Pohodlne sa usadiť, vziať si do rúk knihu, obrátiť tých pár stránok…

Úlet do neznáma

Kniha je naozaj taký malý zázrak. Stačí sa len pohodlne usadiť, vziať si do rúk knihu, obrátiť tých pár stránok a začnú sa diať priam úžasné veci. Rovno pred vašimi očami sa začne odvíjať ten najrozmanitejší príbeh, aký si len viete predstaviť. Naozaj stačí len tak málo a ste úplne v inom svete, kde vaše problémy všedných dní majú vstup prísne zakázaný.
Predstavte si, že keď sme spoznávali písmenká, spájali ich do slov a tie zase skladali do viet, ani sme len netušili, aké vzácne kúzlo sa učíme. Vtedy sme to vnímali len ako strašne otravnú povinnosť, ktorú sme samozrejme vinili, že sa nemôžeme ani poriadne zahrať, no len čo sme dospievali, všetko to nepríjemne čítanie sa ukazovalo úplne v novom svetle.
Možno za to môže naša prvá kniha. Okamih, kedy sme sa začítali do jej príbehu, možno práve ten okamih všetko zmenil a väčšina z nás zrazu zbadala, že aj to tak otravné čítanie môže mať krásne poslanie. Možno sme to nevedeli pomenovať, možno sme si to vtedy ani neuvedomovali, ale len čo sme sa zažrali do príbehu našej prvej knihy, použili sme vstupenku z prvého ročníka základnej školy a svetu všedných dní sme takpovediac drzo uleteli.
Vtedy sa stalo presne to isté, čo sa deje aj teraz, len čo si nájdeme čas pohodlne sa usadiť, vziať si do rúk knihu, obrátiť tých pár stránok a začítať sa do riadkov jej príbehu. Vtedy sa jednoducho stávame cestovateľmi a to aj vtedy, keď nevystrčíme ani päty z nášho domova. Neveríte? Tak sledujte…

Vlastne ani nemusíte, celkom stačí, ak si spomeniete na ten pocit, keď sa začítate do príbehu nejakého románu. Ani si neuvedomíte ako vaše myšlienky rýchlo balia kufre, veselo berú svoje nôžky na plecia a s bezstarostným úsmevom sa stávajú cestovateľkami nevšednými svetmi.

Určite sa vám úsmev na tvári vyčarí pred predstave, že tie vaše myšlienky vyplazia jazyk všetkým problémom, ktoré vás sužujú, drzo sa im vysmejú a nasadnú na prvé lietadlo do ďalekých krajín. Sú nedočkavé a dychtivé po tajomnom dobrodružstve, ktoré ich v cieľovej destinácii čaká. Sú plné napätia podobne ako aj my keď sa vyberieme na dovolenku za oddychom, za dobrodružstvom, za romantikou, či len za celkom obyčajným úletom do neznáma…

Čo tie naše zatúlané myšlienky v príbehu, do ktorého ich sami vyšleme, asi tak čaká? S akými ľuďmi sa tam stretnú? V akom historickom období sa s nimi ocitnú? V akej krajine? S akými príbehmi svojich hrdinov sa zoznámia? Budú sa smiať nad ich veselými príhodami? Budú po niekom alebo po niečom pátrať? Alebo budú musieť držať svoje malé palčeky, aby sa dvaja milenci nakoniec predsa len dočkali vytúženého šťastia?

A tie naše myšlienky sa veru majú čo čudovať. Raz sú v Amerike a riešia milostné problémy tamojších párov, inokedy v Francúzsku sa zase raz stávajú svedkami nejakého vážneho sporu medzi vznešenou šľachtou.

Z času na čas si zájdu na skusy aj do Starého sveta, alebo si ich na pomoc prizve nejaký vynaliezavý autor, aby mu opäť raz pomohli odhaliť závažný super zločin.

Raz sú svedkami príbehu slovenských dev a ich šuhajov, aby hneď na to sa zapojili do odhaľovania nejakého záhadného tajomstvá, ktoré v románoch tak dramaticky mení osudy hlavných hrdinov.

Nech je ako už chce a nech sa už naše myšlienky zatúlajú kamkoľvek, na naše problémy si ani len nespomenú. Pri tých všelijakých záludných príbehoch im na ne jednoducho čas neostane. Márne by sme to vyčítali. Ony jednoducho majú pravdu. Pri obyčajnom výlete do neznámeho sveta knižných hrdinov získajú odstup a s odstupom sa rieši každý problém akosi jednoduchšie. To je predsa stará známa vec. Neveríte???

Tak skúste si nájsť čas pohodlne sa usadiť, vziať do rúk knihu, otvoriť ju, obrátiť pár stránok, začítať sa do riadkov a uletieť spolu s myšlienkami niekam do neznáma…

Vaša Juli 😊

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*