Ako sa z dcéry diplomata lietajúca lekárka v austrálskej buši stala…

Barbara Bickmorová – Lietajúca lekárka

Povolanie lekára je isto jedno z najťažších na svete, a to ani zďaleka nie preto, že sa chudáci medici  musia naučiť celú anatómiu tela, či ovládať jeho dokonalý mechanizmus. Niekedy ešte oveľa horšie je zvládať priam nezvládnuteľné situácie, ktoré so sebou toto neľahké povolanie prináša.

Možno si ešte mnohí dobre pamätáte na seriál Medicoptér 117, ktorý bežal pred pred pár rokmi. Sympatickí leteckí záchranári z nemeckých Alp dostali aj mňa. Až tu som pochopila, čím je lekár  aj so svojou obetavou pracou pre celkom obyčajných ľudí, svojich pacientov.

Môže byť pre diváka ešte niečo napínavejšie ako dramatický letecký zásah v nedostupných Alpách? Román úspešnej autorky Barbary Bickmorovej vás raz dva presvedčí, že v práci lekára sú možné aj oveľa vzrušujúcejšie pôsobiská než nebotyčné Alpy.

Predstavte si takú Austráliu, síce najmenší, no i tak dosť rozsiahly a v prvej polovici 20. storočia ešte pomerne dosť neprebádaný kontinent. A teraz si predstavte Casandru, dcéru diplomata, ktorej detstvo sa odohrávalo v amerických, či európskych mestách. Čo môžu mať spoločné?

Aj vám sa zdá, že pre dcéru diplomata je drsné austrálske prostredie dosť nezvyklé? Román Lietajúca lekárka z roku 2012 (po angl. The Back of Beyond, 1994) vám ukáže, že toto na prvý pohľad nezmyselné spojenie, funguje priam dokonale a Casandra sa v tomto nehostinnom prostredí naozaj môže udomácniť. Neveríte a pýtate sa, ako je to možné?

Úplne jednoducho. Za jej osud môže celkom obyčajný príbeh, ktorý poznajú vari v každom kúte sveta. Casandra ako mladá lekárka sa snaží presadiť v austrálskom Sydney. Sľubnú kariéru jej však naruší milostný románik s príťažlivým, no ženatým kolegom. Samozrejme po čase sa milenka zunuje a keďže by bolo nevhodné pracovať v jednej nemocnici s ex, šéfstvo ju posiela do mestečka Augusta Springs, pôvodne len na dva roky.

V tomto malom zabudnutom mestečku niekde v austrálskom vnútrozemí ju čaká nejedno prekvapenie. No prvé z nich je určite frajerský pilot Leteckej lekárskej služby Sam aj so svojou mašinou – lietadlom.

Práve s ním má Casandra nielen prvý krát zaletieť k oblakom, ale aj pravidelne lietať za svojimi pacientmi, roztrúsených po rozsiahlej austrálske buši. No ak sa ešte k tomu pridajú výhrady Sama, ktorý ešte nikdy nepracoval so ženou, ich podarené začiatky si vieme veľmi ľahko predstaviť.

Len čo sa naša lietajúca lekárka aj vďaka novým priateľom v drsnom vnútrozemí udomácni a spolupráca so Samom sa stane nenahraditeľnou súčasťou neľahkého povolania, o slovo sa prihlási druhá svetová vojna.

Tá na potvoru vypukne práve v momente, keď mladá lekárka prežíva ľúbostný románik s bohatým farmárom Jackom. Ten však narukuje a Casandra stojí pred azda najťažším rozhodnutím ženy. Navyše, keď narukuje ešte aj Sam, lietajúca lekárka dostáva nového pilota, na ktorého si nie a nie zvyknúť…

Jasné, príde ničivá druhá svetová vojna, naši hrdinovia prežijú poriadne krušné chvíle a s vytúžením koncom vojny sa končí aj ich príbeh, poviete si. No s posledným výstrelom sa príbeh hrdinov Leteckej lekárskej služby neskončí ani zďaleka, lebo vojna všetko od základov zmení…

Osudy hrdinov z Augusta Springs a jeho vzdialenejšieho okolia – to je 484 strán napätých okamihov, dobrodružných lekárskych zásahov, nejeden zachránený ľudský život, či drsné životné podmienky Austrálie v prvej polovici minulého storočia. No predovšetkým sú to aj ľudské príbehy obyvateľov austrálskeho buša, do ktorých zasiahla napríklad aj taká veľká vojna…

Barbara Bickmorová v románe Lietajúca lekárka však zachytáva aj cestu dcéry diplomata do drsnej služby v zabudnutom kraji, kde sa neraz ocitá v kritických situáciach. Okrem svojich pacientov si musí riešiť aj svoje srdce, do ktorého sa dostanú až traja muži, avšak aj tu ten pravý môže byť len jeden…

Nechajte sa uniesť pôvabom krásnej neznámej krajiny, dobrodružným životom jej rôznorodých obyvateľov, no hlavne silným príbehom ženy, ktorá pohodlie vymenila za drsné, no predsa len nádherné prostredie buša, ktoré jej nakoniec prinieslo obyčajné ľudské šťastie…

Veselú cestu napínavým príbehom
praje Juli 😊

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*