Dve klasiky a priam konská skúška osudu a pravej lásky

Danielle Steel – Palomino

Iste ich poznáte. Možno ste ich počuli, zavše aj videli a aj čítali. Dve klasiky, ktoré nájdeme nielen v románoch, ale napríklad aj v takých starých dobrých rozprávkach. Obe sú populárne a čas z nich spravil lákavé námety pre nejedného autora. No ak by ste čakali, že sa na seba budú ponášať ako vajce ku vajcu, odišli by ste veru s dlhým nosom.
Klasika číslo jedna – obyčajný láskyplný vzťah muža a ženy, dvoch manželov, sa z ničoho nič končí rozchodom. Muž si nájde inú a ženu táto zdrvujúca správa zasiahne ako blesk z jasného neba. I keď má ešte svoju prácu, ktorá ju predtým napĺňala, jej zničené srdce nevie utešiť ani tá a príliš sa to nedarí ani jej láskavým kolegom, ktorí jej pomôcť už nedokážu…
Pri klasike číslo dva je úplne jedno, či je chudobnou ONA alebo ON a či má vyššie postavenie ON alebo ONA. Vôbec nezáleží, či tomuto „nerovnému“ vzťahu bráni niekto tretí, alebo či len jeden z dvoch zaľúbencov sa rozhodol pokladať sociálne predsudky za dôležité a aj tej najhlbšej lásky sa v rámci ešte stále platiacich tradícii vzdáva.
Stret týchto dvoch klasik nie je až taký nezvyčajný, ako by sa zdalo. Príbeh, ktorý z toho vznikne má čaro, má potenciál a napokon má niečo do seba – povedala si aj populárna americká spisovateľka Danielle Steel a pustila sa do svojho ďalšieho bestselleru, tentoraz s názvom Palomino – príbeh ženy vzdorujúcej osudu z roku 1993 (ang. Palomino, 1981, 303 strán).

O tom, ako sa tieto dve klasiky dajú spojiť v jeden príbeh, vás majsterka pera presvedčí životným príbehom mladej Samanthy Taylorovej. Ide o krásnu a kreatívnu asistentku umeleckého šéfa reklamnej agentúry, ktorú nestretávame práve v najlepšom období jej života.

Akoby nestačilo, že sa ako žena musí vyrovnať azda s tým najhorším, čo nás môže postretnúť, a síce nemožnosťou mať vlastné deti. Teraz sa jej neplodnosť stala príčinou, pre ktorú ju jej milovaný manžel opúšťa a odchádza za kolegyňou, ktorá čaká jeho potomka.

Sam sa zožiera samotou, trápia ju spomienky na šťastné roky manželstva a večer čo večer si masochisticky zapína správy, ktoré nemoderuje nik iný ako jej bývalý so svojou novou tehotnou priateľkou.

Kolegovia a priatelia v jednom sa už na Samino trápenie nemôžu pozerať a hoci si svoju robotu odvádza na sto percent, cítia, že potrebuje zmeniť vzduch a aj myšlienky. Šéf jej preto doslova nanúti pár týždňov dovolenky, aby sa im ďalej nestrácala pred očami.

Sam teda na svoje povinné prázdniny odchádza do Los Angeles, no nie preto, aby sa vyvaľovala na kalifornských plážach a myslela na svoje nešťastie. Samina dovolenková destinácia je ranč tety jej zosnulej kamarátky z univerzity Barbary. Práve tá sa ju rozhodla v ťažkých chvíľach prichýliť.

A keďže teta Caroline, majiteľka ranču Lorn, dobre vie, že na zlomené srdce je najlepšia fyzická drina, zo Sam sa stáva jeden z jej kovbojov. Z tohto ťahu svojej šéfky jej chlapi práve nevyskakujú dva metre do výšky. Značné výhrady proti mestskej paničke v sedle divokého palomina má hlavne zástupca správcu Tate Jordan.

Avšak Sam žiadna bábovka nie je a ráno čo ráno vstáva na svitaní a celé dni má nohy v konských strmeňoch, aby sa večer čo večer zvalila do postele celá mŕtva. Celkom dobrý spôsob, ako si získať úctu hrdého muža, čo poviete, milé dámy? Sam sa to očividne podarilo a Tate inú možnosť nemá ako jej odovzdať svoje šľachetné srdce…

Pozor, príde klasika číslo dva a hrdý Sam odmieta byť „len“ náhradou za populárneho a bohatšieho manžela. Ani za svet nechce pochopiť, že onen moderátor mu v očiach Sam nesiaha ani po prsty na nohách a z jej života odchádza.

Nuž, keby čo i len tušil, že jej sudičky určili vozíček, svieži vietor jej priveje detský rehabilitačný tábor, ktorý spraví z ranča Lorn a napokon ju čaká ešte aj tvrdý boj o chlapčeka s neľahkým životným osudom, iste by si svoj odchod dobre premyslel.

Neprečítala som všetky steelovky ani zďaleka. Možno som videla viac jej príbehov vo filmovej podobe než čítala v tej knižnej, ale nech rozmýšľam, ako rozmýšľam, príbeh palomina, ako Tate neraz nazval Sam, ma od autorky silných ľúbostných príbehov upútal rozhodne najviac.

Veď usúďte, čo môže s vami urobiť jedna baba, ktorú láska zocelí až tak, že ani ťažký úraz ju neskolí na zem, ale prinesie jej chuť a silu bojovať a nad všetkým víťaziť?

Táto silná žena by nám mohla byť aj celkom dobrým vzorom, ako aj napriek bariérám vzdorovať nepoddajnému osudu a hranice svojich možností míľovými krokmi posúvať.

Ako na to? To už vám povie Danielle Steel vo svojom Palomine.

Vaša Juli😍
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*