Od pohanských nadpisov až po búranie mýtov o blahobyte

Tam, kde má aj Santa blízko

A už je to tu! Ešte sa jedenkrát vyspíme a budú tu najkrajšie sviatky v roku. Pár hodín pred tým veľkým okamihom treba urobiť ešte tak veľa vecí. Doupartovať to, čo sa nestihlo. Upiecť ten posledný plech koláčov, ktorý v komore ešte chýba. Spraviť stromček i miesto pre štedrovečerný stôl. Ten prestrieť, slávnostne ho vyzdobiť, no a v neposlednom rade uvariť tradičnú večeru, ktorá sa na ňom bude krásne a lákavo vynímať. 
Veru, treba toho urobiť tak veľa, že možno tieto riadky čítate až po sviatkoch. No aj tak si vás z toho zhonu dovolím uniesť do krajiny, ktorá to k severnému pólu ďaleko nemá. Vládne tam kráľ so svojou kráľovnou, no v srdciach ich poddaných panuje aj hokej. Krásnu prírodu onej krajiny môže celkom ľahko spoznať aj našinec, i keď tam nikdy nevycestuje. 
Oko kamery totiž upiera svoj pohľad aj na úchvatné prírodné úkazy, ktoré tak neuveriteľne dopĺňajú ľúbostné osudy románových hrdinov. No pozor, nájdu sa tu aj kvalitné škadinavské kriminálky, ktoré sú hitom aj u nás.
Ak ste z týchto pár riadkov spoznali Švédsko, na ktorom území sa tiež rozprestiera Laponsko – domovina Santa Clausa, trafili ste presne do čierneho. Práve do tejto nádhernej severskej krajiny nás tentoraz vedie Príbeh knihy.
Tie úplne najstaršie pramene švédskeho Príbehu knihy by sme mohli nájsť v pohanských runových nadpisoch, ktoré sa nám uchovali najmä z 10. storočia. V katolíckej literatúre sa preslávila najmä vizionárka svätá Brigita, z tvorby na ľudovú nôtu sa zase zachovali tanečné balady, ktoré vynikajú svojbytným umeleckým prejavom.

Mamkou švédskej poézie sa stala prekladová rytierska epika (Eufemiine piesne), ale ku jej vývoju tiež prispela aj rýmovaná Erikova kronika. Zaujalo taktiež dielo O. Rudbecka, v ktorom vyvrcholilo nacionalistické dejepisectvo.

Ani obdobie luteránskej reformy nezostalo na hanbu, kedy najväčším hrdinom sa stáva humanistický učenec a spoluprekladateľ Biblie Olaus Petri.

Švédsko sa svojho označenia Veľmoc dočkalo v 17. storočí, kedy si môže blahoželať aj švédska kultúra, pretože nastáva aj jej rozkvet. No a tam, kde sa darí kultúre, sa zvykne dariť aj literatúre. Na scénu sa tu dostávajú práve renesanční básnici Lars Wivalius a Georg Stiernhielm, ktorí domácu poéziu dostatočne obohatili.

Svoj rozkvet si užilo aj švédske divadlo a teda aj švédska dráma. Vo veľkej miere za to možno vďačiť francúzskemu vplyvu za čias klasicizmu, kedy svoju slávu zažíva aj samotná veda. Nedáva sa však zahanbiť ani tradícia ľahkej príležitostnej poézie, a to v rokokových piesňach Bellmama.

Aj škadinávske Švédsko má svoje národné hnutie, ktorý v tomto momente Príbehu knihy dostáva svoj výraz hlavne v tvorbe romantických básnikov v Gótskom spolku. To boli jedni a tých druhých, tzv. fosforistov, ovplyvňuje romantická poézia až z Nemecká.

Niekde okolo roku 1830 sa na poli švédskeho knižného príbehu o slovo pomaličky, ale isto hlási kritický realizmus. Jeho prvým signálom sa stáva román Strindberga Červená izba, považovaný aj za akýsi predvoj diel skupiny prozaikov v osemdesiatich rokoch.

Avšak už v deväťdesiatich rokoch prišla reakcia v podobe historizujúceho novoromantizmu. Realizmus sa znovu uplatňuje po roku 1910 v podaní autorov meštianskych diel. Čosi podobné sa s týmto literárnym smerom porobilo aj u nás, kedy práve v tomto období prebieha jeho tretia vlna.

Výmena šatníka v prospech modernejších šiat sa na rad dostáva po prvej svetovej vojne, kedy do Švédska prichádza modernistická lyrika. Tridsiate roky sú však už v réžii proletárskych autorov, ktorým sa darí hlavne po druhej svetovej vojne, kedy väčšina z nich významne rozvíja svoju tvorbu.

V tomto období, teda po druhej svetovej vojne sa na poli švédskej literatúry darí aj existencializmu, ale nesmieme zabúdať ani na formálne experimenty (Johson, Dagerman).

V šesťdesiatych rokoch sa podstatná časť literatúry zamerala na kritickú spoločnosť. Darilo sa dokumentom, či románovým cyklom, ktoré prehodnocovali dejiny moderného Švédska. Populárnymi boli tiež aj diela boriace mýty o dokonalej blahobytnej spoločnosti. Avšak osemdesiate roky sú už rokmi všeľudských tém a fantázie.

Od pohanských runových nadpisov po búranie mýtov o blahobytu spoločnosti – aj to je cesta, cesta, na ktorú nastúpila švédska literatúra pred vyše tisíc rokmi, možno práve v tom čase kedy sa začína písať aj ten náš Príbeh knihy.

Príbeh knihy, ktorý je tak trochu spätý s knižným príbehom jednej z alpských krajín. Jej čarovná príroda uchvacuje a jej hudba omamuje. Jej melódiu je totiž počuť až do našej Bratislavy. Aj z jej vychýrených vianočných trhoch by som mohla napísať tieto riadky:

Zo srdca, z jeho najhlbšieho kúta, Vám prajem krásne sviatky v kruhu milovaných, pohodu a pokoj pri vianočnom stromčeku, lásku a šťastie vo Vašom srdiečku 😍

Vaša Juli
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*