Kam sa hrabú dnešní romantickí upíri? Skúste českú Bielu pani

Zděnka Bezděková – Biela pani

Dnes je to už v knižnej móde – sympatický upír či vlkolak sa zamiluje do smrteľníčky a ich láska sa pohybuje na hranici života a smrti. Všetci to poznáme a ak niekto náhodou nečítal, tak aspoň videl prostredníctvom telky príbeh, kde ruka v ruke vedľa seba kráča smrť a láska, horor i romantika.

Niekto ich zbožňuje, niekto má z nich strach a nájdu sa aj takí, ktorí temným ľúbostným príbehom nevedia prísť na chuť. Ak ich milujete, táto kniha vás záujme, A ak to nie je vaša šálka kávy, nebojte sa. Román Biela pani nie je fantasy v dnešnom slova zmysle a ak znesiete trochu temnejší príbeh, dajte tomu šancu.

Tento príbeh sa neodohráva v dnešnej Amerike, ale v 15. storočí v Čechách. Berta ani Ján sa nepohybujú na hranici života a smrti. Berta smrteľníčkou síce je, avšak Ján nie je žiadny upír, čo sa ju rozhodol vycicať. Je to obyčajný človek, ktorý by svojej panej zniesol aj modré z neba, keby mohol, lenže nemôže. Hoci obaja sú smrteľníci, no klasika. Ona je bohatá a vydatá, on jej chudobný sluha. Ich lásku v drsnom prostredí českej šľachty opisuje na 319 stranách román českej autorky Zděnky Bezděkovej Bíla paní z roku 1979.

Príbeh sa odohráva po Husitskom odboji, keď u našich susedov tlie plameň náboženskej nenávisti, aby sa opäť naplno rozhorel v požiar, ktorý zachváti celú krajinu. Ale vojna katolíkov a Jiřího z Podebrad je ešte v nedohľadne, keď Oldřich Rozenberg svoju mladučkú dcéru Bertu zo zištných dôvodov vydá za Nemca Hansa z Lichtenštanjska, ktorý najlepšiu povesť práve nemá (prezývajú ho totiž Divočiak, čo hovorí za všetko).

Mladá nevesta z Českého Krumlova v dome svojho čerstvého manžela len trpí. Švagriné sa jej vysmievajú, že sa nechce baviť tak ako ony, svokra ňou opovrhuje, lebo prišla z prostredia nenávidených husitov, no a situáciu jej neuľahčuje ani jej manžel – Divočák. Lásky vo vynútenom manželstve niet, iba ak urážky a násilie. Mladej žene nepomáha ani otec, ktorý nemá z čoho vyplatiť veno nenásytnému zaťovi.

A aby to nebolo málo, Divočák chce byť voľný a aby sa naplno mohol venovať svojej nádhernej sesternici, a tak teda neváha použiť všetky možné i nemožné prostriedky ako sa nechcenej manželky zbaviť. No aj keď ju i jej verné komorné necháva poriadne trpieť a svojím bezohľadným cieľom neváha obetovať ani svoje ratolesti, zbaviť sa drahej ženušky také jednoduché veru nebude.

Z utrpenie Berta z Ruže nielen bledne, ale otrasné zaobchádzanie s krehkou dušičkou šľachetnej hrdinky nezostáva bez následkov. Mladá žena v noci vychádza zo svojich komnát a blúdi po hrade, za čo si od poddaných vyslúži jednoznačnú prezývku – Biela pani.

Predaná nevesta, vynútené manželstvo, trpké postavenie v mužovom dome, ponižovanie na dennom poriadku, surové týranie, bezmocnosť strápenej matky a nakoniec aj strach o holý život – to všetko si musí mladá Berta pri svojom divokom manželovi vytrpieť. Nechýba vám v tomto príbehu ešte niečo? V každom utrpení sa musí predsa nachádzať aspoň malý ostrovček šťastia z veľkej lásky a tento príbeh ťažko skúšanej ženy z 15. storočia si veľkú lásku priam pýta.

Tá prichádza v podobe panoša jej muža Jána z Hartmanic, ktorý ju ako jeden z mála v znepriatelenom svete pokladá za svoju pani, z ktorej zaraz urobí aj pani svojho srdca. Ľúbostná romanca nešťastnej pani z vysokej šľachty a obyčajného chudobného sluhu, ktorý sa len má stať rytierom, sa rozvíja presne tak ako láska ich dvoch milovaných hrdinov – Tristana a Izoldy.

Ale splní veľká láska Bielej pani túžbu po šťastnom živote naozaj? Neskončí sa jej zakázaná láska tak trpko ako v slávnom príbehu? Neprinesie namiesto šťastného života po boku milovaného len ďalší ťažký hriech, ktorý ešte zhorší jej už i tak krehké zdravie?

To sa už dozviete, ak stiahnete po tomto strastiplnom ľúbostnom príbehu, ktorý jasne dokazuje, že ani bohatstvo ženy v 15. storočí nie je zárukou šťastného a láskyplného života. Práve naopak, bohatá žena, ktorej život sa podobá peklu, musí tvrdo bojovať o lásku, ktorá sa nakoniec ukazuje len ako ďalšie prekliatie.

Pozor, Biela pani je v češtine, ale určite tento tak trochu temný ľúbostný román skúste.
Vaša Juli

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*