Práve vďaka čítaniu si v srdci budujeme lásku… (Od Ivky Szászovej)

Chytila som do rúk knižku
Nie,nebola som prinútená, ani ma nikto nemusel prehovárať, a už vonkoncom nie rodičia, či starí rodičia. Žiadne donucovacie prostriedky mi teda doma, či v škole nehrozili. Jednoducho to prišlo samé od seba. Aj tak sa vám to môže zdať divné, lebo žiadny akt tohto druhu sa neudeje len tak pre nič za nič. Vždy niečomu takému musí niečo predchádzať.

Je to možno farebný obrázok knihy, či jej zaujímavý názov, ktorý vás upúta. Alebo taký rozhovor o knihe, čo si vypočujete v autobuse, v škole, či v práci. Možno je to len kniha, ktorá na vás žmúri z výkladu obchodu…

Prečo som vzala do rúk svoju prvú knihu ja?

Možno to nebol len farebný obrázok na obale knihy, čí rozhovor o nej s mojimi známymi, ale objavená schopnosť, či lepšie povedané získaná znalosť čítať literatúru vo všeobecnosti. No spomienky z ranného čitateľského veku preskočím, ale budem sa orientovať na obdobie, kedy som knižku začala vnímať inak…

Stala sa pre mňa únikom z reálneho diania, tajným úkrytom pred reálnym svetom, akési pomyselným miestom niekde ďaleko v lese, ktoré mi možno ani tak únik od toho sveta neposkytlo, ba práve naopak – vďaka knihe som mohla vidieť a vnímať viac.

Práve celkom obyčajná kniha mi poskytla nachádzať skryté súvislosti, či vidieť farebné spektrum skrz čierno-biely obraz, ktorým sa spoločnosť dennodenne prezentovala. Medzi riadkami pustej a často nudnej reality nachádzať niečo čím si je v podstate svet a ľudia v ňom špecifickí a jedineční.

Cez takú celkom obyčajnú činnosť, akou je čítanie kníh je teda možné prikladať svetu celkom nový význam vidieť za oponu všednosti a tým spoznávať nové charaktery, spracovávať udalosti, emócie, vzťahy…

Práve vďaka čítaniu si v srdci budujeme lásku, ako aj toleranciu k ľudom s odlišným osudom bez toho, aby sme si s nimi podali ruku, empatiu voči rozmanitým životným príbehom.

Čítanie si teda dovolím nazvať činnosťou, ktorá by vďaka svojej povahe, vlastnostiam a prínosom mala byť chápaná ako jedna z najdôležitejších cností človeka a taktiež by sme ju aj v dnešných časoch mohli vnímať aj ako nenahraditeľnú súčasť výchovy ľudských jedincov.

Prajem radosť z čítania
vaša Ivka Szászová 🙂

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*