O tom, aká hlboká môže byť láska rodiča k drobcovi s chybičkou krásy…

Helen Van Slykeová – Vždy nie je navždy

Sú knihy a sú autori, ktorých poznajú dobreže nie na celom svete. Mnohé klasické diela sme čítali ešte v škole, lebo sa ich prečítať nielenže muselo, ale poznať aj patrilo. Iné diela a ich autori sú takí notorickí známi, že ich spoznať jednoducho chceme a preto aj po nich siahame. Potom každý knihomoľ má tých svojich obľúbených majstrov pera, netrpezlivo striehne na vydanie každej jednej knihy a keď vyjde, hneď ju musí mať. Možno túto mániu dobre poznáte aj vy 😉
Helen Van Slykeová nie je ani klasik zo školských čias, v našich končinách nie je ani taká notoricky známa autorka, že by u sa nás jej tvorba tešila veľkej popularite. A keďže som od nej prečítala zatiaľ iba jeden jediný titul, netrúfam sa ešte označiť za jej vernú čitateľku. U nás je skôr neznáma a predtým ako sa mi dostal do rúk jej román Vždy nie je navždy z roku 1998 (angl. Always is not Forever, rok 1977), som o nej ešte nepočula, no keďže mi román prišiel pod ruku, bola som zvedavá.
Už po prečítaní obsahu na zadnom obale knihy som tušila hlboký zážitok z príbehu románových hrdinov. Dychtivo a nebojácne som sa teda pustila do 368 strán, na ktorých sa mal odvíjať tŕpkokrásny príbeh mladej novinárky Susan, ktorá prichádza do bohatého sídla významnej hudobnej rodiny urobiť rozhovor so svetoznámym mladíkom, klavírnym virtuózom Richardom, inak s notorickým sukničkárom…

Možno tušíte, že pri rozhovore sa to neskončí ani náhodou. Ich pracovné stretnutie prerastie vo vášnivý vzťah a ten v manželstvo, čo sa nepáči jeho chladnej a tajuplnej rodine, no hlavne panovačnej matke. Tá by si želala, aby sa jej najmladší syn naplno venoval hudbe a stal sa nesmrteľným a taká rodina by ho v tom mohla predsa len brzdiť, no nie…

Najmä teraz, keď mu Susan hluchonemú dcérku Katie porodila, ktorá potrebuje nielen lásku, ale aj mimoriadnu starostlivosť oboch rodičov, je situácia viac než nepríjemná. Okrem hanby, ktorá len len že nepadá na populárnu rodinu, je ohrozená aj Richardová sľubná kariéra, a to obetujúca matka nesmie dovoliť. Jej vplyv je ohromný a úbohá manželka s chorou dcérkou od začiatku ťahá za kratší koniec.

Je zaujímavé sledovať tento vzťah: lásku – nelásku úspešného otca k postihnutej dcérke, lásku – nelásku zaneprázdneho manžela voči nahnevanej žene, Ich mladá rodinka sa ocitá na horskej dráhe, raz je hore, no oveľa častejšie je dole, na dne.

Ak sa do toho motá ešte aj príliš horlivá svokra, iné ženy, publicita manžela, či nové tehotenstvo a strach z rovnakého výsledku, katastrofa je neodvratná a zúfalá manželka sa rozhodne osud vziať do vlastných rúk.

Žiaľ, nedeje sa to iba v románoch. Muž, ktorý opúšťa, alebo nezvláda starostlivosť o postihnuté dieťatko nie je ojedinelý jav ani v skutočnosti. Možno za to veľmi ani nemôže. Muž je predsa len slabší, citlivejší jedinec, oveľa náchylnejší na svoje dieťa ako sa zdá. Preto len čo sa vyskytne krízová situácia, ktorej ako rodič má čeliť, zuteká, hoci svoje bábo miluje najviac na celom svete.

Česť ockom, ktorí nevzali nohy na plecia, zostali pri kolískach, mamkám pomáhajú ako len môžu a svojim deťom dávajú deň čo deň celé svoje srdcia. Verte, nie je ich málo.

Román Vždy nie je navždy Helen van Slykeovej je príbehom ťažko skúšanej rodiny, je príbehom ocka, ktorého láska sa prejaviť bojí, mamky, ktorá je z neho zúfalá, a dcérky, ešte malej, aby chápala. Skúste si ho vyhľadať vo vašich knižniciach a pochopíte, aká hlboká môže byť láska rodiča k drobcovi s chybičkou krásy…

Krásny zážitok s mladou rodinkou
praje Juli 😊

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*