Záložky – verné sprievodkyne svetom kníh

Záložky, nielen pre prváčikov 😊

Iste si ešte všetci dobre pamätáme na naše školské začiatky, keď sme ako vystrašení prváčikovia sedeli v laviciach a pod vedením našej prvej pani učiteľky sa učili čítať, písať, počítať. Dostali sme nové šlabikáre s farebnými  obrázkami a textami, ktorými sme sa mali ten rok prelúskať. Aj vaša prvá pani učiteľka sa vám to snažila uľahčiť ako len mohla? Možno aj vám kázala priniesť si do šlabikárov také malé, no celkom užitočné pomocníčky, zvané záložky.
Pre tých, čo záložky volali inak, alebo sa nejakým zázrakom ich pomocníkmi nestali, rada vysvetlím. Záložky, to vám bola super vec. Úzky pas, či obdĺžnik z tvrdého papiera ste pichli medzi stránky šlabikára a to presne na tú stránku, ktorú ste práve študovali. 
Okrem toho, že ste vždy vedeli, kde sa nachádzate bez toho, aby ste museli pozrieť do zrkadielka, záložka vám pomáhala aj pri samotnom čítaní. Ukazovala vám, ktorý riadok máte práve čítať, takže aj keď ste už nevedeli obsedieť a chceli vybehnúť von za loptou, vďaka takej záložke ste sa nikdy nepomýlili.

Ak ste si práve nostalgicky zaspomínali na svoje nevinné prvácke časy, kedy záložka bola vernou sprievodkyňou stránkami šlabikára, nezúfajte. I keď sa tie časy vracajú už iba cez potomstvo, záložky môžete používať stále a bez hanby. Kto vraví, že medzi stránky dospeláckych kníh niečo také detinské nepatrí?

Záložka môže byť užitočnou, vernou sprievodkyňou svetom kníh aj keď vyrastiete zo šlabikára a ponoríte sa do sveta knihy aj dnes, keď už máte pár rôčkov navyše. I keď vám už nebude ukazovať riadok, či vetu, ktorú práve čítate, ešte vždy vám môže zlepšiť pôžitok zo samotnej chvíľky, kedy je váš nos strčený v knihe. Chceli by ste vedieť ako?

Je to veľmi jednoduché. Nepoznám krajší pocit, ako keď sa mi záložka v knihe hýbe ku koncu. Vždy si ju dávam tak, aby mi z nej trošku trčalo, nech sa môžem vytešovať z jej dobrodružnej cesty zo začiatku knihy na jej koniec.

A že je to dobrodružná cesta, to vám poviem, hlavne keď cestuje slimačím tempom a potom zrazu zrýchli na rýchlosť rýchlika, hneď na to je zase korytnačkou, čo sa vzápätí necháva zajacom predbehnúť… Nuž aj taká môže byť cesta záložky…

Záložka láka k čítaniu aj oveľa dômyselnejším spôsobom ako je jej cesta knihou. Ak sa pani učiteľke sťažujete, že váš prváčik nechce doma čítavať, nečudujte sa, ak povie vymeňte záložku, možno sa malému tá jeho už nepáči.

Čuduj sa svetu, presne to isté funguje aj na vás. Preto ak sa už rozhodnete nechať vo vašej knihe putovať záložku, nech je na nej obrázok, do ktorého sa zamilujete na prvý pohľad a budete ho chcieť vidieť opäť a opäť. Zaslúžite si, aby vás záložka lákala, a to nielen obrázkom.

Moja je napríklad až z Monaka. Kúpila som si ju za 1 euro namiesto magnetky. Je na nej prístav, autá budovy, kopce. Dokonca sa na nej hrdo vyníma aj červená formula. Tento malý zázrak menom záložka zakaždým len čo si knihu otvorím spôsobí, že sa ocitám v slávnom francúzskom Monaku, hoci iba na maličký okamih. To sa mi potom aj dobre dostávať do príbehu, keď dobrú náladu vyčari už len samotná záložka, že?

No super záložku nenájdete len v Monaku. Môžte si ju vyrobiť aj doma, v kuchyni. Ak máte malých pomocníkov tým lepšie. Vezmite si tvrdý papier, aby sa vám záložka nekrčila, vystrihnite z neho požadovaný tvar (nemusí byť symetrický) a popusťte uzdu svojej fantázii. Môžete kresliť, lepiť, maľovať, vystrihovať, alebo potiahnuť záložku nejakou zaujímavou látkou. A ak si k tomu pustíte ešte aj nejakú hudbu, práca vám pôjde naozaj od ruky…

Záložky sú naozaj super vec. Vrátia vás opäť do detstva svojou dobrodružnou cestou medzi stránkami knihy, ktorú čítate. Pozor, lákajú vás tiež svojím krásnym obrázkom, či si ich už kúpite, alebo vlastnoručne vyrobíte, čo môže byť ešte krajšie, hlavne ak sa do výroby zapojí celá rodinka 😊 a navyše vám spríjemňujú pôžitok z knižky.

Skúste prísť na ich čaro
vaša Juli

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*