múdry alchymista raz dva pochopí, že chlapec, ktorý prichádza do jeho oázy, je pripravený stať sa jeho učňom. No niet je ho čo naučiť, pretože chlapec je dosť vyspelý na to, aby určité veci pochopil aj sám od seba. Alchymista sa stáva len sprievodcom na jeho osudnej ceste za pokladom, radí mu a tým mu pomôže lepšie pochopiť aj vlastné srdce, v ktorom sú všetky múdrosti už dávno ukryté.

Pochopenie Duši sveta, porozumenie jej Reči, ako aj naplnenie svojho Osobného príbehu – to všetko čaká mladého pastiera oviec na záhadnej ceste, ktorá sa začína krádežou a končí nájdením veľkého pokladu.

No táto dobrodružná cesta, na ktorej je každý jeden krok novou lekciou, dáva omnoho viac…

Vaša Juli
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*