Príbeh kráľovnej, kde neplatí jeden za všetkých – všetci za jedného…

Alexander Dumas – Kráľovnin náhrdelník

Dnes mám pre vás pripravenú skutočnú lahôdku, ktorá na prvý pohľad možno ako skutočná lahôdka ani nevyzerá, ale verte, či nie, skutočne to stojí za to. Neblufujem a ani nekecám.
Romantizmus ako jeden z mnohých literárnych smerov sa preberal v školských laviciach. Vždy mi príde na um slovko titanizmus, keď sa jeden jediný silný človiečik postavil zoči voči presile hoc aj celého sveta. Najlepšie sa to dialo v niektorom z minulých období, alebo ak už nie tam, tak na nejakom exotickom mieste určite. Alexander Dumas, jeden z francúzskych romantikov, ktorého meno ste už celkom iste počuli, si pre román, o ktorom bude reč, žiadnu exotiku nezvolil..
Vybral si totiž druhú možnosť, a tak sa román Kráľovnin náhrdelník z rokov 1849 – 1850 (po francúzsky Le collier de la reine), odohráva v čase Marie Antoinetty a Ľudovíta XVI. Tento francúzsky kráľovsky pár stretávame v čase pred Veľkou francúzskou revolúciou, kedy ešte síce sedia na kráľovskom tróne, no ten sa začína pod nimi pomaly ale isto kývať, hlavne pod dcérou Marie Terézie.

Ak bola reč o titanizme a silnom človiečiku, ktorý sa musí postaviť proti celému svetu, aby sa zachránil, tak Dumas túto úlohu nedáva nikomu inému ako kráľovnej samotnej. A to aj napriek tomu, že by sa mohlo zdať, že na francúzsku kráľovnú by si nemal dovoľovať nik, a ak náhodou áno, tak na dcéru Marie Terézie už vôbec nie. Žiaľ, opak je pravdou a táto nielen mocná, ale i dobrá žena musí o svoju česť tvrdo bojovať.

Za všetko môže jej náhrdelník, ktorý najprv pre svoju veľkodušnosť odmietla a potom pre ženskú márnivosť sa naňho dala nalákať. Kebyže ho odmietne, nič zlé by sa veru nestalo, alebo žeby áno? Nuž, závistlivá grófka Jean De La Motte, inak potomok starého kráľovského rodu Valois, ktorá sa chce z chudoby dostať práve krádežou spomenutého náhrdelníka, to má rozohrané veľmi dobre…

Najprv sa zapletie s dobráckym kardinálom de Rohan, ktorý je do kráľovnej už dávno hlboko zamilovaný a len čo ho obalamúti, milá grófka všetkými masťami zmazaná naivného zaľúbenca dostane do pekelnej pasce. Ak sa ešte aj na scéne zjaví krásna Oliva, verná kópia Marie Antoinetty, jej plán, ktorému praje aj tajná láska francúzskej kráľovnej, jej priam diabolsky plán má zelenú…

Príbeh plných zvratov, odhalení a nie vždy milých prekvapení, ktorý vrcholí veľkým kráľovským procesom, kde sa aj samotná kráľovná musí brániť proti nejednému vážnemu obvineniu, je taký rozsiahly, že má až dve časti. Kým jedna má 380 strán, tá druhá ich má až 396. No tie sa vďaka zaujímavému príbehu, kde hrá prim najmä napätie od začiatku do konca, v rukách prevracajú jedna radosť. Obe časti vyšli aj u nás v roku 1973.

A keďže rok 1973 je už dávno minulosťou, knihu som opäť raz našla u starkej, v jej knižnici. Len čo som si spojila autora s názvom, hneď sa stal omyl. Myslela som, že sa začítam do slávneho príbehu o troch mušketieroch, kde tiež išlo o kráľovnin náhrdelník. Darmo som však hľadala d´Artagnana, Athosa, Prothosa, či Aramisa. Namiesto nich som našla príbeh silnej ženy, ktorá nakoniec boj o svoju kráľovskú česť vyhráva, no platí za ňu stratou svojej veľkej lásky…

Krásny historický zážitok
praje Juli 😊

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*