Dve duše, jeden osudný skarabeus a päť ľúbostných príbehov medzi nebom a zemou

C. C. Bergius – Osudný medailón

Existuje legenda, podľa ktorej na druhom svete nás predošlý život je súdený. Súdi ho sám osud, ktorý na svojej bárke vynáša často nemilosrdné, ale zato spravodlivé rozsudky. Ak sa mu niečo znevidí, tak nás pošle raz dva naspäť aj s vymazanou pamäťou, aby sme sa pokúsili svoje omyly napraviť…
To je aspoň jedna z mnohých teórií o tom, čo nás čaká po tomto živote. A tak ako všetky ostatné, aj táto má už od počiatku sveta kopu zástancov. Neobchádza ani spisovateľov, ktorých sa snaží nalákať, aby ju zvečnili vo svojich románových dielach. Veď láska dvoch duší, ktorých príbeh sa odohráva nie v jednej, ale hneď vo viacerých epochách, by pokojne mohla byť medzi čitateľmi hitom.

A predsa, som sa s touto dychvyražujúcou témou stretla zatiaľ len jeden jediný raz. Stalo sa to len prednedávnom, keď som sa opäť raz hrabala v knižnici svojej starkej. Našla som knihu, čo sa volá Osudný medailón, hlási sa ku nej C. C. Bergius a u nás vyšla v roku 1980 (nem. Das Medilon, 1971).
Čo by ste možno v jednej knihe ani len nečakali je, to je v Osudnom medailóne. Predstavte si, že na 466 stranách románu sa skrýva až päť životných príbehov zamilovaných dvojíc, ktorých mená sa na seba až nápadne ponášajú.
Všetko sa to začína v momente, keď mladý nemecký študent psychológie Phill požiada svoju priateľku Isu o ruku. Na oslavu tohto významného dňa ju vezme do starožitníctva, kde jej chce kúpiť nejaký darček.

Keď však jeho snúbenica zbadá medailón so skarabeusom dostane šok. Je presvedčená, že medailón posvätného chrobáka už niekedy videla, lenže si nevie spomenúť kde. No a mená, ktoré vznešené zviera skrýva – Izis a Fiops – ju raz dva presvedčia, že to nemôže byť náhoda. To musí byť jedine osud…

Dostávame sa do čias starovekého Egypta, do čias, kedy vládne Achnaton a s ním aj jediný boh Atón. V Neho verí aj kapitán telesnej stráže Fiops, ktorý práve našiel v rukách zavraždeného posla medailón skarabea, aký nosia len faraónoví vojaci. No náš kapitán je smutný z nešťastnej lásky.
Kvôli svojej viere prišiel o svoju milú Izis, dcéru veľkňaza Atóma. Teraz ju musí nájsť, prehovoriť ju, že ich šťastie od viery nezávisí a keď mu ju nedajú aj uniesť. Lenže človek je tvor omylný a ani v láske nie je nikdy bez chýb, čo Izis a Fiops pocítia na svojej koži.
Medailón skarabea na krku krásnej sochárovej ženy nás vedie do Nerovho Ríma, kde je senátor Philippus poverený byť cisárovým poradcom pre veci umenia. Mladý senátor sa do manželky sochára Izidory zaľúbi na prvý pohľad, akoby cítil, že k sebe patria odjakživa.
Ani tá, hoci je už matkou dvoch detí, si pomôcť nevie a vrhá sa do osídiel lásky. Len čo v Ríme vypukne požiar a Nero začína vymýšľať a robiť jedno šialenstvo za druhým, Phillipus zanecháva všetko tak a svoju milovanú Izidoru si z Ríma odvedie. Či nechať zvíťaziť ich lásku bolo až také šťastné riešenie, to im napovie už osud na svojej bárke.
Skarabeus putuje ďalej a okolo roku 1500 sa dostáva do rúk starca, ktorý ho na španielskom vidieku predáva chudobnému šľachticovi Felipemu, aby sa vzápätí ocitol na krku jeho snúbenice bohatej statkárky Isabel. Hrdinovia tohto tretieho príbehu žijú v silne kresťanskom Španielsku, v čase inkvizície, ktorej už nestačí pokrstený človek, ale prenasledujú ľudí, čo prijali kresťanstvo len nedávno.
Takto sa do väzenia dostáva aj Isabellin šafár. Cieľom však nie je jeho „nepravá“ viera, ale statok jeho panej. Mladá statkárka so svojím snúbencom, ktorý sa pre záchranu jej majetku medzičasom stáva kňazom, musia postúpiť súdny proces inkvizície, pri ktorom je však milencom osudný medailón ako pohanský symbol naozaj osudným.
Skarabeus sa dostáva aj do Francúzska a to v čase Veľkej francúzskej revolúcie, aj keď už nepatrí finančnému žralokovi Philippemu a jeho milovanej žene Isabelle, matke jeho dvoch detí. Mladá rodinka sa dostáva do Paríža potom, čo sa podarilo Philippemu vďaka svojím neuveriteľným schopnostiam zbohatnúť na burze.
Paríž však už bezpečný nie je, rodí sa v ňom totiž revolúcia proti kráľovskej rodine, ktorú finančný žralok zmeškať nechce. Veď, čo keby na nej opäť zbohatol? Isabelle však má z každodenného násilia strach a chce ísť do bezpečia. Nuž, keby jej muž čo i len tušil, čo sa stane, neváhal by a iste by ju poslúchol.
Osudný medailón si prešiel naozaj všeličím. Či už to bol Egypt, v ktorom usvedčuje z vraždy a tak spečatí osud Fiopsa a Izis. V Nerovom Ríme sa ho ako aj svojich detí musí Izidora vzdať, aby mohla byť so svojím Philipusom. Počas inkvizícii sa stane prekliatím španielskych milencov Isabely a Felipeho, aby sa počas Veľkej Francúzskej Revolúcie poškodil priamo pred očami Isabelle a Philippeho.
Každá z týchto dvoch dvojíc stojí v blízkosti veľkých udalostí svetových dejín, na ktoré hľadí vždy z inej pozície. V Egypte je to vojak a jeho pohľad, v Ríme spoznávame príbeh cez umenie, aby sme mohli v Španielsku naňho hľadieť cez jeho kresťanský rozmer. Paríž nás zasa privádza do sveta bankovníctva a finančných špekulácii. No a vzácny medailón, ktorý sa objavuje vo všetkých príbehoch, sa napokon nájde v nemeckom starožitníctve, aby priniesol šťastie čerstvým snúbencom.
Ale je osudný skarabeus naozaj to jediné, čo týchto päť ľúbostných príbehov spája? Nebude za tým naozaj ten osud?

Vaša Juli 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*